Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Край на 30-годишната сага с лихвоточките

Демокрацията ще успее да обезщети 36% от спестявалите за жилище през социализма

3 коментара
Само 37% от хората, спестявали левчета си по време на социализма в държавната тогава ДСК, за да се сдобият с жилище, ще бъдат компенсирани.

Точно 30 години след началото на прехода държавата най-сетне смята да приключи окончателно с един от наследените проблеми от тоталитарния режим – осребряването на т. нар. лихвоточки.

До 31 декември 2019 г. ще бъдат изплатени числата на всички, които имат право на това според сегашния закон. Това са притежателите на оставащите около 2000 влога, които имат да получават от държавата около 12 300 000 лв.

Обещанието е на финансовия министър Владислав Горанов, дадено в отговор на парламентарен въпрос.

"Считаме, че в рамките на определения срок 31 декември 2019 г. ще бъдат изплатени левовите компенсации на всички правоимащи, които са упражнили правата си, като са придобили или започнали изграждане на жилище в срок до 30 ноември 2016 г. включително", посочва Горанов.

След падането на тоталитарния режим у нас бе приет специален закон, който трябваше да компенсира хилядите граждани, спестявали с години в бившата държавна ДСК с цел да се сдобият с жилище.

Според действащия Закон за уреждане на правата на гражданите с многогодишни жилищно-спестовни влогове всички хора, отговарящи на определени изисквания – да нямат имот над 60 000 лв. и да не са прехвърляли имот след 1 януари 1981 г., бяха включени в т. нар. окончателни списъци на правоимащите, обявени още през 2010 г. Това бяха притежателите на 155 000 влога. Попадналите в списъците имаха окончателен срок до 30 ноември 2016 г. да подадат искане за осребряване на точките, стига да представят документ за покупка на жилище или започване на строеж. Всички, подали искания до 30 ноември 2016 г., ще получат парите си до 31 декември 2019 г. и с това веднъж завинаги ще се приключи 30-годишната сага с лихвоточките.

Останалите извън списъците от 2010 г. и 2016 г. вече окончателно са загубили възможността да получат компенсация за загубените си влогове. През годините от време навреме отделни депутати внасяха законопроекти с цел повторно да се отворят старите срокове, за да могат повече хора да получат пари, но повечето подобни предложения бяха отхвърляни.

След началото на финансовата криза имаше известно забавяне в осребряването на лихвоточките на правоимащите, но през 2016 г. Министерството на финансите започна да наваксва изоставането, като всяка година отпускаше от бюджета допълнителни милиони за целта. Благодарение на това в края на тази година то ще успее изцяло да се разплати с гражданите, които са одобрени за компенсация.

Заради недостига на средства в Националния компенсационен жилищен фонд, който отговаря за разплащанията, от 1 май 2008 г. насам стойността на лихвоточката не е променяна и тя продължава да бъде 8 ст.

От началото на съществуването на закона в началото на 90-те години до днес в окончателните списъци с право да получат парите си са вписани 155 000 влога при общо 315 000, открити в бившата държавна ДСК. От въпросните 155 000 влога до 30 септември 2018 г. са изплатени компенсации на притежателите на 111 710 влога, става ясно от отговора на финансовия министър. От 30 септември 2018 г. до края на 2019 г. парите си е трябвало да получат притежателите на още 3638 влога (24.1 млн. лв.). Част от тях най-вероятно вече са удовлетворени, защото през последното тримесечие на 2018 г. правителството отдели допълнителни 9 млн. лв. за компенсации.

По думите на Горанов задълженията към хората с лихвоточки, които имат право на обезщетение, към 31 декември 2018 г., са 12.3 млн. лв. В бюджета за 2019 г. за осребряване са заложени 11.1 млн. лв., което значи, че парите са почти напълно осигурени и оставащите около 2000 влога успешно ще бъдат изплатени до края на годината.

Така, компенсираните влогове на български граждани с лихвоточки за целия преход се очаква да достигнат около 113 500 (36%) от общо 315 000 влога в бившата държавна ДСК.

Около 160 000 влога така и не получиха право на компенсация, защото притежателите им не отговаряха на условията в закона да не са прехвърляли имот след 1981 г. или да нямат имоти над определена стойност. Много от тях изобщо не подадоха искания за обезщетение заради получени недвижимости след реституцията. Други около 40 000 влога пък загубиха шансовете си през 2016 г., защото не успяха да докажат покупка или строеж на жилище.

Средното обезщетение по един влог през 2016 г. беше към 7150 лв., а в последните две години се движи около 6900 лв.

Общо за последните 20 години, тоест след деноминацията, държавата е платила 314 млн. лв. на притежателите на лихвоточки, сочи статистиката към 30 септември 2018 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #3
    Отговор на коментар #2

    Каквво ще жъне - копейки, които ще търчи да ги връща на вторични суровини, че там струват повече.

  2. The Time
    #2
    Отговор на коментар #1

    Душичке низка, отново сееш лъжи и познай какво ще жънеш?! Тези цифрички, които даваш, не са имали нищо общо с истинаската себестойност на услугите и стоките! До ден днешен продължаваме да изплащаме глупостта на този мъртво-роден строй, по който още явно ти текат лигите отвсякъде. Напъни малко чогунения си мозък и помисли защо е имало три доказани фалита и капитулация 1989 г? Дали защото всичко е било прекрасно или колосът на глинени крака е рухнал от собтвената си тежест?

  3. Какво се купуваше с това левче-билет за трамвай беше 6ст! Бойлер по нощна тарифа-5 ст! Хляб-36 ст. Парно до дупка за цяло жилище-25лв. Детско яке-8 лв! Колело-Балкан-85 лв. Двустаен апартамент-6 300 лв! По онова време нямаше безработни. ХОрата не се ровехапокофите за боклук. Ромите всичките работеха и не се занимаваха с престъпност. Държавата ограмотяваше всички, и на малцинствата даваше занаят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.