Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кристалина Георгиева даде заявка за смели, гъвкави и консенсусни решения в ООН

”Мога да си върша работата”, увери тя при първото си изслушване в Общото събрание на световната организация

16 коментара
Кристалина Георгиева даде заявка за смели, гъвкави и консенсусни решения в ООН
Новият български кандидат за генерален секретар на ООН Кристалина Георгиева премина успешно първия си тест в надпреварата – изслушването в Общото събрание на световната организация. Тя говори уверено и даде заявка за смели реформи в световната организация и активно използване на гъвкави инструменти за решаването на кризите по света. 
 
”Мога да си върша работата”, заяви Кристалина Георгиева. 
 
Тя посочи, че до момента и в Световната банка, и в Европейската комисия е провела ефективни реформи. 
 
”Мога да събирам хората около решения, които всички одобряват”, каза още тя.
 
Според нея е време световната организация да се върне към многостранната дипломация във време на предизвикателства, а тя има уникалната квалификация да успее да постигне това.
 
Кристалина Георгиев отговаря на въпроси повече от два часа, като говори на английски, френски и руски и показа, че е добре подготвена по дневния ред на ООН.
 
"Признавам, че съм късно влязла в много важен процес. Бих предпочела да бях дошла по-рано", заяви в началото на своето експозе Георгиева. По време на изслушването представителят на Ангола се обърна към нея с думите: "Късно, но най-накрая дойдохте".
 
Българското правителство смени кандидатурата си, след като Ирина Бокова не успя да събере подкрепа около кандидатурата си и заради серията сигнали, че най-малко една западна страна е готова да ѝ наложи вето. Бокова обаче отказа да се оттегли от надпреварата и продължава в лично качество.
 
В понеделник Латвия и Полша официално обявиха, че подкрепят кандидатурата на Кристалина Георгиева, след като миналата седмица зад нея застана официално и Унгария.
 
Гъвкави решения
 
Кристалина Георгиев посочи по време на изслушването си, че ООН се нуждае от своевременни и гъвкави решения.
 
”Нужно ни е по-добре да виждаме зад ъгъла – какво идва и бързо да реагираме с всички инструменти, с които ООН разполага”.
 
”Не бива да отнема 9 месеца, за да бъде изпратена мироопазваща мисия, когато умират хора”, посочи тя.
 
По думите ѝ трябва да се направи нужното за защитата на хуманитарните работници там, където международното право е потъпквано всеки ден.
 
”Сирия тежи на нашата колективна съвест”
 
Кристалина Георгиева заяви, че трябва да се осигуряват мир, образование и работни места в страните, от които бягат бежанците, но и да се помага на държавите, които ги приемат.
 
"Кризата в Сирия е едно от най-ужасните неща, с които се сблъскваме днес. Този проблем тежи на нашата колективна съвест. Трябва да работим с изключителната сложност на тази криза. Да намерим какви са причините - вътрешни и външни. На второ място, трябва да извлечем урок от кризата в Сирия. От него научаваме, че тя се влошава прогресивно пред очите ни”, посочи Георгиева.
 
Време на несигурност, но и време за смелост
 
Според нея сегашното време е ”време на несигурност, но също така е време за смелост”. 
 
”Нашите институции са под голям стрес в опитите си да предотвратят глобален безпорядък. Мнозина са се концентрирали върху рисковете от интегрирания свят, а не върху възможностите от него. Не бива да допускаме това”, подчерта Георгиева.
 
Тя обеща, че, ако бъде избрана, в рамките на 90 дни ще проведе среща с регионалните организации, за да се проучат възможностите за по-добра съвместна работа.
 
Тя призова още ООН да помогне на децата в беда.
 
"Спомням си, че преди година бях в София с 18-месечната ми внучка - шумно и весело дете. А на другия ден бях в израелска болница при 14 ранени деца. И никога няма да забравя тази ужасна тишина в стая, пълна с деца. Беше зловещо", каза Георгиева.
 
Tя обеща още ако бъде избрана, да удвои броя на жените на високи позиции в ООН.
 
Следващото гласуване на Съвета за сигурност на ООН за наследника на Бан Ки Мун ще бъде на 5 октомври и ще е особено важно за крайния резултат. На него ще се използват цветни бюлетини за постоянните и непостоянни членове на Съвета за сигурност. Становището на петте постоянни членки - Русия, Великобритания, Китай, САЩ и Франция е от решаващо значение, защото те имат право на вето и са в състояние да блокират всеки един кандидат.
 
 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #16

    Общо взето всичко е празни приказки, докато не се види гласуването с цветни бюлетини утре. Тогава ще е ясно кой с каква подкрепа се ползва от страните-постоянни членки на Съвета за сигурност. България обаче би изпаднала в конфузна ситуация, ако се окаже, че отхвърлената Бокова има по-добър резултат от новоиздигнатата Георгиева, което е напълно възможен вариант, защото досега ние не знаехме кой как е гласувал. Иначе напъните за български кандидат да успеел на всяка цена са типично балканско явление.

  2. mariannikolov65
    #15

    Драги червени другари и другарки, хем твърдите, че Кристалина всъщност е Сталинка и е живяла дълго в Москва, хем не я припознавате като своя! Защо така бе, червени другари и другарки? Нали, ако името й наистина е Сталинка, значи носи едно свидно за вас име - на СССР чудовището, др.Сталин, майсторът на чистките (има човек, има проблем, няма човек, няма проблем), толкова любим и непрежалим за вас. А ако е живяла в Москва, значи е живяла във вашия град-мечта, столицата на СССР. Само дето баща й на Кристалина

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #14
  4. kmihailova.1951
    #13
  5. kmihailova.1951
    #12
  6. dimitardi100
    #11

    Както винаги силна, компетентна и успешна! Добро решение на българското правителство! Успех!

  7. Kiril Kovatchev
    #10

    Можем само да пожелаем успех на Кристалина Георгиева. Червено-кафявите ще продължават да лаят, а българският керван ще продължава по пътя си за завръщане към Европа и цивилизацията. Червено-кафявите могат да продължават да вият заедно с вълците от североизтока, няма кого да изплашат вече.

  8. Miau
    #9
  9. Realist
    #8

    Абе, що не пуснаха и Тетка да подсили отбора. Тя много подготвена.

  10. marij
    #7

    Може ли Георгиева конкретно да посочи каква реформа е извършила в кариерата си, а не да използва общи приказки. В ЕС не виждам нещо да е свършила още пък повече реформа, а за СБ да кажат шефовете й там.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.