Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ковачевски: Конституционните промени ще сложат край на тезата "един народ в две държави"

8 коментара
Димитър Ковачевски, сн. БГНЕС

Промените в конституцията най-после ще сложат край на тезата, че става въпрос за един народ в две държави, за първи път в конституцията освен македонците ще бъдат ясно разграничени и българите, така че веднъж да се сложи край на тази теза, коментира премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски.

По думите му Северна Македония се нуждае от политически решения, които да позволят отварянето на клъстерите от преговорите с Европейския съюз, а стратегическата цел на страната е пълноправно членство в ЕС до 2030 г. и планираната среща с председателя на опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски цели да бъдат взети решения, които да осигурят по-добро бъдеще за гражданите.

Ковачевски отново припомни позициите на дипломати от страните от ЕС и американския сенатор Крис Мърфи, че няма възможност преговорната рамка на страната, приета от 27 държави-членки на ЕС, да бъде предмет на нови преговори.

Вписването на българите в конституцията на Република Северна Македония е записано в преговорната рамка и е условие за продължаване на преговорите на страната за членство в Европейския съюз, но тя може да бъде променена с мнозинство от две трети в 120-членния парламент в Скопие, а управляващите нямат необходимите гласове, тъй като от ВМРО-ДПМНЕ са категорични, че няма да гласуват тези промени, припомня БТА.

Политическите партии и народните представители в парламента имат задължението и отговорността пред гражданите да вземат решения, които дават възможност за по-добро бъдеще и по-добър стандарт на живот на настоящите и бъдещите поколения. Северна Македония има нужда от интеграция в Европейския съюз, а не от изолация, аз съм рационален оптимист, вярвам в целта и работя за постигането ѝ, каза Ковачевски в края на срещата на върха на Европейската общност в Кишинев и допълни, че ако конституционните промени не се случат, страната ще се върне в периода от 2006 до 2016 г. и вместо интеграция ще попадне в изолация.

Междувременно председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски отново повтори, че "в този състав на парламента и под български диктат" депутатите на опозиционната партия няма да гласуват промените в конституцията, а неговият дневен ред на предстоящата лидерска среща, за която твърди, че не е получил покана, е какво ще се случи, когато конституционните промени не получат необходимото мнозинство, за да бъдат гласувани в парламента на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бугараш
    #8

    Винаги съм твърдял, че вкарването на българите в конституцията на Македония не е правилно! Така официално българите стават нещо различно от македонците, две различни понятия, което не е правилно! Така според конституцията на Македония тя ще се състои от македонско мнозинство и малцинства от всякакви народи включително българи.

  2. Горскио
    #7

    Последва изказване на Вучич, че до края на мандата му Косово ще е част от Сърбия (малко преувеличено - все пак Роотшилд, макар да е патрон на Тръмп и повелител на Брюксел не може да изпълни подобно обещание за 4 години). Но Вучич досега все пак получи изпълнение на обещанието за фактическото отцепване на няколко сръбски общиуни от Косово (те сега се охраняват не от косовски, а от полицаи на Кфор), на края на ре-българизирането на РС Македония и на признаването на Сръбската православна църква за църква майка на създадената от Василий Втори Архиепископия България (позната като Охридска Архиепископия).

  3. Горскио
    #6

    Добре е да се изгледа видеото, разпространено от говорителката нa руското външно министерство Мария Захарова на срещата на Вучич с Тръмп.

    На тази среща в Белия дом Вучич дори не е поканен да седне - той стои прав в присъствието на удобно разположилия се в креслото си Тръмп.

    Какъв е контекстът - Роотшилд обещава на Вучич съдействие за връщането на части от Косово и париране на ре-българизирането на Северна Македония срещу концесия на семейната фирма на Роотшилдови Рио Тинто за експлоатиране на новооткритите

  4. Горскио
    #5

    Как за няколко години България се превърна от държава, спасител на евреите с българско гражданство във фашистки окупатор на Македония и Беломорска Тракия, виновна за депортирането на евреите от новоприсъединените български земи, та сега вече от северномакедонските евреи дори се чуват гласове за принуждаване на България да им плаща парични компенсации?

    Как се премина от искането Българската Православна Църква да стане църква майка на Охридската Архиепископия до формалното обявяване на вековната Архиепископия

  5. Jack Daniels
    #4

    А това че Мицкоски говори по руско-сръбски диктат според него си е савсем нормално

  6. Нато Натов
    #3

    Тоя харвадец - дедо му българин, баща му сърбин, той македонец.

  7. Bлaдo
    #2

    и тоя коминтерновец драстично е омЭЭЭкнал :-)))

  8. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.