Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ковачев готви рязък обрат в позицията за АЕЦ “Козлодуй”

0 коментара

Министерството на енергетиката е подготвило рязък обрат на българската позиция за 3 и 4 блок в АЕЦ “Козлодуй”. То ще предложи на правителството да защити пред Брюксел тезата, че изобщо не трябва да се поставят крайни срокове за затварянето на двата реактора. Новата теза ще бъде подплатена с официалния доклад на МААЕ за безопасността на 3 и 4 блок. Това стана ясно от изявление на Йордан Георгиев, директор на дирекция “Ядрена безопасност” във ведомството на Милко Ковачев.

Информацията за готвения обрат дойде при представянето на резултатите от окончателния доклад на международната атомна агенция за състоянието на двата реактора. Те потвърждават предварителните изводи на агенцията към ООН, че в 3 и 4 блок са отстранени всички проблеми, свързани с безопасната им експлоатация и че състоянието на двата реактора отговаря на нивото на безопасност на това поколение блокове в целия свят.

Последната официално обявявана позиция на българското правителство е от времето на кабинета Костов, който в края на 1999 г. подписа меморандум с Европейската комисия. С него България се задължи до края на тази година да затвори 1 и 2 блок на централата и пак до 31 декември 2002 г. да договори с Брюксел срокове за затваряне на 3 и 4 блок. В меморандума бе отбелязано, че тогавашната позиция на България е двата блока да бъдат затворени съответно преди 2008 - 2010 г., а позицията на Европейската комисия е това да стане преди 2006 година. Меморандумът бе подписан, след като още правителството на Любен Беров бе задължило България да затвори четирите малки реактора, и то до 1998 г.

Досега екипът Сакскобургготски не е обявил официална позиция

Настоящото правителство на Сакскобургготски досега не е обявявало нова официална българска позиция. Още в началото на тази година в обществото се разгоря истинска истерия след гаф на министър-председателя. В изявление след среща с гръцкия премиер Костас Симитис през февруари т.г., от думите на Сакскобургготски се разбра, че София е склонила на позицията на Брюксел и ще затвори двата блока през 2006 г. Всички политически партии без НДСВ и ДПС нарекоха това отстъпление от българската позиция, ВМРО организира протестни акции и подписки в защита на АЕЦ “Козлодуй” из цялата страна. От НДСВ на няколко пъти се обясняваха, че новото правителство още няма официална позиция и когато стане готова, ще бъде представена в парламента. Постепенно истерията поутихна

В края на пролетта, при изслушване на доклад за България в комисията по външна политика на Европейския парламент стана ясно, че се пробва вариант да договорим с Брюксел закриване на двата блока 2 години след приемането на България в ЕС. Официалните представители на Европейската комисия - еврокомисарят Гюнтер Ферхойген и комисарят по енергетиката Паласио де Лойола, реагираха подчертано отрицателно. Ферхойген се опита да обясни, че записаната в меморандума дата 2006 г. не е самоволно избрана от администрацията в Брюксел, а съвместна позиция на 15-те страни членки на ЕС. Ако искате да променяте нещо, трябва да убедите 15-те, каза директно той. Становището му бе потвърдено и от българските преговарящи по темата във властта - Меглена Кунева и министър Милко Ковачев. Те направиха няколко срещи в различни столици на ЕС, за да пробват възможността за промяна на европейската позиция по отношение на българската ядрена централа.

В крайна сметка, на 1 юли т.г. министър Кунева заяви, че няма никакви данни дори една от страните-членки на ЕС да е променила позицията си въпреки настоятелните дискусии, водени както поотделно с различните държави в съюза, така и с Европейската комисия. Кунева препоръча работната група по глава “Енергетика” и цялото българско правителство да проучи обстойно действията на Литва. След продължителни преговори, Литва прие условията на Европейската комисия и се съгласи да затвори атомната централа Игналина в посочения от Брюксел срок 2009 година, но срещу солидна финансова компенсация. Вилнюс стори това единствено заради присъединяването си към ЕС, макар че не бе поемал официален ангажимент да затвори централата, какъвто България е поела още през 1993 година.

Очертава ли се разнобой в правителството?

Днес пред журналисти Йордан Георгиев заяви, че не може да се говори за конкретни срокове на експлоатация на 3 и 4 блок. По думите му те ще бъдат експлоатирани толкова дълго, колкото е икономически изгодно при осигурена безопасност. В отговор на въпрос дали това е официалната позиция на енергийното министерство, Георгиев каза, че тази позиция на министерството е залегнала в подготвящата се допълнителна информация към глава "Енергетика" от преговорите с ЕС. Там е защитена тезата, че няма лимитиращи технически фактори, които да ограничат срока на експлоатация на тези блокове.

В актуализираната информация, която страната трябва да представи като официална позиция пред 15-те от ЕС, се иска централата в Козлодуй да бъде проверена и от мисия на Групата по атомни въпроси към Съвета на министрите на ЕС. Председателят на Комитетът за използване на атомната енергия за мирни цели /КИАЕМЦ/ Емил Вапирев уточни, че поканата е за октомври тази година.

Пред mediappol.bg министърът по европейските въпроси и главен преговарящ Меглена Кунева заяви, че подобна теза не е обсъждана и не е минала през всички етапи на съгласуване до одобрение в правителството. Тя изрази изненадата си, че по такъв въпрос се е изказал началник на отдел в министерството на енергетиката , а не ръководителят на работната група по глава "Енергетика" Владимир Старирадев.

Кунева заяви, че българската позиция остава непроменена, но до края на преговорите за 3 и 4 блок е възможно всякакво развитие.

От министерството на енергетиката и енергийните ресурси уточниха за mediapool.bg, че информацията все още се подготвя и не е обсъждана с други ведомства.

Хората на Ковачев не признават меморандума от 1999 г.

Обявявайки новата българска позиция за двата блока, Йордан Георгиев се позова на кредитното споразумение от 2000 г. между България и ЕБВР за модернизацията на 5 и 6 реактор. В него нямало поставени срокове за затварянето на 3 и 4 блок. В текста се казвало само, че до края на 2002 г. трябва да бъде постигнато съгласие за дати за такова затваряне.

Подготвяната от ведомството позиция обаче излиза и извън рамките и на това споразумение, доколкото българската страна ще се опита да елиминира изобщо възможността за крайни дати за затварянето на двата реактора.

Георгиев отказа да коментира меморандума между българското правителство и Европейската комисия от 29 ноември 1999 г. От министерството на енергетиката и енергийните ресурси обясниха, че меморандума имал политическа стойност, докато юридическата основа за разговорите било кредитното споразумение.

Увъртаме и за 1 и 2 блок на централата

Шефът на дирекция в енергийното министерство Йордан Георгиев днес съобщи още, че през септември ще бъде определен консултантът по затварянето на 1 и 2 блок на централата. България е поела ангажимент пред ЕК това да стане до края на тази година. До този етап на процедурата по избор на консултант, провеждана от ЕБВР, са достигнали трима кандидати.

Пред БНР председателят на регулаторния орган доц. Вапирев обаче каза: “Ние по принцип продължаваме да държим на тезата, че 1 и 2 блок могат да бъдат модернизирани и доведени до състоянието на 3 и 4 блок”. На въпрос дали става дума двата блока сега да се спрат, но не за да се затворят, а да бъдат модернизирани, Вапирев не даде категоричен отговор, но заяви, че това е технически възможно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.