Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кристалина Георгиева: Идва нова "Студена война" в икономиката

Световната икономика се разделя на съперничещи си блокове, твърди шефката на МВФ

5 коментара
Кристалина Георгиева, Снимка: Архив

Световната икономика се разделя на съперничещи си блокове, заплашвайки с повторение на Студената война, което ще се отрази по-зле почти на всички, заяви ръководителката на МВФ Кристалина Георгиева в интервю за вестник "Вашингтон пост".

Според нея усилията на САЩ и Европа за преначертаване на глобалните вериги за доставки имат смисъл, ако помогнат за премахване на зависимостта от един доставчик, която се оказа толкова разрушителна по време на пандемията. Но ако двете сили издигнат нови търговски бариери, за да спечелят предимство в своето геополитическо съревнование, те биха могли да започнат разрушителен цикъл, който ще навреди на средната класа и бедните домакинства, като същевременно остави богатите невредими, изтъкна Кристалина Георгиева.

"Моето безпокойство е задълбочаващата се фрагментация в световната икономика. В резултат на това може слепешката да попаднем в свят, който е по-беден и по-малко сигурен", каза Георгиева.

Световна икономика, разделена на противоположни лагери, ще се свие с 1.5% или повече от 1.4 трилиона долара годишно, според МВФ. В Азия, центърът на глобалните вериги за създаване на стойност в електрониката, облеклото и промишлените стоки, загубите в процентно изражение биха били два пъти по-големи, каза тя.

"Преживях първата Студена война от другата страна на Желязната завеса. И да, там е доста студено", каза Георгиева, която е родена и израснала в България. Според нея "да вкараш във втора студена война друго поколение е... много безотговорно."

Годишната търговия между САЩ и Китай все още е значителна и надхвърля 600 милиарда долара. Икономиките на САЩ и Китай са толкова преплетени, че Георгиева смята за невъзможен пълния разрив.

Но откакто бившият президент Доналд Тръмп започна да налага мита върху вноса от Китай през 2018 г., разговорите за "отделянето" на САЩ от втората по големина икономика в света се засилиха. Както САЩ, така и Китай предприеха стъпки, за да станат по-самостоятелни.

При китайския президент Си Дзинпин правителството в Пекин субсидира развитието на вътрешните високотехнологични индустрии със смесени резултати. Президентът Байдън подчерта намаляването на зависимостта на САЩ от чуждестранни доставчици за набор от продукти, включително за медицински консумативи, компютърни чипове и редкоземни материали, които се използват за смартфони, електрически превозни средства и бойни самолети.

Основното предизвикателство от 2020 г. насам е, че пандемията, екстремните метеорологични явления и войната в Украйна прекъснаха десетки поточни линии. Недостигът на лични предпазни средства, полупроводници и природен газ убеди американски и европейски служители, че трябва да плащат повече за излишни връзки за доставки. Тази диверсификация на веригите за доставки след пандемията донякъде имаше смисъл, каза Георгиева. Но когато излиза отвъд икономическата логика, би било вредно за САЩ и останалия свят, смята тя.

Като пример тя посочва митата на Тръмп върху над 300 милиарда долара внос от Китай, които администрацията на Байдън поддържа. Тези мерки не направиха нищо за намаляване на търговския дефицит на САЩ с Китай, който Тръмп обеща да премахне, но оставиха американските потребители да плащат по-високи цени за китайски продукти.

"Важно е внимателно да обмислите действията, както и контрадействията, които те могат да генерират, защото след като пуснете джина от бутилката, е трудно да го върнете обратно", подчерта Георгиева. Макар да смята, че е "необходима известна повторна глобализация", политическата подкрепа за подобни усилия ще се материализира само ако се направи повече за компенсиране на работниците, които в нейните очи губят от свободната търговия.

"Ако цяла една индустрия се премести в чужбина и няма внимание към хората, чиито работни места са изчезнали, няма усилия да се осигури достъп до възможности и нови умения, тогава, разбира се, ще има обществено недоволство", предрече Георгиева. И все пак, ако страните прекъснат глобалните търговски връзки и вместо това се обърнат навътре, подобни действия само ще навредят на същите тези работници, защото ще повишат цените, добави тя.

69-годишната Кристалина Георгиева ръководи фонда от 2019 г. Бивш професор по икономика, тя също е заемала ръководни постове в Световната банка и Европейската комисия.

Ръководителката на МВФ разговаря с вестника на Източноазиатския форум на върха в камбоджанската столица Пном Пен. Тя ще присъства и на форума на Г-20 в Индонезия идната седмица. Очаква се този форум да се съсредоточи върху справянето с икономическите трусове от инвазията на Русия в Украйна, разработването на планове за облекчаване на дългове за по-бедните страни и мерки срещу забавяне на световната икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #5

    Сталина, пардон - Кристалина, откри Америка. Разбира се, че сатрапските фашистки, бандитски и диктаторски държави като Русия, Китай, Северна Корея, Индия и Саудитска Арабия ще бъдат поставени в пълна изолация от цивилизования свят зад една нова желязна завеса. И разбира се, че от тяхната страна на завесата ще бъде много бедно, мракобесно и първобитно защото когато им бъде спрян достъпа до западните пазари и технологии, тези страни ще се озоват в третия свят много бързо. Това обаче няма да навреди

  2. Entdecken
    #4

    Товарищ Ста-лин-ка продължава да ходатайства за китайските си приятели чиито инвестиционен рейтинг уж случайно заедно с племенника и Дянков повишаваха та чак се стигна до скандал и натиск за отстраняването им... Вероятно иска за последно да заработи торби с юани - не случайно беше промотирана от Борисов - кой с торби кой с чекмеджета и гардероби - все влачат комунистите.

  3. Kruger
    #3

    А да, сушата, кишата и Гришата. Панденмията и войната прекъснали икономическите вериги. Световната икономика беше разбита от политици и техни протежета с ясни имена, които забраниха на хората да работят нормално в продължение на 2 г., тероризираха ги, принуждваха ги да лежат и раздаваха за това трилиони неизработени пари. Резултатът е очакваният от всекиго с нормален разсъдък.

  4. анита хегерланд
    #2

    Ако се издигнем до нивото на диалектиката, където също е много студено, то животът съществува и се поддържа чрез закона за единство и борба на противоположностите.

    Когато една страна като САЩ вземе надмощие в света, в областта на оръжията, войните, търговията, финансите, Интернет, новите технологии, долара, петрола, газа, тя създава неоколониализъм. "Който не е с нас е против нас и ще бъде санкциониран, докато ни пречи или докато заема пазара, който ни интересува." На сайта на Белия дом

  5. Ощавен маркиз
    #1

    Хм... Сталинка Георгиева май почнА да си путпява лебедовата песень като шефка на МВФ-то. След идващата среща на Г-20 може и да й приключи поскомунделският пальот над "гнилото капиталистическо гнездо". Инак - шапо! Дълга представителна световна кариера; не мога да я сравня с /сниша до/ тази на Иринка Боковна, типичната, внедрявана с милиони щатски гущери от Кремлинстань в ООН И ЮНЕСКО, воспитачика на МГИМО. Хо-хо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.