Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КПКОНПИ иска възобновяване на стотици дела за конфискация

2 коментара
Сотир Цацаров, снимка БГНЕС

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) иска възобновяването на 346 дела за конфискация на имущество след публикуването на решението на Съдът на ЕС, че българският закон не противоречи на европейските правила.

До спирането на делата се стигна, след като съдът в Люксембург образува дело по преюдициално запитване, отправено от съдия Петя Алексиева от Софийски градски съд. Българската съдийка пита Съда на ЕС дали българският Закон за конфискацията от 2012 съответства на европейската директива за обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност .

Съдът на ЕС реши, че не е нужно националният закон за гражданската конфискация да прилага правилата на директивата, които засягат конфискация в рамките на наказателния процес.

Питането на градски съд беше стопирало част от знаковите дела за конфискация, които българската антикорупционната комисия водеше през последните няколко години. Сред спрените дела бяха част от знаковите дела, посочвани от критиците на действията на българската прокуратура по време на мандатите на Иван Гешев и Сотир Цацаров.

На трупчета бе оставането делото за конфискация срещу оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев. Оръжейният бизнесмен обаче твърди от години, че българската прокуратура не разследва потенциална българска връзка при опита му за убийство и е станала съучастник в опита да му бъде отнет бизнесът.

Сред спрените дела за конфискация бе и делото срещу българския евродепутат Елена Йончева. То е за 158 000 лв. и бе заведено заради наказателното производство за пране на пари срещу нея. Всичко започна по сигнал на ГЕРБ точно преди европейските избори. Йончева е на път да осъди държавата пред Европейския съд по правата на човека заради действията срещу нея.

Друго спряно дело бе делото за конфискация на 2,4 млн. лв. от Трайчо Трайков, някогашен икономически министър, а сега кмет на район "Средец" в София от "Демократична България". Делото му за конфискация е заради обвинението му по делото "ЕВН", по което Трайков бе оправдан.

Освен случаите на отдавнашни опоненти на управлението на ГЕРБ и прокуратурата, произнасянето на СЕС чака и делото за конфискация срещу Васил Божков. Бизнесменът се укрива в Дубай от януари 2020 година. Божков е санкциониран и от Министерството на финансите на САЩ по глобалния закон "Магнитски". Делото за конфискация на имуществото на Божков бе образувано, след като бизнесменът бе обвинен като лидер на организирана престъпна група.

СЕС беше сезиран от българския съд с въпроси по дело за конфискация на 2,8 млн. лв. от бившата ръководителка на Клиниката по дерматология във ВМА Мирослава Кадурина, съпруга и сина ѝ, както и дружеството "Дерма прим". КПКОНПИ твърди, че Кадурина се е облагодетелствала с пари от ВМА.

През 2016 г. военната прокуратура в София прати Кадурина на съд заедно с бившия шеф на ВМА ген. Стоян Тонев. Тонев, който почина година след това. Той бе обвинен в сключването на 4 неизгодни договора с фирмата на Кадурина "Дерма прим", по силата на които на дружеството са предоставени за ползване апарати на ВМА и така болницата е ощетена с над 120 000 лв. Кадурина бе обвинена за престъпление по служба. Не е известно как е приключило това наказателно дело.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #2
    Отговор на коментар #1

    Според това, което пише, това, което Съда на Европейския Съюз е казал е, че не е задължително българския закон да следва европейските препоръки /т.е. поставил е правото на страната самостоятелно да решава вътрешните си политики над въпросните препоръки/. СЕС никъде не е казал, че българския закон съответства на тези препоръки, или че СЕС го одобрява.

  2. Абат Фария
    #1

    Сега ще започнат призиви за разпускане на съда в Люксембург. Ще кажат че това изобщо не е съд и че е подчинен на мафията. Много съдилища ще трябва да разпусне градската левица и да остави само другарските съдилища

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.