Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кремъл бил готов да размени арестувани бунтовници за заложници в Беслан

0 коментара

При преговорите с похитителите от училището в Беслан Кремъл приел искането им да размени срещу заложници трийсетина бунтовници, намиращи се в затвора заради въоръжено нападение. Това заяви в четвъртък съветникът на руския президент Владимир Путин, чеченецът Асламбек Аслаханов, цитиран от Франс прес.

Аслаханов разговарял три пъти по телефона с двама от похитителите, с които започнал да преговаря още на 1 септември, когато беше завзето училището. Терористите поставили искането да бъдат освободени 8 техни сподвижници от затвора в Назран, в съседна Ингушетия. Според президентския съветник останалите, които трябвало да бъдат освободени, били в други затвори, но можели да бъдат докарани за 24 часа. Това били предполагаеми участници в нападението в Ингушетия през юни, извършено от чеченци и ингуши, при което загинаха 90 души.

На 2 септември следобед Аслаханов разговарял с Путин и било решено затворниците да бъдат предадени на похитителите от Беслан. Президентът му наредил да направи всичко, за да няма кръвопролитие. Бившият чеченски депутат обаче пристигнал в Беслан на следващия ден, само един час преди трагичната развръзка, при която загинаха 339 души, сред тях повече от 150 деца.

Все още не са разпознати телата на 83 загинали при заложническата криза в Беслан, от които 51 деца. Освен това има 88 части от тела, съобщи в четвъртък руската генерална прокуратура. Идентифицирани са телата на 242 жертви, като 119 от тях са деца. При терористичното нападение на училището в Беслан са загинали общо 329 души, от които 171 деца. Ранени са 727 души.

Терористите поставили още две искания: изтегляне на руските войски от Чечения и признаване независимостта на кавказката република. Според Аслаханов повече от 700 души - политици, артисти, и най-вече руски спортисти - били съгласни да отидат да сменят заложниците в училището в Беслан.

Терористичните нападения ще продължат, докато продължават да съществуват причините за тях, изтъкна президентският съветник. Тези причини според него са прекомерното нарушаване на човешките права при "чистките" в Чечения, както и безработицата, която на някои места в Северен Кавказ достига 90 процента.

Неговото мнение се разминава драстично с позицията на президента Путин, който обвини за последните терористични актове в Русия чеченските сепаратисти, подкрепяни от международни мюсюлмански групи. Дни след кървавата развръзка на кризата в северноосетинското училище той посочи, че няма връзка между руската политика в Чечения и събитията в Беслан.

Елцин: Русия не трябва да отстъпва от демокрацията

Същевременно бившият руски президент Борис Елцин наруши мълчанието си и заяви, че Русия не трябва да отстъпва от демокрацията, предаде АФП, позовавайки се на интервю, което предстои да бъде публикувано в петък в седмичника Московские новости.

Изявлението му е по повод обявените от президента Владимир Путин предложения за централизиране на вертикалната власт, предвиждащи той да номинира ръководителите на регионите в Руската федерация, който в момента се избират пряко, както и изцяло пропорционален избор на парламент. Наблюдателите са единодушни, че исканите от Путин мерки целят допълнително омаломощаване на и без това слабата опозиция в Русия и слагат кръст на федерализма.

"Няма да се откажем от конституцията, която страната прие с референдум през 1993 г., дори и единствено поради факта, че задушаването на свободата и ограничаването на демократичните права ще означават победа за терористите", заявил Елцин, цитиран от АФП.

Преди два дни руският магнат Борис Березовски, който живее във Великобритания, се обърна с открито писмо към него, в което заяви, че е непростимо да мълчи, докато действащият руски президент е решил окончателно да потъпче конституцията, приета по времето на Елцин.

Руският парламент обсъжда смъртно наказание за тероризъм

Руският парламент обсъжда въвеждането на смъртно наказание за тероризъм. Това съобщи в четвъртък пред журналисти председателят на държавната Дума Борис Гризлов след заседание на работната група по подготовката на поправки в антитерористичното законодателство.

Обстоятелствата, пред които сме изправени сега, ни заставят да се връщаме към този въпрос отново и отново, ние ще разглеждаме този въпрос, каза Гризлов. Той подчерта, че въпросите, свързани с въвеждането на смъртното наказание, "се инициират от много членове на обществото, от гражданите на Русия". "Не правят изключение и нашите депутати", добави той.

Прокуратурата с нови доказателства за вината на Басаев и Масхадов

В същото време руският генерален прокурор Владимир Устинов заяви в Интервю за в. Росийская газета, че има нови доказателства, че атентатът в Беслан е организиран от Шамил Басаев, съобщи Асошиейтед прес.

Оръжията, използвани при атентата, са били откраднати при нападенията срещу полицейски участъци в Ингушетия през юни, където загинаха 88 души. През юли уебсайт на бунтовниците показа видеоматериал, на който Басаев заедно с други мъже в камуфлажни облекла свалят оръжия и боеприпаси от лавиците в сграда, за която твърдят че е оръжеен склад на министерството на вътрешните работи на Ингушетия. Сред оръжията, намерени в Беслан, със сигурност са идентифицирани автомати Калашников и пистолети, откраднати при нападението.

Следователите в Беслан работят върху версията, че Басаев е мозъкът на операцията. Според Устинов на терористите били обещани между 200 и 300 долара. Не всички обаче знаели, че ще вземат за заложници деца, и някои се разбунтували. Водачът на терористите лично застрелял един от своите, който му се противопоставил, и взривил с дистанционно управление коланите с експлозиви на двете жени според адвоката на заловения терорист, цитиран от Асошейтед прес.

Заловеният в Беслан Нурпаша Кулаев заяви по телевизията, че им е било казано, че изпълняват задача, възложена от Шамил Басаев и Аслан Масхадов.

Говорителят на Масхадов Ахмед Закаев, който има политическо във Великобритания, неколкократно отрече участието на чеченски бунтовници в обсадата на училището в Беслан, както и във взривяването на двата руски пътнически самолета. Според него актът в Беслан е дело на местни радикални групировки. Закаев призова Запада да се намеси за политическо решение на кризата в Чечения, където вече едно десетилетие руските войски воюват с местните сепаратисти.

ФСС засипано с доноси за местонахождението на чеченските лидери

Управлението на Федералната служба за сигурност в Чечения за една седмица е получило около 100 съобщения от граждани, които дават сведения за местонахождението на чеченските бунтовнически лидери Шамил Басаев и Аслан Масхадов.

ФСС обяви награда от 10 милиона долара за информация, която може да доведе до тяхното залавяне.

Телефонни обаждания във връзка с обявата идват дори от отдалечени от Кавказ райони на Русия. Много хора казвали, че искат да помогнат на спецслужбите не заради обявената награда, съобщава в. Российская газета.

От пресцентъра на ФСС са казали, че хората обикновено посочват адреси, на които вероятно се укриват Басаев и Масхадов. Независимо от това все още не е получена точна и достоверна информация за местонахождението им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.