Да се преустанови издаването на актове за признаване правото на обезщетение с компенсаторни инструменти. Това гласува парламентът в четвъртък, като прие на първо четене промени в Закона за сделките с компенсаторни инструменти.
Според проекта, внесен от Министерския съвет, преустановяването влиза в сила два месеца след обнародването на промените в закона.
Само когато с влязло в сила съдебно решение е определен размерът на обезщетението с компенсаторни инструменти, те ще се издават от компетентния орган и след този срок, пише още в проектопромените. За издаването им се определя 30-дневен срок от датата на получаване за изпълнение на съответното съдебно решение.
С промените се въвежда и 30-дневен срок от влизането в сила на съдебното решение, в който правоимащите лица са длъжни да уведомят писмено съответния административен орган за влезлия в сила съдебен акт и да представят заверено от съда копие от същия орган.
Административните органи са длъжни да приключат заварените производства по определяне размера на обезщетението с компенсаторки до два месеца след влизането в сила на този закон.
Според мотивите на вносителя на промените значителна част от исканията по реституционните закони, приети след 1991 г., са уважени и са възстановени правата върху реални имоти. Останалата част от правоимащите, на които е било невъзможно реалното възстановяване, са упражнили в законови срокове правото си да бъдат обезщетени, включително чрез непарични платежни инструменти, се казва още в мотивите.
Според справка от Централния депозитар, към момента там са регистрирани компенсаторни инструменти с номинал 553 млн. лв. Най-много са поименните компенсационни бонове, издавани по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и по Закона за възстановяване на собствеността върху земите и горите от горския фонд - за 349 млн. лв. Следват компенсаторните записи, издавани по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти - за 155 млн. лв. Според вносителя – Министерския съвет - всички срокове за разглеждане по административен ред на исканията за обезщетяване по реституционните закони са изтекли, но компетентните органи продължават да се произнасят и след изтичането им, което, според правителството, не е в интерес на правната сигурност.
Срещу промените в закона се обяви единствено парламентарната група на ДСБ. Комунистите взеха от хората собствеността, а днес тройната коалиция ги лишава от правото да бъдат обезщетени, коментира зам.-председателят на ДСБ Веселин Методиев. Според него промените дават изключителни права на бюрокрацията да отказва дори информация дали може хората да тръгнат към процедура в съда. По думите му особено неприятното е, че от опозицията само ДСБ са се обявили против законовата промяна.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент