Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кремъл сведе участието на либералната опозиция в регионалните избори до само 1 град

3 коментара
Алексей Навални

Русия гласува в неделя за представители в регионалните органи на властта. Очаква се изборите да потвърдят влиянието на прокремълската партия върху властта. По-голямата част от опозицията не е допусната до участие в тях, пише в петък агенция Франс прес.

Общо пред урните е призовано населението на 42 субекта на Руската федерация - републики, области и територии. Те ще изберат 21 губернатори, 11 регионални парламента и 23 общински администрации, често пъти едновременно.

Либералната опозиция на Кремъл направи изборите свой приоритет, надявайки се да получи в тях необходимите 10 на сто от гласовете, които дават право на участие в парламентарните избори през 2016 година.

Но регистрацията на опозиционните кандидати за изборите в неделя се оказа пълна с препятствия. Повечето от тях не можаха да се включат в избирателните листи, тъй като избирателните комисии прецениха, че представените от тях подписи са фалшифицирани.

По такъв начин нито един от кандидатите на движението "Гражданска инициатива" не можа да се яви на избори, "въпреки че събрахме 7000 подписа в Калуга, тоест доста повече от необходимия минимум", оплаква се нейният лидер Андрей Нечаев, бивш министър на икономиката.

"Измамите този път станаха преди изборите, понеже изборите се произвеждат в труден социален климат заради икономическата криза", обяснява пред АФП Дмитрий Орешкин, ръководител на центъра за изследвания "Меркатор".

"Регионалните власти искаха да минимизират конкуренцията: истинските опозиционери бяха отстранени от изборите, оставиха само тези, които могат да бъдат контролирани, като комунистите", смята той.

Кострома, "витрината на изборите"

В крайна сметка партията "ПАРНАС", ръководена от основния противник на Кремъл - Алексей Навални, беше принудена да съсредоточи всичките си усилия върху изборите в Кострома, на 300 км североизточно от Москва, където тя подкрепя двама кандидати за местния парламент.

"Кремъл поиска от регионалните власти да направят отстъпки, за да превърне Кострома във витрина на така наречените справедливи избори", смята Орешкин.

Освен тези двама кандидати на "ПАРНАС" в цялата страна беше разрешено участието на още 11 кандидати на либералната опозиция, често от чисто местни движения.

Така Алексей Навални - харизматичният юрист с националистически уклон, който стана известен на широката общественост благодарение на демонстрациите през есента на 2011 г., преди очакваното завръщане на Владимир Путин в Кремъл - беше поканен в понеделник на телевизионен дебат в местния клон на държавната телевизия "Росия 1".

Той обаче трябваше да има предвид няколко репортажа, поставящи под съмнение почтеността му. В един от тях, излъчен в събота по един от основните руски денонощни информационни канали - "Росия 24", се твърди, че опозиционерът е манипулиран от Вашингтон.

Имаше и други инциденти по време на избирателната кампания на опозицията в Кострома. Един от кандидатите, Иля Яшин, беше арестуван за кратко, а ръководителят на младежката секция на "ПАРНАС" беше ударен по време на митинг.

"ПАРНАС" се притеснява и от появата в избирателните списъци на почти "едноименната" партия "ПАРЗАС", за която досега никой не беше чувал. В публикувано в понеделник проучване на Общоруския институт за изследване на общественото мнението (ВЦИОМ) двете партии получават подкрепата на 1 на сто от имащите намерение да гласуват, срещу 44 на сто за "Единна Русия".

"Кремъл рискува, оставяйки опозицията да участва в изборите в Кострома, но това си остава експеримент, провеждащ се под пълен контрол", подчертава Орешкин.

Слаба избирателна активност

Друг проблем пред тези избори е избирателната активност. На регионалните избори през 2014 г. процентът на въздържалите се от гласуване счупи рекорди, достигайки 79 на сто.

За да се справят с това, руските власти въведоха система, позволяваща да се гласува предварително, което повиши рисковете от измами, отбеляза Андрей Бузин, отговарящ за наблюдаването на изборите към Асоциация "Голос".

В четвъртък тази руска неправителствена организация, която си поставя за задача да наблюдава националните избори, вече беше отчела над 700 случая на измами в страната.

"Всички казват, че броят на получените гласове не е най-важното, основното е как се броят", припомня Иля Яшин, призовавайки активистите да наблюдават изборите.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #3

    Путин е позорна фигура начело на един велик народ, но внимание, и германският народ е велик, и избра съвсем свободно(за разлика от Русия в момента) за глава на нацията Адолф Хитлер. Опасни люде - според делата, агресии и лъжи!

  2. Знайко
    #2

    Според руски коментатори, в момента Русия повече прилича на Италия на Мусолини, отколкото на хитлерова Германия. Но посоката е явно към последната.

  3. Gluon_deactivated_1487096673
    #1

    Русия все повече заприличва на "Народна демокрация" от едно време. Трябва да се въведат и едновремешните мерки срещу нея. Но първо - да се изгонят руските агенти от България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.