Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Крайнодесният кандидат за президент на Бразилия ще следва примера на Тръмп

0 коментара

Крайнодесният фаворит в бразилската президентска надпревара Жаир Болсонаро планира да повери външната политика в ръцете на дипломат, хвалещ разтърсилия световния ред националистически курс на американския президент Доналд Тръмп, заяви съветник на кандидата за президент.

Политически експерти са на мнение, че този избор се вписва в плана на консервативния и пламенен Болсонаро за най-сериозната промяна в бразилската външна политика от десетилетия. Болсонаро обеща да преосмисли членството на Бразилия в блоковете на развиващи се държави като Меркосур и БРИКС и преместването на бразилското посолство в Израел в Ерусалим, следвайки идеите на Тръмп, за разлика от повечето други страни в Латинска Америка.

Това бележи рязък обрат във водената в продължение на близо 15 години дипломация от правителствата на лявата Работническа партия, която наблягаше на съюзи със съседите от Южна Америка и с други бързо развиващи се страни.

Болсонаро, който има значителна преднина десетина дни преди балотажа с Фернандо Адад от Работническата партия, вече започна да разкрива имената на бъдещите си министри, но още не е съобщил кой ще бъде министър на външните работи.

Ернесто Фрага Араужо, ръководител на отдела за САЩ и Канада във външното министерство, е фаворитът на Болсонаро за външен министър, твърди професорът по политически науки и съветник в кампанията на Болсонаро Пауло Крамер.

Фрага Араужо се прояви необичайно за бразилски дипломат и използва личния си блог, посветен на аргументите "Срещу глобализацията", за да призове бразилците да подкрепят кампанията на Болсонаро. Това, което показа обаче на хората от лагера на Болсонаро доколко 51-годишният дипломат споделя техните убеждения, бе статията му във вестник с дипломатическа тематика "Тръмп и Западът", заяви Крамер. В статията Фрага Араужо изтъква, че Тръмп спасява християнската цивилизация на Запада от радикалния ислям и "глобалистката култура на марксизма", като за разлика от Европа застава зад националната идентичност, семейните ценности и християнската вяра.

Бразилия има шанс да възстанови "западния си дух", да възприеме национализъм по модела на Тръмп и да отстоява интересите си, вместо да се свързва с блокове от държави, написа Фрага Араужо.

Да направим Бразилия велика

Болсонаро не скрива симпатиите си към американския президент, чиято кампания от 2016 г. му послужи за пример на неговото собствено антисистемно движение с послание за твърди действия срещу корупцията и престъпността.

"Точно както той иска да направи Америка велика, аз искам да направя Бразилия велика", заяви през юли бившият капитан от армията в телевизионното предаване "Рода Вива".

Той с гордост козирува пред американския флаг при проява с бразилски имигранти във Флорида, както се вижда на видеозапис, публикуван миналата година от предизборния му екип в социалните мрежи.

Бразилия, която е една от най-затворените големи икономики в света, и без това се отнася скептично към свободната търговия. Болсонаро обаче изрази и идеологическа подкрепа по няколко символични въпроса.

Един от най-ясните сигнали за тази подкрепа би било преместването на бразилското посолство в Израел от Тел Авив в Ерусалим по примера на Тръмп и съседен Парагвай.
Бразилия дълго време подкрепяше решение с две държави на израелско-палестинския конфликт и през 2010 г. призна палестинската държава в границите от 1967 г. с Израел.
Въпреки това Болсонаро заяви, че Палестина не е държава и обеща да премести бразилското посолство в Ерусалим и да затвори палестинското посолство в Бразилия.

"Това е чудесна идея, защото ще стане знак за промяна и ще демонстрира пред света, че ценим демокрациите с върховенство на закона и разделение на властите", заяви бразилският конгресмен и съветник на Болсонаро по външната политика Луис Браганка.

"Израел може би е единствената страна в Близкия Изток, която попада в тази категория. Всички останали са или олигархии, или диктатури", заяви Браганка, член на фамилия, имала претенции за престола в Бразилия преди тя да стане република през 1889 г.

Съюзите са поставени под въпрос

Отношението на Болсонаро към южноамериканските съседи е по-хладно, особено към социалистическа Венецуела, на която той се зарече решително да се противопостави. Той обаче няма да прекъсва дипломатическите отношения или да затваря границата, защото това би затворило вратите пред идващите в Бразилия бежанци, казват съветници на Болсонаро.

Той изрази публично пренебрежението си към изпълнения с противоречия търговски блок Меркосур, чиито основатели са Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай.

"Външната политика на Болсонаро ще е прагматична, няма да прави разлика между държавите и ще отстоява по най-добър начин интересите на Бразилия", заяви съветникът на Болсонаро по външната политика Пауло Крамер.

Дори блокът БРИКС, който набра скорост, докато Бразилия създаваше банки за развитие и насърчаваше търговията с Русия, Индия, Китай и Южна Африка, може да се натъкне на скептично преразглеждане от Болсонаро. Мнозина в бразилското външно министерство биха се противопоставили на евентуално изтегляне от БРИКС.

"Болсонаро може да се опита да изтегли Бразилия от БРИКС в духа на Тръмп. Това би сигнализирало на Китай, че Бразилия става враждебна", казва професорът по международни отношения от фондацията "Жетулио Варгас" в Сао Пауло Оливер Щюнкел.

Според него на Болсонаро ще му е по-лесно да излезе от Парижкото споразумение за климата, за което твърди, че връзва ръцете на Бразилия при стопанисването на земеделски земи, включително и в горите на Амазония.

По въпроса с Китай, който е основният търговски партньор и източник на чуждестранни инвестиции в Бразилия през последните години, експерти твърдят, че на Болсонаро ще му се наложи да сдържа импулсите си на враждебност в името на икономическите интереси.
Болсонаро предупреди, че китайски инвеститори установяват контрол върху стратегически природни ресурси на Бразилия в минното дело и енергийния сектор.

"Китай не изкупува в Бразилия, Китай изкупува Бразилия. Искате ли да оставите Бразилия в ръцете на китайците?", попита Болсонаро през август.

Въпреки това бившият бразилски посланик в САЩ Рубенс Барбоза храни оптимизъм, че правителството на Болсонаро ще страни от протекционизма дори когато става дума за Китай.

"Болсонаро може да е резервиран по въпроса с продажбата на определени активи, но ако китайските инвестиции се насочат към инфраструктурата, от която Бразилия отчаяно се нуждае, за да изнася храна и полезни изкопаеми, не мисля, че той ще им се противопостави", обобщава Барбоза.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.