Българката Кристалина Георгиева ще бъде заместник-председател и еврокомисар по бюджет и човешки ресурси в бъдещата Европейска комисия, съобщи новоизбраният председател на ЕК Жан-Клод Юнкер, който обяви на пресконференция в сряда състава и разпределението на отговорностите в новата комисия.
Юнкер определи Кристалина Георгиева и останалите свои заместници жени като отговорни и силни. Георгиева показа безпогрешна служба в досегашната комисия и изгради впечатляваща мрежа от международни контакти, отбеляза Юнкер.
На новия си пост българският представител в ЕК ще работи тясно с останалите заместници на председателя и ще напътства работата на еврокомисарите. Тя ще следи генералните дирекции по бюджет, човешки ресурси, по преводи, Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).
Георгиева ще наблюдава също службите по разплащанията и назначенията, по инфраструктурата и логистиката. Нейна отговорност ще бъдат Европейската служба за подбор на кадрите и Европейското училище за администрацията.
Георгиева ще отговаря за 30000 служители и бюджет от 140 милиарда евро
След оповестяването на състава и разпределението на постовете в новата ЕК еврокомисарят Кристалина Георгиева пред български журналисти в Брюксел отбеляза, че първата ѝ задача тази година ще бъде осигуряването на допълнително финансиране за разплащането на получените в ЕК сметки и приемането на бюджета за догодина.
Георгиева поясни, че в новото си качество ще отговаря за 30 000 служители в ЕК и за годишен бюджет от 140 милиарда евро. Отнасям се много сериозно към това, което предстои, не подценявам нуждата да имам силен екип, заяви Георгиева.
По думите ѝ, цитирани от БТА, новият ѝ пост показва сериозна заявка на България за разпределението на отговорностите. Ще продължа да работя със сърце. Това е голяма радост, резултат от петгодишната ни работата, добави еврокомисарят. По нейните думи тя ще работи така, че да се види, че Европа може да разчита на нея. Много е важно за самочувствието на българите да знаем, че можем да стоим на равна нога с всички в Европа, коментира Георгиева.
В отговор на въпрос как постът ѝ ще бъде полезен на нашата страна, тя изрази убеждение, че ще може да съдейства на България да се справи с най-важния проблем - не как да получи повече пари, а как по-добре да ги използва.
Кристалина Георгиева благодари на президента Росен Плевнелиев, както и на премиерите Пламен Орешарски и Георги Близнашки, за своята номинация за втори мандат.
Президентът: Новата позиция на Кристалина Георгиева е огромен успех за България
Изборът на Кристалина Георгиева за заместник-председател на ЕК и фактът, че в ръцете ѝ е поверен един от най-важните и влиятелни ресори в комисията - а именно бюджетът на ЕС и човешките ресурси, представлява изключително висока оценка преди всичко за нея като професионалист и убеден европеец, заяви президентът Росен Плевнелиев в разпространена от прессекретариата му позиция.
За първи път България получава толкова висока позиция в ЕК. Това представлява огромен успех за държавата и ще допринесе за подобряване на позициите на страната на европейската сцена, както и за задълбочаване на процесите на европейската интеграция. Това, че България ще получи за първи път позицията Вицепрезидент на ЕК доказва, че Европа не се дели на силни и слаби, на малки и големи, на стари и на нови държави-членки, отбелязва президентът Плевнелиев.
Надявам се с този избор всички в България да разберем, че песимизмът ни е илюзорен и че трябва да бъдем все по-амбициозни. А когато имаме наистина силна кандидатура, каквато безспорно бе тази на Кристалина Георгиева, трябва да можем да загърбим партийните си пристрастия и да подкрепяме решения, които са добри за страната, заявява Плевнелиев.
Премиерът: Българският еврокомисар ще е финансовият министър на Европа
В следващата Европейска комисия българският еврокомисар Кристалина Георгиева ще бъде финансовият министър на Европа, коментира новината от Брюксел премиерът на служебния кабинет Георги Близнашки.
Тази добра вест надхвърли всички наши очаквания. Ако бях на футболен мач бих казал, че господ е българин, каза Близнашки.
Горд съм, че Кристалина Георгиева ще заеме този ресор, той е изключително отговорен и влиятелен, добави той. Ние я номинираме втори път като еврокомисар и затова получи, може би, най-важния ресор в ЕК, каза Близнашки.
Франс прес: Заместник-председател, който знае как да комуникира
Слабо известната допреди пет години българка Кристалина Георгиева ще бъде заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за бюджета на ЕС. Тя си създаде прекрасна репутация в Брюксел, обикаляйки без почивка бедстващите зони по света, за да предостави в тях помощта на ЕС, подчертава Франс прес.
