Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Крайната десница набира скорост в Северна Англия

0 коментара

Полицаи със защитни жилетки патрулират по сънените улици на Олдъм и тревожно следят за признаци на етническо насилие между местните бели и азиатците. Терминът "азиатците" се отнася до имигрантите от пакистански и бангладешки произход. Сблъсъците между тях и коренните жители на Олдъм миналата година прераснаха в расови бунтове, обхванали четири града в Северна Англия.

Уличните боеве между бели и азиатски младежи в Олдъм оставиха един убит - от белите. Полицията успя да предотврати нови сблъсъци, когато стана ясно, че друго бяло момче е било спасено от семейство с пакистански произход.

На 2 май британците с огромно внимание ще следят резултатите от местните избори в Олдъм и другите градове в района, където една крайнодясна групировка използва расисткото напрежение, за да се установи трайно в английския политически живот.

Малцина наблюдатели допускат, че Британската национална партия може да спечели политическа подкрепа, сравнима с популярността на подобни крайнодесни организации във Франция, Австрия, Дания, Италия или Холандия. Исторически погледнато, крайната десница никога не се е ползвала с влияние във Великобритания.

Изненадващо силното представяне на крайния националист Жан-Мари льо Пен във Франция обаче отново събуди тревога в правителството на Тони Блеър и в британските медии. Резултатите накараха и Ник Грифин, лидер на Британската национална партия /БНП/ и възпитаник на Кембриджкия университет, да предскаже, че неговата организация "ще извърви същия път" като Националния фронт на Льо Пен.

На последните общи избори във Великобритания през юни м.г. БНП получи доста повече гласове, отколкото на предишните избори, но все пак общият ѝ резултат бе под един процент. В момента организацията не е представена нито на централно, нито на местно равнище.

На 2 май предстоят местни избори за 6000 общински съветници в 174 района. БНП е издигнала 68 кандидатури. Кампанията ѝ е съсредоточена предимно в места на расово разделение като Олдъм, Бърнли, Брадфорд и Лийдс. Това са градовете на расистките бунтове от миналата пролет.

"Дойдох в страната преди 25 години с работна виза", обяснява Т. Ула, който живее в олдъмското предградие Глодуик, обитавано от азиатци. "Аз съм повече британец, отколкото бенгалец. Това се отнася и за петте ми деца. От миналото лято нещата се поуспокоиха, но БНП иска да ни върне обратно. Защо? Защото не им харесва цветът на кожата ни."

Недалеч в центъра на Олдъм 67-годишният бял Тревър Бърк ми каза: "Гласувах за БНП на предишните избори, ще гласувам за тях и сега. Трябва да защитаваме правата си от всички имигранти. Трябва да държим вече дошлите имигранти под око, а нови изобщо да не пускаме."

В някои от най-бедните квартали на Олдъм, пълни с изоставени сгради и разнебитени общински жилища, активистите на БНП и на основния ѝ противник Антинацистката лига раздават брошури от врата на врата. След бунтовете от миналата година британското правителство поръча анализ на положението, който заключи, че прекалено много бели и представители на малцинствата живеят отделно без социален или културен досег едни с други и без общо гражданско чувство. Затова властите препоръчаха на имигрантите да се превърнат в активни британски граждани.

През февруари министърът на вътрешните работи Дейвид Блънкет призова малцинствата да ускорят интеграционните процеси, като се нагаждат към "нормите за приемливост". Той им предложи да полагат клетва за вярност, да изучават британска история и култура, "да прегърнат законите, ценностите и институциите" на страната.

В Олдъм, Бърнли, Брадфорд и Лийдс Британската национална партия убеждава бедните бели, че азиатските малцинства получават твърде висок дял от и без това нищожните помощи за развитие на западащите индустриални райони. И четирите града някога са били процъфтяващи текстилни центрове и са привличали имигранти, предимно от Пакистан и Бангладеш. Новодошлите били готови да поемат нощните смени в текстилните фабрики - нещо, което местните не били склонни да направят. Оттогава обаче фабриките бяха закрити, което нанесе тежък удар на местната икономика.

След атентатите в САЩ от 11 септември миналата година БНП спечели още подкрепа сред някои бели с аргумента, че Великобритания се е оказала развъдник на ислямски екстремисти, свързани с терористични групи като Ал Каида. Водещият кандидат на БНП в Олдъм Майк Трейси твърди пред избирателите, че според Корана мюсюлманите са по-висши от останалите. Подобни предразсъдъци обаче не винаги вършат работа в Олдъм, където 11 на сто от населението са представители на етнически малцинства, особено сред жителите, които си спомнят какво се случи при сблъсъците в Глодуик на 9 февруари.

Късно през нощта трима бели младежи се прибирали у дома, но докато търсели такси, се заблудили и влезли в азиатското предградие. Скоро ги нападнали въоръжени с тояги азиатци. Един от белите бе тежко ранен и по-късно почина. Вторият бе изгонен от квартала, а третият избяга в жилищен блок, където бе приютен от етническо пакистанско семейство. Имигрантите не само прибрали младежа в дома си, но и извикали полиция и прогонили нападателите.

"Отворих прозореца и се разкрещях, за да разгоня местните момчета", разказва 23-годишният Мохамед Омар, помогнал за спасяването на белия младеж. "Бих го направил за всекиго."

Спасяването на младежа и бързият арест на 12-тимата вероятни нападатели предотвратиха риска от нови бунтове заради расисткото убийство. Затова дори и в Холинуд, бедняшкия бял квартал, където се е кандидатирал Трейси, мнозина не вярват на неговата партия.

"Знам хора, които ще гласуват за БНП, защото мразят азиатците и не им харесва да има "забранени" квартали като Глодуик", твърди 31-годишната Джули. "Според мен е лошо да се гласува за расистка и фашистка партия. Навсякъде има добри и лоши хора, както сред белите, така и сред азиатците. Не мисля, че насилието може да реши нещо."

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.