Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КПКОНПИ забърка абсолютна каша с декларацията на Порожанов

Антикорупция откри несъответствие в обявените и заличените данни, но не казва какво е

10 коментара
КПКОНПИ забърка абсолютна каша с декларацията на Порожанов

Декларацията за имущество на земеделския министър Румен Порожанов е проверена от антикорупционната комисия КПКОНПИ, която е установила несъответствия. Това съобщи самата КПКОНПИ в петък вечерта, без да уточнява какви са разминаванията. Реакцията на комисията бе провокирана от разкритието на в. "Сега" за разминавания в декларацията на министъра - в публичния ѝ вариант не са посочени сделките, извършвани от съпругата му Веска Порожанова. На хартия обаче министърът ги е декларирал.

Комисията обаче твърди, че е публикувала на сайта си пълната информация от документа, с което явно иска да опровергае твърденията, че е трила данни от декларацията на Порожанов.

Че има разлика между хартиения и електронния вариант се потвърждава и от съобщението на самата комисия. В него обаче е записано, че Порожанов е декларирал, че живее с лице във фактическо съжителство и посочил и неговото имущество. Не става ясно дали има предвид съпругата си или друго лице, но по принцип съпружеското имущество е задължително за деклариране, освен ако двамата не са във фактическа раздяла.

Едновременно с това Порожанов е заявил, че не желае информацията за това лице да се публикува на сайта на КПКОНПИ, каквото право има по закон. Но така и не става ясно чие имущество е поискал министърът да не бъде публично. В закона има две хипотези – в единия случай заемащият висша длъжност може да не декларира съпружеското имущество, ако е във фактическа раздяла. Другият вариант е да не се публикува информацията за лицето, с което живее на семейни начала, но без брак. Порожанов се е позовал на тази разпоредба.

Според неофициална информация става дума за елементарна грешка, която не е била забелязана - министърът е записал данните на съпругата си в графата, където се посочва лице във фактическо съжителство. Така данните за нея са били премахнати от сайта на КПКОНПИ. Не става ясно защо досега грешката не е коригирана, въпреки че декларацията е подадена преди месеци.

Проблемът с декларацията бе разкрит за първи път от "Биволъ", който установи, че през 2017 г. съпругата на Порожанов е получила имоти от две дружества, в които е имала участие, но в които вече не фигурира - "Частни инвестиционни проекти" и "Армар Корпорейшан Дженерал Техникал Ко-оперейшан".

От "Армар" Порожанова е взела два апартамента на бул. "Черни връх" с подземен гараж, а от "Частни инвестиционни проекти" - над 13 декара земеделска земя в Банкя. От справката в имотния регистър става ясно, че сделките са сключвани в изпълнение на дълг. Земеделското министерство обяснява, че това представлява разпореждане с ликвидационни дялове в дружествата.

Апартаментите от "Армар" са придобити на цена от 240 000 лв., като единият е продаден още през 2017 г. за 152 554 лв., а вторият - през 2018 г. за 247 412 лв. Материалният интерес по сделката със земеделската земя в Банкя е 2180 лв. Тези сделки не фигурират в годишната декларация на министър Румен Порожанов, а той е бил длъжен по закон да ги обяви.

Земеделското министерство твърди, че сделките на Веска Порожанова от 2017 г. са били отразени в декларацията. Министерството не знае защо те не фигурират в публичния документ, качен на сайта на антикорупционната комисия.

В хартиеното копие на декларацията, което е предоставено на "Сега" от КПКОНПИ, Порожанова е вписана в графите за налични парични средства, за банкови влогове, за други доходи извън заеманата длъжност и за дялове в дружества.

От антикорупционната комисия отказаха да обяснят пред медиите защо в публичния вариант на декларацията важните данни са изтрити. Не е ясно и дали подобни пропуски няма и при други публични лица.

Това е поредният скандал около декларациите и реда за контрол на публичност на имуществото на лица, заемащи висши постове.

Около скандала с терасата на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев се разбра, че комисията изрично е указала да не се обявява цялата разгърната застроена площ на притежаваното имущество, макар че тази графа съществува в образците на документа. Това на практика дава зелена светлина в декларациите да не се включват тераси, ателиета, тавани и обществото да се въвежда в заблуда за реалната площ на жилищата на властимащите.