Жан-Клод Юнкер предложи значим пост на тази много комуникативна 61-годишна жена, която изпъква на фона на сухата брюкселска администрация. Когато вземе думата, словото ѝ е изпълнено с плам и понякога с емоции. Появи се почти разплакана, когато разказваше за отчайващото положение на сирийските бежанци или на децата жертви на природни бедствия, пише агенцията.
Наред с многото си пътувания, Георгиева влезе в битка със сложните процеси за вземане на решение в ЕС, където често се налага да се бориш стъпка по стъпка, за да получиш финансиране в контекста на бюджетни съкращения.
"Тя е упорит комисар и знае как да покаже твърдост, когато защитава въпрос, който ѝ е присърце", казва за нея дипломат, цитиран от Франс прес.
"Монд": Една от малкото добри изненади на предишната Комисия
Тя беше една от (малкото) добри изненади на предишната комисия. На своя пост като еврокомисар по хуманитарната помощ, 61-годишната българска християндемократка Кристалина Георгиева постигна почти недостижимата цел да даде душа на една Европа, изпитваща сериозна необходимост от това през последните години, пише френският в. "Монд".
Появяваща се на фона на наводнения, земетресения или бежански лагери, тази енергична жена със силен глас умело окупира медийния терен, оставен напълно свободен от нейната колежка Катрин Аштън, ръководеща европейската дипломация. Аштън избягваше медиите от първия ден, отбелязва в. "Монд".
Българската икономистка, преминала от института "Карл Маркс" в София към американския Масачузетски технологичен институт, където е преподавала, бързо се наложи като една от възможните претендентки за поста на ръководител на европейската дипломация.
Кампанията на италианския премиер Матео Ренци в полза на неговата кандидатка Федерика Могерини все пак сложи край на тази амбиция, макар и ползваща се с подкрепата на Жан-Клод Юнкер.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
43 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Не виждам защо назначаването ѝ на какъвто и да е пост трябва да бъде повод за национална гордост. Това издава само че имаме комплекс за малоценност и всеки издигнал се над стадото ни кара да си мислим, че все пак имаме и добър ген, че не сме такива боклуци за изхвърляне. А най-достойно е да се приеме с необходимото уважение изграждането на такава лична кариера, но не приемам кравешкия възторг като че ли имаме постигната победа от национално значение. Защо не се наблюдаваше същия възторг при избирането на Ирина Бокова за директор на ЮНЕСКО? А сега говорят, че има нелоши шансове и за генерален секретар на ООН.
Брей, това червените тролове са голяма работа: нема почивка, нема акъл, нема нищо. Нали до онзи ден обяснявахте как нищо нямало да стане от Кристалина Георгиева: ни заместник на Юнкер, нито ще получи "важен" ресор... Тя пък взе третия (ако не е и втория) по "важност" пост в ЕК :-)
Кристалина Георгиева е класически случай на добре обигран бюрократ от международна величина и опит. Вярно е че отговорността й ще бъде непропорционално тежка спрямо всяка една страна. Измамите у нас са едно, в Германия друго, а данъчната система в страните на ЕС си има особености и последици. Признак за умението й да общува с публиката и да се харесва е това че дава вид на достъпен човек. Гледа те в очите. Освен друго има и подходящ за това мимико-жестикуларен талант. Но зад това стои един добре …
пресметлив бюрократ, който знае и как да се постави успешно там където нейната лична кариера зависи. Тук тя очивидно е облекчена. Това което прави впечатление за новата еврокомисия е служебния възход на националните бюрокрации в персонално измерение. Бивши министри, бивши комисари, бивши незнамкакво си. А това говори че вътре в ЕС има едно замръзване и вкостяване. Стари лица-добре познати на европейската бюрокрация. Колко от еврокомисарите от висшата управленска класа в ЕС са излези от редиците на новия парламент?
Честито !!!
Тази е един издигнал се в системата бюрократ. Както казва президента, сама се е докопали до него, за което - браво! Но за нас като българи - до тук. Защото тя е просто един успял мушморок, който се интересува единствено и само от собствения си успех. ОК, няма лошо, но точно поради тази причина, няма как българите да я припознаем като наша. Защото у нас, бедствия колкото щеш, но кристалинка си има по-важни задачи, да се катери по стълбата на евро-кариерата си. У нас дупки в бюджета, финансите ни са …
в колапс, да сте я чули да се изкаже - не. И правилно, защото на нея не и пука за нас. Жалкото е, че и на останалите и колеги не им пука за гражданите на ЕС. Окопали са се в привилегии и облаги в Брюксел и това е. А би било добре, ако покажат поне малко съпричастност с проблемите на хората...
- Защо я наричате Сталинка? - Защото тя тогава си беше Сталинка и събираше статии, за да пише книга или да прави учебник. Такая изпратиха на специализация в Москва като Сталинка. Сталин умира през март 1953 г. и нейните родители я кръщават в негова чест. Тя е родена през същата година. По-късно е прекръстена на Кристалина.