Пандемията, обхванала света, ще доведе до рязък спад в световната икономика през 2020 г. Очакваната рецесия ще бъде най-тежката от Голямата депресия през 30-те години на миналия век, като през 2021 г. ще настъпи само частично възстановяване. Това заявява управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.
Шефката на МВФ очертава далеч по-мрачна картина на социалните и икономически последици от разпространението на новия коронавирус, отколкото преди няколко седмици. Тя отбелязва, че правителствата вече са въвели мерки за фискално стимулиране на стойност 8 трлн. долара и това е обнадеждаващо, но вероятно ще бъдат нужни още средства.
Кризата изглежда ще удари най-тежко страните с нововъзникващи пазари и развиващите се страни, които след това ще имат нужда от стотици милиарди долари чуждестранна помощ.
Над 170 държави ще имат отрицателен растеж на човек от населението тази година, посочва Георгиева.
МВФ, в който членуват 189 държави, ще публикува подробни икономически прогнози във вторник, 14 април.
Пандемията удря както бедните, така и богатите страни. В най-голям риск обаче са тези в Африка, Азия и Латинска Америка, тъй като те имат най-слаби здравни системи. Те също така не могат да въведат мерки за социална дистанция в пренаселените градове и бедняшките предградия, отбелязва Георгиева.
По думите ѝ инвеститорите вече са изтеглили около 100 млрд. долара от тези икономики, което е близо три пъти повече от изтичането на капитали за същия период на предишната финансова криза.
Предвид ниските цени на суровините нововъзникващите пазари и развиващите се страни ще имат нужда от трилиони долари за борба с епидемията и спасяване на икономиките им, казва тя. Според оценката на МВФ стотици милиарди долари ще трябва да бъдат влети от външни източници, тъй като тези правителства могат да покрият само малка част от разходите самостоятелно.
За да се осигури бъдещото възстановяване, Георгиева призовава да бъдат продължени усилията за ограничаване разпространението на вируса у подкрепата за здравните системи, като се избягва контрол върху износа, който би могъл да забави осигуряването на жизнено важно медицинско оборудване и храни.
Крайно необходимо е за засегнатите хора и компании да бъдат осигурени мащабни, навременни и целенасочени мерки като субсидиране на заплатите, разширени схеми за подпомагане при безработица и коригирани кредитни условия, като същевременно се намали напрежението върху финансовата система. Координираните фискални стимули са от първостепенна важност, като паричната политика трябва да продължи да се приспособява, когато инфрацията е ниска.
МВФ е създаден за такива времена и е готов да използва кредитния си капацитет от 1 трлн. долара, подчертава Георгиева.
Изпълнителният съвет на фонда вече е одобрил удвояване на спешното финансиране до 100 млрд. долара, за да се отговори на молбите на над 90 държави. МВФ също така търси начини да осигури допълнителна ликвидна подкрепа, включително чрез създаване на краткосрочна линия за ликвидност и решения, които ще позволят кредитиране дори на страни с нестабилен държавен дълг, допълва ръководителката на организацията.
За да се помогне на най-бедните страни, фондът и Световната банка наред с други мерки призовават кредитори като Китай и други държави временно да се откажат от събиране на вземанията си по двустранни кредити.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Това че от една седмица вървят нагоре, не означава че другата седмица няма да тръгнат отново надолу със страшна сила. Независимо дали е бичи или мечи пазар, движението никога не е само в една посока. Съвсем нормално е че пазарите възстановиха около 50 процента от спада, както е и съвсем нормално много скоро да се сринат до нови още по-дълбоки нива.Тази жена разбира от финанси, слушайте я.
тази е абсолютна калинка .. световните индекси от 1 седмица вървят нагоре,, само тя не знае
Бахти, тая ли е "световно" известната ни икономистка? Днес я пуснаха за малко по радиото. Срича на английски с убийствен селски акцент... Майко, мила.
Икономически цикли на 90 години. Случвали са се и преди 90,ипреди 180 години в САЩ! Човешка намеса ги прави възможни.