Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Край на енергийните свръхдоходи. Русия губи от санкциите $500 млн. на ден

13 коментара
Край на енергийните свръхдоходи. Русия губи от санкциите $500 млн. на ден

Реката от енергийни свръхпечалби, която течеше в Русия през 2022 г., снабдявайки бюджета с пари за армията, а бизнеса - с валута за внос на стоки, намаля повече от половината. В сравнение с нивата преди нахлуването в Украйна, доходите на руската икономика от износ на петрол и газ са намалели с 500 милиона долара на ден, според изчисления на анализатори от Deutsche Bank.

Притокът от петролни приходи, който беше 500-600 милиона долара дневно, падна до 300 милиона долара на ден, заедно с цените на руския сорт Urals, който петролните компании продават с повече от 40% отстъпка спрямо Brent.

В резултат на западните санкции, които включват ембарго на ЕС и въведен от Г-7 "таван на цените", стойността на петрола с руски произход падна с почти една трета. Според Министерството на финансите средната цена на Urals през януари и декември е паднала до 50 долара за барел, докато през октомври е била 79.5 долара, а през летните месеци - над 80 долара.

Още по-чувствителен е спадът на приходите от газ. Физическият обем на доставките за Европа - някога най-големият пазар за продажби на "Газпром" - миналата година падна до минимум от края на 80-те години на миналия век: от 2.5 милиарда кубически метра на седмица останаха само 500 милиона. В резултат на това Русия печели 50 милиона долара на ден от износ на газ срещу 300 милиона долара средно за периода от август 2021 г. до август 2022 г., според изчисления на Deutsche Bank.

"Ерата на свръхдоходи за Русия от пазара на петрол и газ приключи, казва Янис Клуге, икономист в Германския институт за международни въпроси и въпроси на сигурността. Това представлява заплаха за бюджета, който миналата година достигна дефицит от 3.3 трилиона рубли, а тази година е планиран с "дупка" от 3 трилиона рубли.

В началото на 2023 г., според Министерството на финансите, петролните и газови приходи на хазната са спаднали с 47% на годишна база, непетролни и газови - с 28%, докато месечният дефицит – достигнал почти 1.8 трилиона рубли – е рекорден за януари през последните 25 години.

За да се справи с дефицита, Министерството на финансите продаде за пръв път в историята 3.6 тона злато от Фонда за национално богатство, а също така "разпечата" последните налични валутни резерви, които не са обект на западни санкции - 310 милиарда китайски юана от ФНБ. През януари Министерството на финансите и Централната банка продадоха на фондовата борса юани за 54.5 милиарда рубли, а през февруари ще утроят тази сума до 160.2 милиарда рубли.

Предстоящата година "ще бъде истинско изпитание" за руската икономика, казва Тим Аш, старши сътрудник за Русия и Евразия в Chatham House. Към петролното ембарго от 5 февруари е добавена забрана за доставка на петролни продукти за страните от ЕС. Пренасочването на обеми към Азия ще бъде много по-трудно, дори и с ценови отстъпки: Индия и Китай имат собствена мрежа от рафинерии и предпочитат да купуват суров петрол, за да го преработват сами, предупреждава анализаторът на Bruegel Бен Макуилямс.

Експертите са единодушни, че в резултат на това Русия ще трябва да намали добива. Правителството вече обяви доброволно намаляване с 500 000 барела на ден от март, но това е само началото, според Международната агенция по енергетика и ОПЕК. По техни оценки добивът на петрол до края на годината ще намалее с 8-10%, до 9.9-10.1 милиона барела на денонощие.

Други анализатори прогнозират още по-мрачна картина: петролната индустрия на Русия ще бъде принудена да намали производството с 18% до 8.8 милиона барела на денонощие, най-ниското ниво от началото на 2000-те години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. orso
    #13

    Който сее ветрове ще жъне бури.Огън и меч за орките,разпад на мордор.

  2. Отбелязвам
    #12

    Още тази година Русия ще се разпадне и ще изчезне! Слава Украини!

  3. Бугараш
    #11

    На 25 януари 2023 г. Kenneth Rogoff, професор по публична политика и икономика в Харвардския университет и главен икономист на Международния валутен фонд направи прогноза в една статия, че руснаците ги очаква "невероятна/невиждана бедност в сравнение с това, което руснаците познават" (“incredible level of poverty”) и в бъдеще Русия може да се превърне в "голям Иран" (“Russia turning into a ‘giant Iran")

  4. The Rock
    #10

    Много ми хареса номера с резервите на Русия в юани, много. САЩ не ги блокират, принуждавайки Русия да ги продава и така да срива юана. Много добре.

  5. beyond_the_frame
    #9

    За първите два месеца на настоящата година дефицитът в русия е по-висок от този през цялата изминала година. Но веселието тепърва предстои - руската централна банка е посегнала на златния си резерв, което означава, че русия навлиза в хиперинфлация, както през 20те години на ХХв, което ще доведе до финансов фалит. Надявам се, този път да не получи спасителна жилетка от САЩ.

  6. perdah
    #8
    Отговор на коментар #4

    Слонче, много си зле икономически, щом сравняваш Германия със северноазиатското блато. Германия има експортно ориентирана икономика с износ на продукти с висока принадена стойност. Увеличението на цените вследствие инфлация ще го поемат вносителите на германски (основно) промишлени стоки, включително любимата ти Раша. Тоест, с катастрофално намалени приходи от продажба на въглеводороди Московията ще се принуди да купува по-скъпи промишлени стоки, ако иска да не и спре промишлеността. Кажи ми кой ще е по-зле.

  7. slon
    #7
    Отговор на коментар #6

    Вече са дадени. Спи спокйно.

  8. John Doe
    #6
    Отговор на коментар #4

    За да се поставят тези цифри в перспектива, трябва да се има предвид че на руския мужик му трябват цели 3 години за да произведе това, което германския работник произвежда за една и то преди агресията срещу Украйна, а сега вече на руснака му трябват 5 години за да произведе едногодишния продукт на германеца. Същото важи и за китайската икономика, чиито прираст през 2022 се срина с 50%, а ако даде оръжие на "непобедимата могъща червена армия", Китай ще бъде отрязан от западните пазари, откъдето идват 97% от приходите му. За Китай такъв срив означава само едно - поредна революция, гражданска война и разпад.

  9. simply blue
    #5
    Отговор на коментар #2

    Мухите отделно, фъшкиите отделно - не сравнявай Европа с раZZия, нямат нищо общо.

  10. slon
    #4

    Миналия ноември Frankfurter Allgemeine Zeitung, цитирайки Линднер, прогнозира увеличение на дълга на Германия през 2023 г. от първоначално планираните 17,2 милиарда евро до 45 милиарда евро. През февруари 2023 г. Федералното статистическо бюро на страната (Destatis) публикува данни, показващи, че годишната инфлация в страната се е повишила от 8,6% през декември до 8,7% през януари 2023 г., а потребителските цени са се повишили с 9,2% на годишна база.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.