Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кристин Лагард стана първата жена начело на МВФ

8 коментара
Кристин Лагард стана първата жена начело на МВФ

Французойката Кристин Лагард е новият управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ). 55-годишната Лагард е първата жена, която ще заеме поста.

24-членният изпълнителен съвет на МВФ избра в понеделник вечер бълтгарско време френския министър на икономиката, финансите и промишлеността с консенсус. Новият управляващ директор на фонда ще поеме поста на 5 юли с петгодишен мандат.

Кристин Лагард ще замени своя сънародник Доминик Строс-Кан, който подаде оставка през май тази година, след като в Съединените щати му бяха повдигнати обвинения в сексуално посегателство срещу камериерка в нюйоркски хотел.

Единственият съперник на Лагард - управителят на централната банка на Мексико Агустин Карстенс, призна още преди няколко седмици, че е малко вероятно да спечели. Това стана, след като французойката си осигури подкрепата не само на Европа и САЩ, но и държави от Азия и Африка, и дори от "задния двор" на Карстенс - Латинска Америка. Тя получи поддръжката на големите нововъзникващи пазарни икономики Китай, Русия и Бразилия.

През 65-годишната си история МВФ винаги е бил оглавяван от европеец в съответствие с негласно споразумение между Европа и Съединените щати, които на свой ред посочват свой представител за президент на Световната банка.

"Изключителният талант и широкият опит на Кристин Лагард ще осигурят безценно лидерство на тази необходима институция в критично време за глобалната икономика", изрази увереност министърът на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър.

Тя ще бъде един много компетентен ръководител, прогнозира нейният опонент Агустин Карстенс. Той заяви, че изпраща на своята съперница своите най-добри пожелания и подкрепа.

Елисейският дворец определи избирането на Кристин Лагард за управляващ директор на МВФ като победа за Франция. Президентът Никола Саркози ѝ се е обадил по телефона, за да я поздрави.

Британският министър на финансите Джордж Озбърн определи избирането на Кристин Лагард като добра новина за световната икономика и за Великобритания.

Президентът на Световната банка - американецът Робърт Зелик, изрази желание да си сътрудничи тясно с новата шефка на МВФ и с оглавяваната от нея международна организация.

Самата Лагард обеща в комюнике МВФ да продължи да служи на своите 187 страни членки със същата решимост и ангажираност. Преди това тя написа в Туитър, че избирането ѝ за нов шеф на фонда е чест за нея и тя приема новината с радост. Лагард обеща да осигури приемственост на делото на своя предшественик на поста и сънародник Доминик Строс-Кан.

Кристин Лагард ще трябва да оглави на момента съвместните усилия на Международния валутен фонд и Европейския съюз да спасят Гърция от банкрут. Тя освен това ще трябва да има предвид нарастващия натиск от страна на нововъзникващите пазарни икономики за по-голяма тежест в управлението на МВФ.

Веднага след избирането си вовият управляващ директор на МВФ призова за "национално съглашение" в Гърция за плана за бюджетни икономии. "Ако имам послание, което да отправя тази вечер към Гърция, това е призив към политическата опозиция да влезе в национално съглашение с партията, която сега е на власт. Залогът наистина е съдбата на страната", подчерта Лагард.

Гръцкият парламент ще гласува в сряда следобед предложения от правителството план за нови мерки за икономии, от който зависи продължаването на международната финансова помощ за Гърция, за да не изпадне страната в неплатежоспособност.

Новият пост на Лагард е продължение на бляскава кариера, която бе отчасти изкована в САЩ. Там тя стана първата жена президент на базираната в Чикаго международна юридическа кантора "Бейкър и Маккензи" през 1999 г., пише ДПА.

В политиката тя влиза сравнително късно - през 2005 г., когато тогавашният френски премиер Доминик дьо Вилпен ѝ предлага поста министър за международната търговия. Оттам Никола Саркози я прави министър на финансите през 2007 г., с което отново е първата жена, заела този пост във Франция.

Лагард отначало е критикувана за някои гафове, но се представя добре по време на избухналата през 2008 г. финансова криза. Тя прави точна оценка на ситуацията и успешно прокарва координирана европейска реакция, с което печели възхищение у дома и в чужбина.

През 2009 г. в. "Файненшъл таймс" я определя за най-добрия европейски финансов министър. Сп. "Тайм" я включва в списъка си на 100-те най-влиятелни личности за 2010 г. В този списък тя е един от двамата френски представители заедно с предшественика ѝ начело на МВФ Доминик Строс-Кан.

"Ако бъда избрана ще допринеса в МВФ с целия си опит като юрист, бизнес мениджър, министър и жена", заяви разведената майка на две деца при обявяването на кандидатурата си в края на май.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. баба ванка
    #8
  2. Кристин
    #7
  3. N
    #6
  4. М.Н.
    #5
  5. Отговор
    #4
  6. Въпрос
    #3
  7. Без значение
    #2
  8. бос
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.