Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КПКОНПИ обяви конфликт на интереси на бившия шеф на НЕК

Петър Илиев заяви, че не си е одобрявал сам възнаграждения и ще обжалва решението

2 коментара
Петър Илиев, сн. БГНЕС

Антикорупционната комисия обяви в сряда, че е установила конфликт на интереси при бившия изпълнителен директор на "Националната електрическа компания" (НЕК) Петър Илиев. Причината е, че докато е бил на  тази длъжност е участвал и в борда на директорите на собственика на НЕК – "българския енергиен холдинг" (БЕХ) и като негов член е одобрил  годишен финансов отчет за 2017 и 2018 г., както и доклад за дейността на НЕК за изпълнение на бизнес-програмата на дружеството.

"По този начин г-н Илиев е предоставил на себе си възможността за получаване на допълнително възнаграждение по договора му за управление на НЕК", пише в съобщението на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). В него не се посочва дали е установено получаването на такива бонуси.

Решението на КПКОНПИ е взето след подаден срещу Илиев сигнал и може да бъде обжалвано пред Софийския административен съд.

Петър Илиев заяви пред Mediapool, че не е получавал допълнителни възнаграждения като шеф на НЕК и ще обжалва решението на антикорупционната комисия.

Това е вторият път, в който КПКОНПИ установява конфликт на интереси за бивш държавен енергиен шеф. През октомври 2019 г. стана ясно, че в такъв бил Петьо Иванов, който беше директор на БЕХ. Проверката срещу него също беше по сигнал.

Комисията обяви, че Иванов е в конфликт на интереси, защото участвал в решенията за избора му в управата на дъщерното на БЕХ дружество "Булгаргаз" и сам си определял възнаграждението. Заради това му бяха наложени три глоби от по 5 хил. лв. и има решение за отнемане на негово възнаграждение от 1102.33 лв. за участието му в заседания на борда на "Булгаргаз" и непосочен размер на сума, която той получил като допълнително годишно възнаграждение (тантиеми) от газовия доставчик. Иванов също обяви,че ще обжалва това решение, тъй като в действията му нямало нарушения.

Иванов и Илиев се разделиха с постовете си по идентичен начин. Мандатите им не бяха продължени. В тяхното положение и според критериите на КПКОВПИ също в конфликт на интереси са сегашните трима членове на борда на директорите на БЕХ. Жаклен Коен, който наследи Петьо Иванов начело на БЕХ, запази поста си в борда на АЕЦ "Козлодуй". Андон Андонов все още е и член на борда на холдинга, и в ръководството на дъщерните му Мини "Марица Изток". Отдавна в ръководството на БЕХ е и Живко Динчев, който и до днес съвместява и длъжността на член на управата на ТЕЦ "Марица Изток 2".

Реално, по критериите на КПКОНПИ, и тримата настоящи членове на борда на БЕХ също са в конфликт на интереси. Срещу тях обаче няма предприети действия. Вероятно няма сигнали срещу тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #2

    Костов така се отърва от няколко бушона като му подпари под краката - Бакърджиев, Йордан Цонев, Христо Бисеров... нищо не започва от днес.

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    Домусчиев ПОИСКА да видят в енергетиката И ВЕДНАГА ГО УСПОкоИХА с един бушон. Другите бушони им трябват...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.