Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кредитните тежести на НЕК ще надхвърлят четвърт милиард

Регулаторът ще търси как в цената на тока да компенсира недостигът на средства и съдебни разходи на държавната компания

3 коментара
Кредитните тежести на НЕК ще надхвърлят четвърт милиард

С вземането на новия заем за разплащане на задълженията си към т. нар. американски електроцентрали, кредитните тежести на "Националната електрическа компания" (НЕК) ще надхвърлят четвърт милиард лева, става ясно от заявлението на държавната компания до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за определяне на цените на тока от 1 юли 2016 г.

Регулаторът е изправен пред тежката задача да измисли как през новите тарифи на електроенергията да компенсира НЕК за непризнати разходи за над 1.5 млрд. лева по изкупуването на тока по дългосрочните договори с американските централи, както и от възобновяемите енергийни източници и високоефективните топлофикации. Друго сериозно перо се очертават съдебните разходи на държавната компания по спечелено от "Енерго-Про" дело за задържани плащания за зелен ток и опасност за присъждане на още 100 млн. лв. за ЕВН и 16 млн. лв. за ЧЕЗ по същия казус.

Как всичко това ще се отрази на цената на тока ще решава в следващите два месеца и половина КЕВР, която ще разгледа и заявленията на електроразпределителните и електроснабдителните дружества за повишаване на тарифите. ЧЕЗ иска 20 процента поскъпване, останалите двама доставчика – ЕВН и "Енерго-Про", са далеч по-скромни с предложеното вдигане на цената средно с 3 на сто, става ясно от публикуваните на сайта на регулатора техни заявления.

От предложението на НЕК се изясняват и част от параметрите на договаряния в момента заем от собственика на компанията – "Българския енергиен холдинг", за 650 млн. евро, който се очаква да бъде предоставен до 25-26 април за погасяване на част от борчовете на НЕК. Електрическата компания ще плаща лихва от 68 млн. лв. годишно с едногодишен гратисен период. Дружеството вече дължи 1.321 млрд. лв. по отпуснати му от БЕХ кредити. Отделно има заеми от други банки. В следващия регулаторен период от 1 юли 2016 до края на юни 2017 г. НЕК ще има да плаща общо 253 млн. лв. лихви и главници по заеми.

Макар след предприети през миналата година законодателни промени НЕК да е намалила загубите си с 368 млн. лв., финансовото ѝ състояние остава тежко, най-вече заради задължението ѝ да изкупува по преференциални цени електроенергията от възобновяемите източници, ефективните топлофикации и от въглищните централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3". Държавната компания има над 1 млрд. лв. недокомпенсирани разходи по това задължение, независимо че през миналата година получи 183 млн. лв. от новосъздадения фонд "Сигурност на електроенергийната система". Тези средства трябва по някакъв начин да влязат в НЕК, дори и да отпадне ангажиментът ѝ за изкупуване на тази енергия след либерализацията на пазара.

Финансовата дупка в НЕК обаче остава доста широка, тъй като като през 2015 г. арбитражен съд към Българската търговско-промишлена палата е осъдил компанията да плати на "Енерго-Про" 52.526 млн. лв. задържани средства по фактури за изкупена от частното дружество ВЕИ-енергия. Други 8.439 млн. лв. трябва да даде НЕК за съдебни разходи по делото. Отделно се очакват решения по идентични жалби от страна на ЕВН за 100 млн. лв. и от ЧЕЗ – за 16 млн. лв.

Всичко това трябва да се прецени от КЕВР как ще се отрази върху цената на тока за регулирания пазар. Регулаторът обаче тепърва ще разглежда заявленията на НЕК, "Електроенергийния системен оператор" и дружествата на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", както и предложенията на електроцентралите. Освен това регулаторът чака да види и как ще вървят цените на петрола и съответно на природния газ от юли, тъй като тяхно ново съществено поевтиняване ще се отрази положително върху разходите на НЕК за изкупуване на тока от топлофикациите и ще задържи ръста на цените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Димитър Мавров
    #3

    Какви са тези ефективни производства,които излизат по-скъпо?Значи имаме разходи,които не са ефективни,но се представят на хората за такива.

  2. pepe
    #2

    Чакай бе, този заем нали се вземаше, зада могат като се разплатят с "американските ТЕЦ" те да искат на НЕК по-малко пари за да работят на празни обороти /докато НЕК купува скъпата енергия от ВЕИ и "ефективни" топлофикации /като са ефективни защо им е толкова скъпа енергията?//, та да пестят пари. Нали идеята на тези заеми беше да позволят на НЕК да пести пари. Какво е това поредно безумие?

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.