Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кредиторите поемат Гърция на ръчно управление

14 коментара
Кредиторите поемат Гърция на ръчно управление

Със споразумението за втория спасителен пакет за Гърция на практика нейните кредитори поемат директно управлението в страната. До този извод стига британският вестник "Файненшъл таймс", цитиран в петък от Дневник.бг.

Европейските държави, които кредитират Гърция, са поставили десетки изисквания за промени в гръцките данъци, заплати и разходи, които трябва да бъдат извършени още до края на този месец. Освен това на Атина е представен списък с допълнителни реформи през следващите две години. На практика това означава, че страната е минала на ниво микромениджмънт и кредиторите ѝ взимат решения не за политики, а за съвсем конкретното им приложение, пише "Файненшъл Таймс", позовавайки се на документи, с които разполага.

Реформите са изброени в три отделни меморандума с общо 90 страници. Изискванията са всеобхватни - от рамковите реформи на правораздаването, централизиране на здравното осигуряване, довършването на точен поземлен регистър до съвсем конкретните задачи да се купи нова компютърна система за данъчните, да се промени начинът за изписване на рецепти за лекарства или определяне колко да е минимумът от петролни запаси, поддържани в държавния резерв.

"Програмата е много, много по-амбициозна от една икономическа реформа. Това е равносилно на изграждането на цяла държава - подход, прилаган традиционно към страните с много ниски доходи", обяснява пред вестника Муджтаба Рахман, европейски анализатор от консултантската група "Юрейша". Подобен метод бе използван през последното десетилетие и за държави след военен конфликт като Ирак и Афганистан.

Списъкът с най-наложителните мерки, които трябва да бъдат изпълнени още до следващата сряда, е от 10 страници. В него има 38 мерки, включващи приемането на закони от парламента, решения на правителството и укази на президента, засягащи всички нива на икономиката - от разходите за здравеопазване през общинската администрация до събирането на данъците.

Само част от тях вече са факт или в процедура на привършване, отбелязва изданието. В следващите 7 дни трябва да бъдат намалени разходите за лекарства с 1.1 млрд. евро, да бъдат завършени 75 големи одита и 225 ДДС проверки на големите данъкоплатци, както и да се либерализират т.нар. затворени професии като шофьори на таксита и тежкотоварни камиони, аптекари, адвокати, фризьори или екскурзоводи.

С ускорено темпо - до средата на годината - трябва да се въведат и реформи с дългосрочен ефект, описани в меморандум на цели 49 страници.

Много от структурните промени бяха договорени още с първия помощен пакет от 2010 г., но прилагането им бе блокирано от партийни и групови интереси, синдикални протести и дори от някои служители във финансовото министерство в Атина, пише вестникът.

Муджтаба Рахман посочва, че мащабът на реформите и темпото, налагано за приемането и прилагането им, повдигат въпроси дали всъщност кредиторите на Гърция не я тласкат към фалит по-късно тази година. "Програмата изглежда обречена на провал, защото много от поставените цели просто не могат да бъдат постигнати", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Не се заблуждавайте, че ако не намалим излишните разходи ще ни се рамине гръцкият сценарий. Не е възможно да харчим грешни пари за БНБ, БНР БАН, ранно пенсиониране на военните безделници и МВР, раздутия щат в България и по света на МВнР и стотици други ненужни разходи и да не се окажем в гръцката ситуация.В момента ни е завладяло накакво измамно спокойствие но бомбата НОИ,Здравна каса, както и много други цъкат и е въпрос само на време кога ще избухнат.

  2. Анонимен
    #13

    7-ми безработните са само на средно европейско ниво от 10-11% с тенденция на застой и нищо подобно на испанските 23% официална безработица или грътските 18% с тенденция за покачване или нашите около 20% след виденовото правителстево ... На гърците им дават още поне 2 години рецесия , докато ние излязохме официално от кризата в средтата на 2010. Виж за усещането за криза в празните кратуни у нас едвали ще излезем някога от кризата.... А останалите освен безработните , за тия с рабора говоря , на

  3. Анонимен
    #12

    Добри коментари на 6, 7 и 8–ми!И на мене ми направи впечатление, че всички говорят за отпускане на кредити, а никой не говори за работа, за задвижване на икономиката.Така, само със заеми, до никъде няма да стигнат. Губят и 16 световни конференции, които е трябвало да се проведат в хотели в центъра на Атина, а са отказани заради стачките и безредиците.Без работа и доходи–икономика под въпрос? Може и да свалят доходите до минимума за тоя стандарт, а след това да използват евтина работна ръка, също

  4. Анонимен
    #11

    Да забранят профсъюзите като начало. И да свият държавните харчове още наполовина, че се бяха раздули като балон. После да започнат приватизация. И някой ден ще започнат да се оправят - от много ниско ниво. Като нас.

  5. Анонимен
    #10

    Алооооо, 7-ми, посмали Манко. Що поне не ги изкараш безработните 5 милиона?

  6. Анонимен
    #9

    Стоичков: В Гърция няма криза. Ходих на бузуки и беше пълно с народ, заяви треньорът на Литекс доктор Христо Стоичков.

  7. Анонимен
    #8

    №2, написал си една голяма глупост.Нищо общо няма между нашата криза през Виденово време и сегашната гръцка криза.У нас тогава бяха фалирали неефективните държавни социалистически предприятия мастодонти, допълнително източвани на вход и изход от фирми на комунистическата олигархия.Единственият опит тези предприятия да бъдат спасени в условията на пазарна икономика беше те да бъдат приватизирани, което стана при правителството на Костов.Случаят с Гърция е съвсем друг.Оказва се, че гърците многократно

  8. Анонимен
    #7

    Алооооо, 5-ти събуди се.Къде виждаш работа по германски,че и срещу кризата.Хората без работа в България стигнаха 500 000. Ако раздаването на премии по 70 000 лв на министрите е работа по германски лъжеш се.Освен това за кой манталитет говориш да не ни бъркаш с някого - чалгаджийския ли или мутренския манталитет,които бълват в изобилие от ранна утрин та до късна вечер от устата на премиера и от СМИ които му слугуват.

  9. Анонимен
    #6

    Към всичко това,което е написано ( всичко е вярно) мога да добавя,че в нито един от меморандумите не се споменава и дума за насочване на някакви ресурси към производството за да може да живне икономиката. Всичко е увеличение на данъци и рязане на заплати,пенсии и добавки.Изкчено е без инвестиции в производството тази страна да бъде възстановена.Очаква я скоропостижно дълбоко затъване откъдето излизане няма( ако не се намери някакъв начин да се отиграе хитро въпроса с енергийните залежи газ,петрол и златни залежи в Северна Гърция).

  10. Анонимен
    #5

    изумително е че в България някои намира добра дума за гърците... Случая на гърците е прост - корупция от изключително, непознато за Европа ниво и нищо подобно на нашата корупция на таксиметровите шофьори, доктори и строители ... и послушен народ които като му подават трохите от трапазата на 3-4 потически известни фамилии си куюта, папка и пак куюта ... въпреки че инак изглежда много ербап и боен когато свърши папкането.... Е нека си ядат говната сега нашите съседи! Съседи само географски, нашия манталитет е на светлинни години по-европесики и се видя че можем да работим по германски срещу нашата криза (която е по-голяма ) която ни завеща соца...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.