Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кремъл обмисля да прекрои изборните правила, за да остане Путин на власт

23 коментара
Кремъл обмисля да прекрои изборните правила, за да остане Путин на власт

Докато обществената подкрепа за президента Владимир Путин вехне, Кремъл обмисля промени в изборните правила, така че да гарантира хватката му върху парламента преди приемането на потенциално важни решения, които да удължат неговия мандат, съобщава агенция Блумъбрг, като се позовава на двама запознати със ситуацията източници.

Разрешеният му от руската конституция президентски мандат изтича през 2024 г.

Досега Путин не е правил публични намеци за намеренията си, но негови съветници и сътрудници търсят начини как той да остане на власт, независимо че към момента Путин e най-дълго властващият в Русия политик след съветския диктатор Йосиф Сталин.

Затова от жизненоважно значение е управляващата партия "Единна Русия" да съхрани мнозинство от 2/3 в парламента, тъй като толкова е необходимо за промени в конституцията.

До парламентарните избори остават 18 месеца, а подкрепата за "Единна Русия" спада заедно с тази на Путин, отбелязва Блумбърг, припомняйки, че 2018-та е петата поредна година, в която доходите на населението намаляват. Рейтингите на партията са най-ниските от 13 години насам, а кандидатите ѝ загубиха регионалните избори на няколко места, независимо от кремълския монопол върху системата.

"Към днешна дата всички действия и инициативи на "Единна Русия" имат само един резултат – засилване на протестното настроение в страната", писа "Московский комсомолец" миналата седмица. "Хората в регионите я избягват като чума", допълва изданието, което обикновено заема прокремълски позиции, но сега призовава "Единна Русия" да бъде разпусната.

Сега Кремъл обмисля парламентарна реформа, чрез която делът на депутатите, избирани от партийни листи, да бъде намален от 50% на 25%, а всички останали 75% да се избират от едномандатни райони, където много прокремълски кандидати се кандидатират официално като независими, за да избегнат стигмата на членството в "Единна Русия".

Промените би трябвало да влязат в сила за следващите парламентарни избори през 2021 г. Ако това стане, три години преди края на мандата си Путин ще получи пълен контрол над законодателния орган, твърди източник, запознат с обсъжданите варианти. Пропорциите са били променяни няколко пъти, преди да паснат на електоралните нужди на Путин. Тези промени не изискват изменения в конституцията.

Смесената избирателна система позволи през 2016 г. на "Единна Русия" са спечели ¾ мнозинство в парламента само с 54% от гласовете, тъй като много лоялни на Кремъл кандидати успешно се кандидатираха като независими в различни райони. Оттогава насам обаче обществената подкрепа за партията падна с една трета. Шестима подкрепени от Кремъл кандидат-губернатори се отказаха от партийната си обвързаност с "Единна Русия", за де се кандидатират като независими на изборите през септември, след като кандидати на управляващата партия загубиха миналата година.

Запазването на контрола върху долната камара на парламента ще разшири пространство за маневри на Путин, отбелязва Блумъбрг. Потенциално това може да позволи на президента да съхрани властта си, като оглави управляващата партия и стане министър-председател с разширени правомощия, които той ще получи за сметка на свити правомощия на президента, казват пред агенцията двама източници, близки до Кремъл и Държавната дума.

Не е ясно обаче дали Путин ще подкрепи подобен ход, доколкото засилването на правомощията на парламента противоречи на президентската система, за която се смята, че е най-подходяща за Русия, коментира Алексей Мукин, ръководител на базирания в Москва Център за политическа информация.

Усилията за убеждаване на съседен Беларус за потенциално сливане с Русия пропаднаха, а това щеше да позволи на Путин да остане начело като президент на обединена държава.

Предприетият по-рано т.г. ход на президента на Казахстан Нурсултан Назарбаев да се оттегли, запазвайки контрола си върху външната политика и сигурността, не се разглежда като реалистичен модел за Русия, тъй като един нов президент теоретично може да оспори правомощията на Путин.

Тъй като Путин на няколко пъти изключи възможността да отпаднат ограниченията за президентския му мандат, обсъждането на вероятните сценарии за 2024 г. са в задънена улица, коментира Сергей Марков, политически консултант на Кремъл. "При всички случи, каквото и да реши в крайна сметка, Путин ще се нуждае от силна подкрепа в парламента", допълва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Олег Иванов
    #23
    Отговор на коментар #11

    Типична пияна РУСКА физиономия ! - Това си ти!

