Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КПКОНПИ не откри конфликт на интереси на Султанка Петрова

2 коментара
КПКОНПИ не откри конфликт на интереси на Султанка Петрова

Зам.-министърът на социалната политика Султанка Петрова не е била в конфликт на интереси, въпреки че фирма, свързана със съпруга ѝ и зет ѝ, е охранявала ремонта на Народното събрание. До този извод е достигнала антикорупционната комисия (КПКОНПИ). Проверката срещу Петрова започна, след като охранител във фирмата почина по време на смяна. Версията на дружеството е, че той е паднал в отворена шахта. По случая се води разследване от прокуратурата.

Договорът за охрана е сключен с фирмата "Дефанс Консулт", управлявана в миналото от съпруга на Петрова – Петю Петров и собственост на зет ѝ – Филип Чипев, от дружеството, спечелило търга за ремонта на бившия Партиен дом, става ясно от решението на КПКОНПИ.

"В тази връзка Султанка Петрова, в качеството си на заместник-министър на труда и социалната политика, няма правната възможност да упражни правомощия по отношение на тези два договора. Но дори и да е имала такава, договорът за охрана от 21.04.2017г., по отношение на който същата иска да бъде установено налице ли е конфликт на интереси, е сключен преди датата на нейното назначаване като заместник-министър на труда и социалната политика – 11.05.2017 г.", пише в решението на КПКОНПИ.

Позицията на антикорупционната комисия съвпада изцяло с тази на вицепремиера Красимир Каракачанов, който още миналото лято заяви, че когато се сключвал договорът за охрана, Петрова е била "никой". "Когато говорим за конфликт на интереси, те къде са? Самата фирма сключва договори със своите подизпълнители, включително с охранителната фирма. Договорът е сключен на 21 април 2017 г., когато г-жа Петрова не е била абсолютно никой", заяви тогава той.

Петрова е заместник-министър от квотата на "Обединени патриоти". Малко след инцидента лидерът на НФСБ Валери Симеонов заяви, че Петрова е кадър на ВМРО, опровергавайки твърдения, че е излъчена от неговата партия.

Според решението на КПКОНПИ в случая липсват два от трите елемента, които обуславят конфликта на интереси. Налице е само един – лице, заемащо висша публична длъжност. "Липсват обаче другите два елемента – наличието на упражнени от лицето правомощия по служба и частен интерес. Липсата на който и да е елемент от понятието "конфликт на интереси" обуславя невъзможност за нарушаване на забраните, които представляват негова проявна форма", пише в решението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #2

    На висши държавни постове - хора, които са били "никой" според Каракачанов, но свързани с охранителния бизнес т.е. с ... (започва с "мут" и завършва на "ри"). Да не забравяме от кои среди беше лансиран ББ.

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Аз вярвам на институциите в демократична, €вропейска и NATO-вска България! Щом те казват, значи е така!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.