Земеделският министър Порожанов попадна в епицентъра и имотен скандал със закупени евтини апартаменти през далечната 2004 година. "19 минути" написа, че Порожанов и съпругата му са закупили един мезонет, един апартамент, два гаража и право на строеж за трети апартамент. Мезонетът от 240 кв. м с гараж от 20 кв. м в столичния квартал "Красно село" е купен от съпругата Веска за 57 668 лв. (54 016 лв. за мезонета и 3652 лв. за гаража, колкото е и данъчната им оценка ) от фирмата за недвижими имоти "Григо Х". На същата дата - 7 октомври, синът Антоан, по това време непълнолетен, придобива от "Григо Х" апартамент от 80 кв. м и гараж на обща стойност 19 570 кв. м. На 21 декември 2004 г. Румен Порожанов, по това време служител на МФ, купува право на строеж за апартамент от 80 кв. м и гараж в район "Слатина" на цена от 18 219 лв.

Порожанов е вписал надлежно закупения мезонет в имотната си декларация при встъпването си в длъжност като шеф на политическия кабинет на министъра на финансите през 2009 г., както и при встъпването в длъжност като министър на земеделието през 2017 г. Апартаментът в "Слатина" не е деклариран, защото е продаден в края на 2007 г.

Междувременно шефът на "Антикорпуция" Пламен Георгиев е в отпуск от 4 април, след като прокуратурата нареди на данъчните да проверят изнесените данни за несъответствия около имотите му.

Проверката на Георгиев още не е приключила или поне няма съобщение за това.

Румен Порожанов пък е всеки ден в новините заради лавината от разкритията за нарушения по европрогамата, с която се финансират къщи за гости и други проекти. Той твърди, че бил готов да подаде оставка, но премиерът Борисов все още не я иска, защото трябвало да се установи дали наистина има злоупотреби с евросредства по контролирана от Порожанов програма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стилиян
    #10

    Много некадърни тези крадци. Постоянно правят грешки в имотните декларации. Демоса дали верва? Всеки ден става все по-ясно, че държавата умира, изсмукана от такива кърлежи и пиявици. Трябва ли да се стигне до вариант Катуница за възмездие. Не знам какво да мисля.

  2. Има човек, има проблем. Има каша! Има демокрация, има ХАОС! Където и да се обърнеш!

  3. ivancho ivanov
    #8

    Дай Боже всекиму(4), но публични личности с много пари, ставали без закуска, обядвали на крак, яли не яли, и си лягали преди вечеря....

  4. kompetenten
    #7

    Навсякъде е същото като онзи с тефтерчето, "да се удари", "да не се пипа" и т.н. Законите се създават за да обслужват интересите на управляващите, в агенциите се назначават техни хора, и всичко е точно. Откраднатите пари се инвестират в имоти, които се декларират на занижени цени, след време се продават на истинската стойност и така се узаконява откраднатото.

  5. [email protected]
    #6
    Отговор на коментар #1

    Монев,четеш законите,като дявола Евангелието?Къде точно е вината на Порожанов,след като неговата декларация е подадена правилно,с всички придобивки и продажби на семейството им.Как според тебе той е укрил нещо,при положение че е написал всичко в хартиения вариант?

  6. [email protected]
    #5

    От цялата работа не разбрах,каква е вината на Порожанов,при положение че,той си е вписал в хартиения вариант тези данни,и няма нищо укрито,както се оказва?Сега,Бивол и "автентичните" олигарси,се опитват да завъртят интрига,но нещо не се получава!

  7. Лизи Гугуткова
    #4

    Председателят на БСП Корнелия Нинова е придобила два етажа от сграда в центъра на София за сумата от 70 000 долара. Общата квадратура на придобития имот е 1915 кв. м. Това показват документите от приватизационния договор на държавното предприятие „Техноимпекс“, на което Нинова е била изпълнителен директор до 1999 г. Подробности в разследването на телевизия Европа:

  8. PETER
    #3

    Тоя изтича в канавката, макар и приближен на Сараите

  9. ловец
    #2

    Много се оплетоха конците на марионетките. Разните там биволи и други добитъци получават "анонимно" материали от служители на разни посолства. Явно марионетките не изпълняват точно нарежданията щом е толкова очевидно, че ще загубят изборите. Въпросът е - за какво ги подготвят следващите марионетки? До тук каквото е можело да бъде дадено е дадено - златни концесии, централи с гарантирано изкупуване на тока, безплатни военни бази, почти завършена сделка за летящи антики и т.н. и т.н. Чудно какво ще

  10. Лизи Гугуткова
    #1

    Помагачество за изработване на документ с невярно съдържание! Правната уредба на документните престъпления е дадена с разпоредбите на чл. 308-319 от НК от гл. ІХ на Особената част на НК. Обект на престъпленията по гл. ІХ от НК са обществените отношения, които са свързани със съставянето, използването и съхраняването на документи. Предмет на документните престъпления е документът. Освен порожанов ,трябва да се открие и помагача.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.