Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Крехък прогрес, далеч от необходимото

5 коментара
Крехък прогрес, далеч от необходимото

Приетите от световните лидери през 2000 г. цели за повишаване жизненото равнище на хората по света, могат да бъдат постигнати в определения срок – до 2015 г. – само, ако богатите страни изпълнят поетите по-рано ангажименти да помогнат на бедните, а бедните се отнасят отговорно към решаването на собствените си проблеми. Това се казва в заключителното комюнике на завършилата в Ню Йорк среща на високо равнище за преглед на изпълнението на Целите на хилядолетието за развитие.

Главната задача на срещата бе да се определят по-нататъшните действия за изпълнение на целите, чието постигане бе поставено под заплаха зарада глобалната икономическа криза и свързаното с нея намаляване на помощите от развитите за развиващите се държави.

В комюникето държавните и правителствените ръководители приветстват постигнатия след последната им среща преди 5 години прогрес, но изразяват "дълбоко безпокойство от факта, че този прогрес далеч не съответства на онова, което е необходимо".

Сред постиженията на изминалите 10 години са посочени успехите в борбата с крайната бедност, подобрените показатели за достъпа до училище и здравето на децата, намаляване на детската смъртност, разшиляване достъпа до чиста вода, усъвършенстваната профилактика на предаването на СПИН от майките на децата, подобрения достъп въобще до профилактика на тази болест, както и резултатите в борбата с маларията, туберкулозата и тропическите болести.

Заедно с това обаче по време на кризата отново са нараснали глада и недохранването, наблюдава се бавен прогрес в осигуряването на пълна и продуктивна заетост и достойна работа за всеки, на равенство и разширяване на правата и възможностите на жените, в осигуряване на екологична устойчивост и елементарни санитарни условия.

В документа се отбелязва, че напредъкът в постигането на много от целите е "крехък и трябва да бъде поддържан, за да се избегне връщане назад".

"Приказките са евтини, необходими са действия"

Световните лидери трябва да признаят, че са далеч от целите на хилядолетието, съветва в редакционен коментар по повод срещата вестник "Ню Йорк таймс". Глобалната рецесия забави много страни, а богатите държави, включително САЩ, не дадоха нужните пари, за да стане това реалност. Според "Ню Йорк таймс" най-добрият начин тази тенденция да се обърне е богатите държави да дадат щедри и конкретни обещания за помощ за следващите пет години и след това да ги изпълнят.

Вестникът изразява разочарование от това, че президентът Барак Обама не е дал твърдо обещание за увеличаване на помощите за развитие. Твърденията на някои от помощниците му, че САЩ никога всъщност не са се наемали с конкретни финансови обещания, изпраща най-неправилното послание. Ако Вашингтон не желае "да вдигне залога", няма надежда останалите да го направят, пише "Ню Йорк таймс".

Вестникът припомня, че богатите страни дарители са се споразумели през 2002 г., че помощи в размер на 0.7 процента от техния брутен вътрешен продукт са политически изпълними. Днес обаче само Дания, Швеция, Норвегия, Люксембург и Холандия са изпълнили тази цел. През 2009 г. САЩ дадоха 0.2 процента от БВП за помощи. Като цяло помощите за развитие достигнаха едва 0.31 процента от БВП на развитите страни миналата година.

"Приказките са евтини. Необходими са действия", се казва в заключение в статията на "Ню Йорк таймс".

Обама огласи нова стратегия за подпомагане на развитието

Международната общност трябва да положи повече усилия, за да постигне целите си в борбата с бедността до 2015 г., заяви от трибуната на ООН Барак Обама, огласявайки новата стратегия на САЩ за подпомагане на развитието. Трябва да погребем стария мит, според който подпомагането на развитието е само благотворителна операция, която не обслужва интересите ни. Нека отхвърлим циничния възглед, че някои страни са осъдени на вечна бедност, каза той.

За половин век станахме свидетели на по-голям напредък в човешкото развитие, отколкото когато и да било в историята. Вариолата - болест, унищожила поколения - бе изкоренена. Медицинските грижи достигнаха и най-отдалечени кътчета на света и спасиха живота на милиони хора. От Латинска Америка през Азия до Африка, развиващи се страни се превърнаха в световни икономически лидери, изтъкна президентът, изброявайки постигнатото по пътя към Целите на хилядолетието.

Ако международната общност продължава да върши същото по същия начин обаче, няма да успеем да постигнем целите си. При положение, че изтекоха десет години и имаме само пет до края на срока, трябва да работим повече, добави Обама.

САЩ променят подхода си и ще се съсредоточат не толкова върху изразходването на средства, колкото върху реалното подпомагане на развиващите се страни. Това означава да се използват възможностите на дипломацията, търговията, инвестиционната политика и други ресурси, с които ще им помагаме да се развиват, каза Обама, цитиран от Асошиейтед прес.

Той заяви, че правителството ще изисква по-голяма отчетност от САЩ и държавите, които подпомага. Не бива обаче да се заблуждавате - САЩ ще останат световен лидер в подпомагането. Те няма да изоставят страните, които се нуждаят от спасителна помощ, подчерта американският президент.

България набляга на качеството, а не на обема на помощта

"Подобряване на качеството на предоставяната международна помощ е не по-малко важно за постигане на Целите на хилядолетието от увеличаването на нейния обем." подчерта в словото си пред Общото събрание на ООН българският министър-председател Бойко Борисов.

Освен финансовите ресурси, значение за ефективността на предоставяната помощ имат и подготвените кадри, експертната помощ и ноу-хау. Именно в това направление следва да се търси и максималната подкрепа, която могат да дадат страни с по-ограничени финансови възможности като България. За това българската политика за международно сътрудничество за развитие е подчинена на принципите за ефективност на помощта, залегнали в Парижката декларация и потвърдени в Плана за действие от Акра, обясни премиерът.

Той изтъкна, че самата България е изправенa пред проблеми, включително със собственото развитие и жизнен стандарт. Въпреки трудностите, обаче, тя постепенно изпълнява поетите ангажименти за оказване на помощ за развитие, поети на големите конференции на ООН по въпросите на развитието, както и тези по договорените през 2005 г. нови цели за обема на официалната помощ за развитие, предоставяна от страните членки на ЕС.

Географският фокус на отпусканата от България помощ за развитие в момента е насочен към страните от съседните региони - балканският и черноморският. Макар и индиректно, страната ще оказва подкрепа за развитието на държави от Африка, Карибите и региона на Тихия океан, допълни Бойко Борисов.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганий
    #6

    Цитат: `Приетите от световните лидери през 2000 г. цели за повишаване жизненото равнище на хората`---Ганий (коментар) мчи това др. Т. Живков отколе го говореше... И почти да стане - всичко рухна...

  2. don Domat
    #5

    Toia zatova li se razhodi do New York? Bamaamu

  3. На гадния Ганий
    #3

    На Т.Ж. му пукаше за жизненото равнище в БГ колкото за уровни реки Дуная в сантиметров...

  4. Българин
    #2

    Мисли глобално, действай локално.

  5. ВИИ Крал Мас
    #1

    между бърборене и резултати има разлика. Уви.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.