Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кралят на Йордания Абдулла ІІ поиска Башар Асад да се оттегли

Натискът срещу сирийския президент се усилва

6 коментара

Нови десетки души загинаха при продължаващите протести срещу режима на сирийския президент Башар Асад, който изпада във все по-голяма международна изолация. Кралят на Йордания Абдулла ІІ стана първият арабски лидер, който призова Асад да се оттегли.

 

34 военнослужещи са загинали при въоръжени сблъсъци в провинция Дараа.

 

Деветнайсет неидентифицирани тела са били докарани в болница в централния сирийски град Хомс. Сирийският център за наблюдение на човешките права изрази опасения, че труповете са на цивилни, отвлечени през последните два дни в Хомс от "проправителствени главорези".

 

Правозащитната организация съобщи за общо най-малко 73-ма убити в Сирия в понеделник - 27 цивилни, 34 войници и 12 дезертьори.

 

Най-малко 40 сирийци са убити при сражение между верните на президента Башар Асад сили и бунтовници в град близо до границата с Йордания, съобщиха местни активисти, цитирани от Ройтерс.

 

Това е първият случай на сериозна въоръжена съпротива срещу Асад в района, отбелязва агенцията.

 

През последните седем месеца Сирия е залята от безпрецедентна вълна от антиправителствени демонстрации. По данни на ООН броят на жертвите в Сирия отдавна е надхвърлил 3000 души. Сирийските власти твърдят, че са загинали 1500 души и от двете страни, включително над 1100 служители на правоохранителните органи и армията.

 

Кралят на Йордания Абдулла ІІ призова Башар Асад да подаде оставка, след като през почивните дни Арабската лига реши да замрази членството на страната в организацията, заради използването на военна сила срещу антиправителствените демонстранти.

 

"Ако бях на негово място, щях да се оттегля", каза Абдулла ІІ в интервю за ББС.

 

Йорданският монарх отбеляза, че преди да подаде оставка "в интерес на Сирия, Асад "трябва да започне нова ера на политически диалог". Целта е той да предаде властта на човек, "способен да промени статуквото, което наблюдаваме" и да "започне нова фаза от политическия живот в Сирия".

 

Изявлението на краля предизвика протести пред посолството на Йордания в Дамаск.

 

"Близо 120 души протестираха пред посолството на Йордания в Дамаск и двама от тях успяха да влязат във вътрешния двор на посолството, разкъсаха и отнесоха със себе си

йорданското знаме", заяви посланикът на Йордания в Дамаск Омар ал Амад за йорданските вестници "Ад Дустур" и "Ал Гад".

 

Според посланика сирийските сили за сигурност не са се намесили и не са попречили на двамата протестиращи да влязат на територията на посолството.

 

Белият дом днес обяви, че Башар Асад изпада във все по-голяма изолация и повтори позицията на Вашингтон, че сирийският президент е изгубил легитимността си да управлява и трябва да се оттегли.

 

"Ясно е, че режимът на Асад остава изолиран, а политическият натиск върху него расте", каза говорителят на Белия дом Джош Ърнест.

 

Ройтерс коментира, че решението на Арабската лига да замрази членството на Сирия и да наложи санкции след почти осем месеца на вълнения ще насърчи международната общност да вземе по-твърди мерки срещу Дамаск, но е малко вероятно да доведе до западна военна интервенция.

 

За разлика от мартенския призив на организацията за създаване над Либия на зона, забранена за полети, след който НАТО се намеси и помогна за свалянето от власт на Муамар Кадафи,

изненадващо твърдите мерки, приети в събота, не включваха искане за използване на сила.

 

Тези мерки обаче ще укрепят позициите на западните сили, които искат приемане на строга резолюция на ООН, която да разкритикува смазването на протестите срещу президента Асад.

 

Становището на Арабската лига ще вдъхне кураж на демонстрантите, които, вдъхновени от въстанията, свалили от власт лидерите на Тунис, Египет и Либия, от март се противопоставят на репресиите на военните, и излязоха на улиците, за да призоват за сваляне на Асад.

 

Асад вече е изправен пред санкциите на САЩ и Европа, засягащи сирийския износ на нефт и няколко държавни компании. Охладняха и отношенията му с мощния северен съсед Турция.