  2. ivancho ivanov
    #22

    Защо е тази шумотевица, при диктура, кой се занимава сериозно с резлтати отизбори? Путин да си нареди избори на всеки 20 год.,с негово преброяване нататък! И голямо всенародно ръкопляскане със гарантирана охрана! Опитът на историята показва, че диктура започва с насилие и измама и завършва подобно на война неизвстно в бъдещето кога и как, но с перйод на траеща бъркотия! Русия си е издигала генерал за светия(Ал.Невски)на държавната источно правослвна религия, защо да не си издигне и президент? Проблемът е, че не може приживе, а после е тази пуста неизвестност!

  3. Real ''Mickey''
    #21

    Нормално за всяка комунистческо тиранична система, ръководителя"бог", да иска и получи доживотно управление:):) Вече го видяхме сега в Китай. И в коя ли не сатрапия. И преди в нашата НРБ-история. Затуй и Тръмп се бъзика с това. И точно ТурбоЛиберастите, които градяха този Нов Световен Ред за да ръководят Света и всички народи ВЕЧНО - викат, "дръжте крадеца" за подигравката на Тръмп с тях и останалите комунета и подобни.:) Ама им мина(оранжава) котка път:):):)

  4. Ilia Iliev_fb
    #20
    Отговор на коментар #18

    ХА ха ха Още един като мен не е късметлия и е лошо времето за плаж в Гърция!ха ха ха За това ходим на хладно в Русия!И защо ме обвиняваш в гениалност !ха ха хаКак бих искал да си прав.Защото щях да си пия питито на изискано място в подходяща компания.А не да търся къде да се посмея !Нямам предвит твоятатерминология и похват на трол , да исползваш определния за да внушаваш нещо си!ха ха ха Това върши работа само за нискочели.ха ха хаА преди малко се опитаха да докажат ,че българина средно е умен човек!Доказателство ако ставаше с думи, щях да съм милиардер!

  5. Ilia Iliev_fb
    #19
    Отговор на коментар #17

    Ами народът ни е като всеки 2-5% умни и останалите!А останалите имат средно ниво на интелегентност!ха ха хаТерминологията значи и манталитет.От едно село съм.Преди 1975 година , най-голямата обида беше да наречеш някой крадец и мошеник.След 5 години ,който не крадеше беше за присмех!Но лошото е ,че това стана и за цялата ни общност!За това имаше почва да останат същите елити и правила на игра!ха ха х аИмаш ли вуйчо владика-поп ще станеш,преди.След това-наш човек. А сега мафиот/ депутат,бизнесмен/Да

  6. Дeжурный офицер:
    #18

    Бойци! Мне стыдно за вами - Только агент Иля Муромец на амбразуре.

  7. ivancho ivanov
    #17

    Добра народна приказка разказва - "Над мост минават бавно волски коли натоварени с торби жито , под моста има разпрегнати други със собствениците им лежащи наоколо" - селяните с колито по моста попитали - " Какво става, какви са тия,защо лежат", и отговора бил - "Ами те гладуват и ще мрат, нямат жито"! "Така ли" извикали тези с волжите коли,
    "Ето ви по няколко торби жито, които ще ви хвърлим от моста", "Ами смляно лие е" попитали отдолу - "Е, не е" , бил отговора - "Тогава ще мрем"!
    Народът

  8. Ilia Iliev_fb
    #16
    Отговор на коментар #14

    БГ не е зависима от руското обществено развитие!Бг сега е останала на пенсионерите и малцинствата!ха хах аЗа това толкова лесно се маниполират.ха ха ха Всеки разумен човек по принуда е взел единственото средство за да ис осигури нормален начин на живот-миграцията.Така наречена икономическа!ха ха ха И проблемът за Бг се натрупва!Но няма да се промени, защото всеки потенциален противник на елита ни е изгонен.Въпросът е до къде ще стигне това.ха ха ха Ами отговоът е един-до последният умен българин!В БГ ще останат хора с аморфно съзнаните.Сега няма да е трудно да се видят резултатите.

  9. Ilia Iliev_fb
    #15
    Отговор на коментар #12

    Темата БГ е наи-важната!Миналото , като поука не работи!Защото в Бг държавността е разрушена.В смисъл ,че няма да бъде спазено нито едно правило или закон.От там е безсмислено да се мисли какво да се направи.ха ха ха Връшането на държавността не става с доброволно сли1зане от върха на сегашния елит!Държавността преминава през смяната на елита!Но има две причини , които пречат за това.Първата е , че няма подготвен нов , избиран по ум и и да е най-доброто от БГ територия!Втората е ,че е ниско средното ни ниво на интелегентност на българина!Това е нерадостната картиннка!

  10. ktn
    #14

    За България няма шанс за нещо по-добро, докато Русия не се демократизира. Така са ни вързали за нея, че не можем да се измъкнем от "братската" й прегръдка. Ще се мъкнем след нея като нещасно бито пале, което няма сили да избяга, въпреки че може. А демократизиране на Русия не виждам, поне в рамките на моя живот. ОБРЕЧЕНИ СМЕ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.