Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Край на аналоговите тв програми на 1 септември 2013 г.

7 коментара
Край на аналоговите тв програми на 1 септември 2013 г.

Аналоговият сигнал за телевизионно разпространение ще бъде изключен на 1 септември 2013 г., докогато 85 на сто от домакинствата в страната трябва да получават цифрова телевизия. Това предвижда проектът на нов план за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в България, публикуван за обществено обсъждане.

Според поетите пред Европейския съюз ангажименти това трябваше да стане до края на 2012 г., но недостиг на средства за освобождаване на радиочестотния ресурс от военните отложи тв-цифровизацията. През ноември 2010 г. правителството реши да се изработи нов план за цифровизация до 1 януари 2015 г. Документът трябваше да е готов до края на 2011 г., но това става със закъснение от два месеца и изтегляне на срока по-рано.

Социално слабите семейства, чиито телевизионни приемници нямат вградени декодери, ще получат безплатни устройства за приемане на цифровите програми. За това са предвидени 17.5 млн. лв. в бюджета на транспортното министерство. Крайните устройства и прилежащи антени с усилвател с гаранция до 2 г. ще бъдат купени чрез обществена поръчка. Те ще се инсталират на нуждаещите се хора срещу техен подпис.

На кого да се даде безплатен декодер ще се решава след оценка на доходите, имуществото, здравословното състояние (степен на инвалидност – увреждания), възрастта и семейното положение. Условие за получаване на декодиращото устройство е наличие на собствен телевизионен приемник, без техническа възможност за приемане на цифров сигнал. На едно семейство ще се предоставя само един декодер, независимо колко от членовете му отговарят на условията за подпомагане, поясняват от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Търговците на битова техника пък ще бъдат задължени да популяризират телевизионните приемници с вградени декодери за цифрова телевизия и да имат демонстрационни места в магазините си.

Новият план предвижда към 1 март 2013 г. (началото на периода на едновременното излъчване на аналогови и цифрови ефирни програми), да бъде осигурено покритие на 95% от населението за търговската и обществената мрежа по Първия етап от плана. Другата търговска мрежа от Първия етап трябва да обхване най-малко 85% от домакинствата към 1 септември 2013 г. (датата на изключване на аналоговия сигнал). Оставащото процентно покритие може да бъде постигнато чрез друга технологична платформа, посочват от транспортното ведомство.

Програмите, излъчвани от предаватели за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, трябва да са безплатни. В случай, че има кодирани предавания, то техният брой ще е ограничен, предвижда документът

Управителен комитет по цифровата телевизия с представители на транспортното министерство, на Комисията за регулиране на съобщенията, Съвета за електронни медии, Асоциация на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО), обществените радио- и телевизионни оператори и предприятията, които изграждат мрежите за осъществяване на наземно цифрово радиоразпръскване, ще определя периода и графика за изключване на аналоговите предаватели. Този орган също така ще обсъжда информация за възникнали смущения при аналоговото и цифровото излъчване, и др., предвижда проектоплана за цифровизацията на телевизионния ефир.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    моето семейство също ползва аналогова телевизия убеждават за цифрова телевизия че ще гледам 130 програми сега гледаме окло 60 програми даже се повтарят по каналите.

  2. Анонимен
    #6

    Мечката: Цифровата телевизия е по-качествена и по-икономична по-отношение на честотите. При цифрова телевизиа на един стар аналогов канал могат да се излъчват 4-8 цифрови телевизьонни канали и доста радьо канали. Декодерът е в състояние да ги филтрира. Така останалите незаети аналогови канали теоретично могат да се използват за други цифрови услуги, като Интернет, телефония, платени телевизьонни канали (новата течнология LTE - Long Term Evolution)

  3. Анонимен
    #5

    Питате се каква е целта? Аналоговото излъчване не може да се манипулира и щом имаш приемник можеш да гледаш телевизия БЕЗПЛАТНО. На някакъв етап декодера може и да е безплатен, но услугата ще намерят начин да стане платена ! Това е целта. Сега сигурно обмислят начин, как и гледането на телевизия да стане не само платено, но и задължително.

  4. Анонимен
    #4

    Това е добра новина защото операторите ще бъдат принудени да си преразгледат пакетите програми-десетина канала ще са безплатни а това ще свали цените на останалите неминуемо.

  5. Анонимен
    #3

    как ще стане този аналогов преход в рамките на 1 година (във Великобритания бяха 9 години) след като тепърва ще се избират нови участници за поддръжка на мултиплексите, след като Брюксел ни наказа за това че сме раздали лицензите на милиционерчетата от Корпоративна Банда, пардон, Банка.

  6. Анонимен
    #2

    И аз съм за аналоговото излъчване да остане. То не може да се манипулира - измества във времето и.т.н, за разлика от цифровото излъчване.

  7. Анонимен
    #1

    Аз разбирам, че цифровата техника може да даде по-качествено изображение и затова се въвежда. Но не мога да разбера защо аналоговият сигнал трябва да бъде изключен!? Какво налага това? Не е ли възможно той да продължи да се излъчва и когато хората се убедят в предимствата на цифровата техника, тогава сами ще пожелаят да я ползуват. Защо ползуването на цифров сигнал трябва да се налага насила? Ако някой може, нека да обясни, моля!Но да не ми казва, че ЕС го изисква, а да обясни защо го изисква. Аз просто не обичам принудата, а това си е истинска принуда.Дори и да се даде безплатен декодер, пак си е принуда!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.