 

Решението на Арабската лига да изтегли арабските посланици от Дамаск изолира Асад и го прави още по-зависим от Иран. Това ще засили връзките, създадени от бащата на Башар, Хафез, и укрепнали през 11-те години, откакто Башар е президент.

 

Дамаск реагира гневно на замразяването на членството му, което беше подкрепено от 18 външни министри от 22-членния съвещателен орган, заявявайки, че подобни решения могат да се взимат само при пълен консенсус, и обвини организацията в прокарване на западни и антисирийски интереси.

 

"Въпреки цялото перчене и цялата тази реториката на Сирия, това е най-големият удар, който тя понесе. По-голям дори и от санкциите на ЕС и САЩ", каза Райм Алаф, анализатор от лондонския аналитичен център "Чатъм Хаус".

 

Катарският министър-председател не обяви какви точно ще са икономическите санкции срещу Сирия. Вече се очаква тази година в страната да настъпи рязък икономически спад, тъй като приходите от туризъм привършват, търговията спада, производството е разстроено, петролният добив намалява и властите се опитват да намерят купувачи за сирийския суров петрол.

 

Всеобхватни санкции биха имали унищожителен ефект, но може да се окажат трудно приложими. Но анализаторите казват, че може да има санкции, насочени конкретно към продажбите на сирийски петролни продукти.

 

"Пълно търговско ембарго ще е твърде сериозна ескалация и би било изненадващо. То ще изпрати много ясно послание, че те /Арабската лига - бел. пр./ искат да свалят режима, а не просто да го принудят да направи отстъпки", каза Крис Филипс, специалист по Близкия изток от аналитичната компания "Икономист Интелиджънс Юнит".

 

"Мисля, че това е малко вероятно. Дори и да има политическа воля, чисто логистично ще е трудно да се направи", каза той и допълни, че вносът и износът на съседните Турция и Ирак са силно зависими от транзитната търговия през Сирия.

 

Адел Солиман, който оглавява Международния център за бъдещи и стратегически проучвания в Кайро, каза, че икономическите санкции няма да принудят Асад да промени по какъвто и да е начин политиката си, но ще подпомогнат действията на международната общност срещу Дамаск.

 

Пакетът от мерки на Арабската лига, които включваха предложения за разговори с правозащитни организации за начините, по които да се предпази цивилното население в Сирия, ще "даде шанс за действие на цялата международна общност", каза Солиман.

 

Китай и Русия, които имат право на вето в Съвета за сигурност на ООН, блокираха европейските и американски опити за приемане на резолюция, която щеше да осъди сирийските репресии, и да открие пътя за санкции на ООН.

 

Филипс от "Икономист Интелиджънс Груп" каза, че приетото в събота замразяване на членството на Сирия в Арабската лига донякъде ще смекчи и съпротивата на Китай срещу резолюция на ООН, основаваща се главно на загрижеността на Пекин да не изглежда, че действа против волята на арабските си търговски партньори.

 

"Това е ясно послание към Китай - няма нужда да държите на Асад, за да запазите отношенията си с арабските страни", каза той.

 

"Ако Китай бъде разколебан, това ще постави и Русия под голям натиск по отношение на ветото."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    zashto turcia ima pravo da bombardira ...dite v iraq i smazva jestoko protestite vatre v stranata-tova e demokrazia.a syria triabva da tarpi platenite ot van banditi.taka narecenata oposicia nikoi vatre v stranata ne ya prisnava.no syria e silna strana iste iztarpi i tova.dasy us

  2. Анонимен
    #5

    Kotaraka: Много ги дразни Сирия щото не е под контрола на банкерите. Куклата на САЩ в Йордания трябва да се отегли.

  3. Анонимен
    #4

    Nov podhod na zapada da sabori Siriiskiia prezident-toi pat ne chrez NATO a chrez arabski kral.Moje nakraia da izleze po-skapo!!!!!

  4. Анонимен
    #3

    айде още малко и Иран, и след това, разбира се, Русия :-)

  5. Анонимен
    #2

    Ало,другарката дет води независимата МЕДИЯПУЛ,кажи на подчинениете си измекяри като теб,поне да слагат снимка на някой главорез от невинните бунтуваще се граждани на Сирия а не на ПРЕЗИДЕНТА АСАД,снимка от която е видно че мнозинството от гражданите на Сирия подкрепят своят президент и правителство.

  6. Анонимен
    #1

    Ако това е истина, то там има война

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.