Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кражбите на метали нараснали с 5% от началото на годината

3 коментара
Кражбите на метали нараснали с 5% от началото на годината

С 5 на сто са се увеличили кражбите на черни и цветни метали през първото тримесечие на годината в сравнение със същия период на 2012 г., съобщи на пресконференция във вторник председателят на управата на Българската асоциация по рециклиране (БАР) Борислав Малинов. По думите му причина за това са влезлите в сила нови лицензионни изисквания към фирмите, занимаващи се със събиране и оползотворяване на вторични суровини от началото на 2013 г.

 

Малинов дори прогнозира, че през второто тримесечие на годината кражбите на цветни и черни метали ще се увеличат с още 10-15 на сто.

 

Ръстът на тези кражби, от които страдат инфрластруктри предприятия като железницата, електроразпределителните дружества, телекомуникационните компании и общините, които остават без капаци на шахти, идва след като за миналата година бе обявено намаляване с 36 на сто спрямо 2011 г. Причина за негативната тенденция е излизането в сивия сектор на много от доскорошните прекупвачи на отпадъчни цветни и черни метали, твърдят от БАР.

 

Регистрираните площадки за скрап в момента са 889 - от работили 2300 до миналата година. Поне половината от нерегистрираните работят незаконно, смята Малинов. По думите му част от тези фирми са се регистрирали като автоморги и така избягват плащането на гаранции и не разполагат с видеонаблюдение. А други са обявили, че изкупуват пластмаса и хартия, но реално работят и с метали. Според действащото законодателство контролните органи са безсилни да затворят незаконните площадки и могат само да им налагат актове. Много от тях, макар да имат по 5-6 акта, продължават да работят, допълни той.

 

За да се спрат кражбите, представителите на бранша предлагат промени в Наказателния кодекс (НК), с които да се повишат санкциите за незаконно търговия с метали и да се предвиди наказание "лишаване от свобода" от една до пет години за кражба на релси, кабели, капаци на шахти, части от вагони и локомотиви и от съобщителна инфраструктура. Същото наказание се предлага и за всеки, който приема или съхранява отпадъци от метали без регистрация.

 

От асоциацията настояват собствениците на фирми, които търгуват незаконно с метали, да бъдат също така глобявани от 5 000 до 30 000 лв. При повторно нарушение от БАР предлагат наказанието да е 10 години затвор и глоба до 60 000 лв, а металите, които се съхраняват незаконно да бъдат конфискувани в полза на държавата.

 

Освен за недобросъвестните търговци от асоциацията предлагат да се предвидят и санкции за кражба на пътни знаци или всякакъв вид табели или елементи от сигнализацията, която гарантира сигурността на хората по автомобилните или железопътните пътища. При подобни случаи от там предлагат да се предвиди затвор от 2 години или глоба от 1 000 до 5 000 лв.

 

Кризата е белязала и този бранш и според данните на БАР през 2011 г. на българския пазар са реализирани 2 096 300 тона метали, а през 2012 г. - 1 711 608 тона, което е сериозен спад. Без медта, при всички други цветни метали е отчетен почти двоен спад. Намаление е отчетено и при цените на суровините и печалбите на фирмите, сочат още данните на асоциацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    ДАНС да анализира защо са толкова високи изкупните цени като се има в предвид че всички железа напускат България през пристанищата и отиват в мюсюлмански държави. Възможно ли е в изкупните цени да има пръст Ал кайда и други антихристиянски организации които вдигат изкупните цени и по този начин чрез циганите на местна почва тероризират християните.

  2. Анонимен
    #2

    Напълно солидарен съм с 1. Въпросът е че в цяла Европа тези отпадъци (метали и каквото друга се сетите) се приемат от общината в специални пунктове. Не знам дали тук общините създадоха създадоха такива пунктове съгласно закона. Ако това стане, циганите няма да крадат повече метал, надявам се.

  3. Анонимен
    #1

    Докато съществуват пунктове за изкупуване на метали, ще има и кражби. В цивилизиваните страни граждание ги занасят безплатно на предвидените за целта места, за да не си замърсяват природата или ги оставят пред домовете си в навечерието на определени за целта дни, откъдето кметството ги прибира. Но ние не сме цивилизована страна - вижте ни управляващите, а рибата се вмирисва откъм главата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.