Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ковачев: От 2 месеца водим преговори с Канада, Русия и САЩ за АЕЦ "Белене"",N

0 коментара

От 2-3 месеца провеждаме преговори с инвеститори от Канада, Русия, Америка и Европа за бъдещето на замразения проект за атомната електроцентрала "Белене". Очакваната цена на тока от АЕЦ "Белене" е 3,5 - 4 цента за киловатчас. Това заяви в предаването "В десетката" на БиТиВи министърът на енергетиката Милко Ковачев. Той обясни, че още преди замразяването на площадката в Белене България е вложила 1, 5 млрд. долара и 80 % от оборудването за единия блок вече е доставено, а 40 % от строителните работи вече са завършени. Ковачев допълни, че решението да бъде продължено изграждането на АЕЦ Белене не предопределя каква технология ще бъде използвана. Според него в момента много опции са отворени.

Ковачев обоснова решението на премиера да продължи изграждането на централата, с необходимостта да се помисли и в дългосрочен план за запазване на привилегированото положение на България в областта на енергетиката. Вчера лидерът на НДСВ и премиер Симеон Сакскобургготски също обоснова решението си с намерението България да продължи да разчита и за в бъдеще на атомната енергетика и да остане водещ износител на ток на Балканите.

Милко Ковачев допълни днес, че един от мотивите е бил и 70-процентната обществена подкрепа за атомната енергетика в България. Той изтъкна, че изграждането на АЕЦ "Белене" ще подпомогне един район със слабо икономическо развитие и висока безработица.

Председателят на комисията по евроинтеграция в парламента Даниел Вълчев, който също беше гост на предаването каза, че намерението на България да продължи изграждането на АЕЦ "Белене" няма да попречи на преговорите с ЕС. Милко Ковачев изтъкна като аргументи факта, че повече от половината електроенергия, която Европа използва, идва от атомни електроцентрали. Той също така припомни, че в Литва, която е сред първата вълна поканени за членство в ЕС, и занапред ще действа ядрен реактор от Чернобилски тип. Ковачев посочи, че наличието на такава мощност явно по никакъв начин не е намалило шансовете на страната за членство в ЕС. Според министъра на енергетиката, като се изключат определени крайни становища като тази на Австрия, общата позиция на съюза по отношение на ядрените мощности е много по-умерена. Даниел Вълчев посочи също така, че когато говорим за оценката на ЕС, трябва да се прави ясно разграничение между изграждането на нови мощности и затварянето на стари.

Пред Дарик радио секретарят на партия НДСВ и шеф на парламентарната енергийна комисия Веселин Близнаков също каза, че Европа не е против модерни атомни централи, обезопасени според съвременните изискванията. Според него новата централа ще бъде готова след 7 години, вече имало проекти на американски, руски, френско-руски, интернационални фирми. АЕЦ "Белене" щяла да бъде с един или два блока от средна мощност - 600 мегавата, чиято стойност Близнаков определя на 1,3 - 1,4 млрд.долара. Близнаков напомни, че България сега осигурява 40-45% от енергийния дефицит на Балканите, с ще запазим това място поне за 20-25 години напред.

За довършването на АЕЦ "Белене" ще са необходими още 7-8 години и реакторът на централата може да бъде пуснат през 2010 г., заяви управителят на централата инж.Петър Симеонов, цитиран от БНР. Според него, за втората АЕЦ ще бъдат необходими още около 1,5 млрд.долара и вече имало интерес от инвеститори от Русия, Канада, Франция и България. Досега в строителството в АЕЦ "Белене" са вложени около 1,2 млрд.долара. През 12-те години на замразяване на централата, реакторът и цялото оборудване са поддържани в изправност и се проверяват на всеки 3 години. Размразяването на площадката ще осигури повече от 10 000 работни места.

Според лидерът на БСП Сергей Станишев, изграждането на АЕЦ "Белене" е в контекста на националната енергийна стратегия.

Изграждането на АЕЦ "Белене" е записано в програмата за управление на правителството на НДСВ. За първи път по-конкретно за този проект заговори един от приятелите на Симеон Сакскобургготски и негов съветник в предизборния период - Андрей Гюрковски. От 1998 г. досега той ръководи консултантско бюро в Швейцария, което разработва индустриални и енергийни проекти и тяхното финансиране.

Още в началото на февруари в интервю за сп."Тема" Гюрковски определя изграждането на нова АЕЦ като приоритет в енергийната стратегия на страната и заявява, че не липсват кандидати за изграждането ѝ. По думите му, мобилизацията на 1 - 2 млрд.долара не е проблем и намеква, че проектът може да се осъществи по формулата "построй - експлоатирай - предай", при който "България не би извадила и стотинка". Според Гюрковски такъв мащабен проект изисква мобилизацията най-малко на 50 банки, на десетина крупни корпорации и още толкова държавни и междудържавни организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.