Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Краткосрочните и дългосрочните щети от конфликта в Тетово

0 коментара

Търговската камара на Македония обяснява сериозния икономически спад в цялата страна с конфликта в планинския район на Тетово. Тя посочва, че блокирането на гранично-пропускателните пунктове през март е причинило срив на така важния за бедната и изостанала банканска страна износ за Косово най-вече на строителни материали и храни. Той се съчета със спад на производството в районите по границата с Албания и Косово, и замразяване на повечето строителни обекти.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Стопанското министерство съобщава, че много чуждестранни инвестиции са замразени за неопределено време заради всеобщата несигурност, като на практика са отменени всички резервации за прелесното Охридско езело. Освен това се изказва опасението, че поради политическото напрежение конкурентите от съседните страни ще отнемат на македонците поръчките на ишлеме, които им възлагат западноевропейски модни къщи.

Отчасти балансираният досега македонски държавен бюджет най-вероятно ще регистрира сериозен дефицит заради разходите по въоръжаването и мобилизацията на армията, сочат първите прогнози. МВФ вече смята, че Македония няма да може да извърши неотдавна договорените структурни реформи и поради влошените рамкови условия няма да настоява за тяхното осъществяване.

Международните финансови агенции ще продължат да отпускат пари, независимо че няма да бъде затегнат финансовият колан на нерентабилните държавни предприятия и на административния апарат. Поведението на МВФ сочи, че на Македония наистина бе нанесен сериозен икономически и социален удар. Още през миналата година 32 процента от трудоспособните македонци бяха без работа, особено потърпевши бяха албанците. По-голяма безработица от Македония регистрира в Югоизточна Европа единствено Босна и Херцеговина, която от икономическа гледна точка е нежизнеспособна и вегетира благодарение на международните кредити.

Освен това се наблюдава по-нататъшно влошаване на македонския външнотърговски баланс. Страната печели валута единствено от помощите, които предоставя на Косово, от производството на текстил на ишлеме и донякъде от туризма край Охридското езеро. При външнотърговски дефицит в размер на 10 процента от БВП съществува опасност от валутна криза.

Македония, която само допреди една година влизаше в клуба на най-бедните страни, на които Световната банка отпускаше кредити при облекчени условия, не притежава икономически потенциал за един по-продължителен политически конфликт.

Експертите по проблемите на Балканите не споделят твърдението на премиера Георгиевски, че с прогонването на "терористите" положението в граничния район отново ще се успокои. Не се споделя и оптимизмът на Хавиер Солана, който смята че процесът на демократизация в Югоизточна Европа ще съдейства за потушаване на конфликта. Виенският институт за международни икономически анализи очаква по-продължителен конфликт, който само в най-добрия случай ще се ограничи на територията на Македония и Косово.

Проф. Владимир Глигоров открива в бунта на албанците не просто прояви на тероризъм, а - също както бе на времето в Хърватия или Сърбия - типичното поведение на едно националистическо движение с териториални претенции и ефективна подкрепа от съседните райони. Той се опасява от нов етап на балканизация с много по-лоши последици от тези, които бяха преодолени през последната година.

Виенският институт е на мнение, че съществуващият от четири години валутен борд - денарът е обвързан с германската марка - би могъл да се провали, ако през текущата година Македония е принудена да разчита единствено на пари от международните агeнции. Според Глигоров официално одобрените досега помощи - за университета в Тетово, техническото подпомагане на армията и др. - не биха могли при един по-продължителен конфликт да компенсират липсата на частни донори и инвестиции.

До момента светът няма опит с страни, в които валутният борд е претърпял провал. Ако това се случи с Македония, неизбежно ще настъпят крах на доверието в пазара, изтичане на капитали, сериозна валутна криза, галопираша инфлация, още по-голяма нищета и още по-голямо социално и етническо напрежение.

В момента специалистите от Виенския институт анализират въпроса доколко надигналите се в Македония вълни биха могли да навредят на икономически крехката югоизточноевропейска конструкция. На първо време най-много ги тревожи съседната провинция Косово, изолирана от Сърбия и Албания, която се нуждае от икономически връзки с Македония, за да осигури изхранването си. Въпреки всичко не се изключва опасност от ескалация.

В България и Албания изострящите се проблеми от гледна точка на сигурността и доверието биха могли да повлияят отрицателно върху частната инвестиционна дейност и проектите в рамките на Пакта за стабилност на Югоизточна Европа. В скоро време Белград може да бъде принуден отново да пренасочи към Централна Сърбия средствата, които са така необходими за възстановяването на други части на Югославия.

Не става дума само за пари. Глигоров смята, че на района е нужен по-голям международен ангажимент срещу съживяването на национализма. В последно време разлагащата сила на национализма се подценява в престъпна степен. Национализмът и демокрацията взаимно се изключват, ето защо не е чудно, че именно във фазата на засилване на демокрацията на Балканите се наблюдава "контраудар" на национализма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.