Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ковачки обвинен за укриване на 16 млн. лева данъци

28 коментара
Ковачки обвинен за укриване на 16 млн. лева данъци

На бизнесмена Христо Ковачки са повдигнати обвинения за данъчни задължения за близо 16 милиона лева, съобщи във вторник заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов.

Става дума за данъчни престъпления в особено големи размери, за което се предвижда затвор от 3 до 8 години.

Джамбазов уточни, че данъчните задължения на Ковачки са свързани с 4 негови фирми, но не уточни кои са те. По думите на прокурора предстои финализиране на досъдебното производство.

Известният като едър играч в енергетиката бизнесмен и инициатор за създаване на партия "Лидер", който има пряко и косвено участие в над 40 фирми в различни сфери, главно енергетиката, въгледобива, банковото дело, туризма, бе привикан в началото на ноември миналата година на разпит в следствието, след което бе задържан за кратко и освободен срещу огромната парична гаранция от 300 хил. лв., впоследствие намалена на 200 хил. лв.

Последва многомесечно разследване, при което е станала ясна схемата за извършените данъчни престъпления.

ДДС е бил източван чрез "превъртането" на техника между свързани фирми

Както Mediapool писа още в петък миналата седмица, според държавното обвинение схемата е аналогична на използваната от подсъдимите по мегаделото "Марио Николов" – при него закупени стари машини за месопреработване се прехвърлят през верига от фирми.

Прокурор Джамбазов обясни във вторник, че престъпленията, в които Христо Ковачки е обвинен, са за периода 2005-2008 година. Всички обвинения са на базата на документи и експертизи по делото.

Още през февруари, докато течеше разследването срещу Ковачки и по хода му нямаше публична информация, депутатът и лидер на РЗС Яне Янев обяви, че Ковачки редом с Георги Гергов, Ветко Арабаджиев и още десетина едри бизнесмени е бил покровителстван от бившия шеф на НАП Мария Мургина в източването на ДДС.

Според Янев престъпленията са за десетки милиони лева и не са можели да стават без знанието на висши данъчни служители.

Във вторник прокурор Джамбазов каза още, че това е окончателното обвинение срещу бизнесмена. По думите му мярката на обвиняемия ще остане "парична гаранция", освен ако не бъде нарушена.

Законът в случая предвиждал редукция на наказанието, в случай, че Ковачки плати данъците си. Джамбазов каза освен това, че между обвиняемия и прокуратурата може да бъде сключено споразумение в зависимост от баланса на интересите на обвинението и Ковачки.

От делото на бизнесмена ще бъде отделено това срещу неговия близък съратник в бизнеса и в партийното строителство Никифор Вангелов, каза още Джамбазов.

Империята "Ковачки"

В кръга от крупни промишлени активи, в които Христо Ковачки има пряка или косвена собственост, влизат топлофикациите в Плевен, Враца и Бургас, мини Бобовдол и мини "Черно море".

ТЕЦ "Бобовдол" бе закупена чрез Агенцията за приватизация за 100 млн. лв. от консорциум с участието на фирми на Ковачки. Компанията на бизнесмена "Атомненергоремонт" е от крупните доставчици на оборудване и ремонтна дейност за АЕЦ "Козлодуй".

Христо Ковачки притежава и малко над 26% в Общинска банка. Дела си в банката бизнесменът поиска да продаде на Столичната община срещу 100 млн. лв., но преговорите по сделката не са приключили. Според източници от общината фирми, свързани с Ковачки, са получавали кредити от банката, но информацията не бе потвърдена официално.

Бизнесменът направи инвестиции и зад граница, като в съседна Сърбия той купи десетина компании.

През май сръбската приватизационна агенция развали договора с контролираната от Ковачки фирма "Булцвет" за металообработващатата фирма "Металац Иваница". Мотивът бе, че купувачът не изпълнявал задълженията си по инвестиционната програма. По същото време в Сърбия се вдигна шум и около протеста на служители в местните фирми на Ковачки, които не бяха получавали заплатите си няколко месеца. Сръбските медии побързаха да обвинят Ковачки, че е доизточил купените от него предприятия.

Също в медиите на съседната страна се тиражират твърдения за връзката в близкото минало на Ковачки с известния наркобос Стретан Йосич.

Освен с бизнес, Ковачки се опита да се включи в политиката, като организира вливането на огромни суми за вкарването в Европарламента, и след това и в националния парламент на представители на инициираната от него бизнеспартия "Лидер". Имаше многобройни сигнали за натиск над работници във фирми на Ковачки да гласуват контролирано. Никой не може да каже колко милиони са изляни в кампанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mo.lko
    #29

    nito edin osaden

  2. 007
    #28

    Да върне парите с лихвите,да полежи в затвора за кражба от държавата с огромни размери,а също и Кушлев да се заеме с имотите му.

  3. ...
    #27

    тегли кредит,плаща си с пари на банката-т. е. с наши пари,после завлича държавата-т.е. нас с много повече....докато след още 5 години пак се сетят за него,ама той вече ще е при меджидиева в юар...

  4. znam
    #26

    му се падат точно по два милиона годишен доход. При положение, че смятаме само тези 16 милиона. Добра заплата...

  5. Неизвестен
    #25

    Какво означава редукция на наказанието при условие, че се платят данъците? Данъците при всички случаи се дължат и трябва да се платят. Напротив, наказанието трябва да се изтърпи без смекчаващи обстоятелства, защото това е продължаващо престъпление, извършено съвсем съзнателно в нарушение на закоина. Крайно време е да тези неща да започнат да хслучват

  6. Генералът
    #24

    Истинската дума на случая е кражба на ДДС. И неможе да си крал данъци, а да неподлежи на наказание. Това, че ще върнеш парите не променя нещата. Е на това ни учеха дедите ни преди време - не кради защото ще ти се смеят хората че си "айдук".

  7. 07
    #23

    тогаз не ще може да реагира адекватно на мерките срещу него..

  8. чукачки
    #22

    Като си плати данъците и сключи споразумение с прокуратурата, ще му дадат някоя и друга година условно. Добра сделка.Положението, че при признаване на вината наказанието може да е под минималното, си е законен начин на защита на престъпника от прокуратурата. Това положение трябва да изчезне от Наказателния кодекс. При признаване на вина и съдействие на прокуратурата престъпника трябва да получава НЕ ПО-МАЛКО ОТ МИНИМУМА на наказанието, предвиден от закона. При отказ от съдействие - повече. При опит за заблуда - допълнителна присъда за възпрепятствуване на правосъдието.Но за целта трябва да има и правосъдие, все пак.

  9. Ванката
    #21

    имат милиони и пак крадат!? Що за алчно нищожество трябва да си? Ще забогатее ли с 16 милиона, та той има многократно повече!? По това си личи престъпния манталитет на хората. В Германия за данъчни измами по 20г. затвор дават - и при нас трябва да стане същото.

  10. Vostoc
    #20

    Искрено се чудя на всички медии в България за това, че наричат бизнесмени хора, на които действията са извън закона. Най вероятно самите журналисти и главни редактори нямат понятие как се прави бизнес-прозрачен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.