Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кристалина Георгиева: Бюджетът на Еврокомисията трябва да бъде по-гъвкав

Юнкер: Историята ще ни търси сметка ако не намерим хуманно решение за бежанците

3 коментара
Кристалина Георгиева: Бюджетът на Еврокомисията трябва да бъде по-гъвкав

Потребностите за финансиране нарастват, а бюджетът на ЕС вече е по-малък. Това каза заместник-председателят на ЕК Кристалина Георгиева по време на семинара "Бюджетът на ЕС – фокусиран върху постигането на резултати" в Брюксел.

“Темата на бюджета на ЕК е важна на първо място, защото за добро или лошо живеем в извънредни времена. Положителните аспекти са иновациите, технологиите, които постоянно променят начина, по който живеем. Много неща влияят върху начина, по който изпълняваме бюджета”, заяви Георгиева.

Тя посочи, че има значими отрицателни фактори, по –чести неочаквани, различни шокове в световната финансова система. “В момента Китай разклаща световните пазари. Най-лошият шок обаче е злината на войните. За съжаление, това стана толкова драматично явление, че го усещаме чак дотук в Европа с огромния приток на бежанци през последните месеци. Броят на изселените лица надвиши броя на тези, които са били изселени по време на Втората световна война.

“Знаем вече, че изменението на климата е факт. Затоплянето е както у дома, така и надалече от нас. Това води до природни бедствия, които разстройват нашите икономики и влияят най-зле върху уязвимите хора”, подчерта зам.-председателят на ЕК. Георгиева заяви, че 2/3 от природните бедствия се случват в държави, които имат икономически затруднения, и ЕС трябва да се бори да направи нещо за околната среда.

“От една страна финансирането от ЕС нараства, за да се справяме с различни теми и проблеми за бежанците, инвестициите, кризата в Гърция. Потребностите от финансиране нарастват, а нашият бюджет вече е по-малък”, каза още Кристалина Георгиева. По думите ѝ, изправени пред тази реалност, е абсолютно ясно, че ЕС трябва да се бори за по-добро разходване на средствата. “Всяко евро трябва да се разпределя максимално добре”, допълни Георгиева.

Дълго време се концентрирахме само в усвояването на средствата и спазването на правилата, но не и на резултатите. Време е за промяна", заяви още зам.-председателят на Европейската комисия.

Кристалина Георгиева напомни, че отговорността за инвестирането на парите от евробюджета е разделена между Брюксел и правителствата на европейските държави членки, което прави комуникацията между различните нива особено важна.
 
Основен приоритет в работата на ЕК ще бъде превръщането на бюджета в по-гъвкав инструмент, който да отговаря по-експедитивно на належащите и неочакваните проблеми. 
 
"Трябва да  бъдем гъвкави с бюджета, когато приоритетите ни се променят. В момента например колегите ни усърдно работят по проблема с бежанците", заяви Георгиева и посочи, че въпросът от първостепенна важност пред еврокомисията е "Как можем да реагираме в среда, която се променя много бързо" и добави: “Взимаме едно евро и си задаваме въпроса: как мога с това евро да направя пет или шест неща и да постигна повече от една цел? Това ще бъде новият подход."
 
Докато бях комисар по хуманитарните въпроси, разбрах, че бързото и навременно финансиране прави чудеса. Трябва да помислим как може, без да влошаваме контрола, да направим бюджета по-бързо функциониращ. Не е проблемът, че няма пари, а че те не се движат достатъчно динамично, категорична беше зам.-председателят.

Юнкер: Трябва да се възползваме от европейския бюджет, за да се справим с бежанците

По време на конференцията председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че ЕК трябва да се възползва от европейския бюджет, за да се справи с бежанците.

"Историята ще ни търси сметка. Виждаме страни, които затварят границите си, но да затвориш границата не е решение. Ако някой е оцелял от бомбите и войната и е прекосил Средиземно море с гумена лодка, една ограда няма да го спре. Искам от европейските граждани солидарност към избягалите от домовете си", призова председателят по време на пресконференция, посветена на европейския бюджет.

"Държавите членки най-сетне приеха да преместят 40 хил. В съседство външните министри обсъждат преместването на още 120 000 души. Но изпълнението на законовите ни задължения има и финансова страна", добави Юнкер.
 
Идеята разпределението на средствата да зависи донякъде от резултатите е добра, добави по време на конференцията д-р Марк Робинсън, член на съвета на Организацията за сътрудничество и развитие в Европа по бюджетиране.

Робинсън обаче предупреди, че където такъв принцип е въведен на национално ниво до момента, всичко става само на хартия. 
 
"Системата в момента е такава, че се обсъждат единствено парите. Трябва да се води разговор и за резултатите и оценката на ефективността да бъде част от всеки етап на бюджетния процес. 

Основни пречки пред тази цел в момента са фиксирането на определени бюджети за различните политики без оглед на усвояването им, добави още експертът.
 
По думите му нововъведенията, свързани с измерването на резултатите от похарчените пари, се прилагат много по-трудно на държавно ниво, отколкото в частния сектор например. Когато става дума за наднационална организация като ЕС, става още по-трудно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. emi1ian
    #3

    "бюджетът на ЕС вече е по-малък" Намалете си заплатите г-жо Георгиева, безброй евро бюрократи сте, вие примерно получавате повече от 20 000 евро на месец. Интересно, де факто изкарвате повече пари от президента на САЩ.

  2. Kiril Kovatchev
    #2

    Колкото и пари да се дадат на Еврокомисисята, тя ще ги похарчи всичките. Всички обаче трябва да се простираме според чергата си. Знам че е изкушение да се харчи повече отколкото се изкарва, но не бива. Колкото по-голямо е преразпределението на доходите в ЕС, толкова повече Европа ще изостава от САЩ и Далечния изток.

  3. Калико Джо
    #1

    А пък аз си мислех че парите трябва да се харчат без да се гледат разултатите! А то не било така!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.