Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Критиките на посланик Пардю към прокуратурата са "";официалната американска позиция"",N

0 коментара

Критиките на американския посланик Джеймс Пардю към работата на прокуратурата отразяват официалната американска позиция, заяви в сряда заместник - посланикът на САЩ в София Джефри Левин, помолен да коментира изразените от политици и прокурори мнения, че Пардю не изразява позицията на САЩ.

Посланик Джеймс Пардю е висш официален американски представител и това, което казва публично, отразява официалната американска позиция, заяви Левин по време на конференция за американската политика в Югоизточна Европа при втория мандат на президента Буш, организирана от фондация "Конфрад Аденауер" и Института за евроатлантическа сигурност.

Миналата седмица посланикът заяви, че прокуратурата не се бори ефективно с организираната престъпност, която доминира цели отрасли на българската икономика. Като външен наблюдател не мога да си затворя очите, че правомощията на прокуратурата често се използват за чисто политически цели, за заплашване на пресата или тези, които разобличават корупцията, каза Джеймс Пардю пред над 1000 съдии и гости на Първата национална конференция на съдиите в България.

Според председателя на парламента Огнян Герджиков подобни изказвания показват, че човек, който ги прави, не е дипломат от кариерата. Лоялната на главния прокурор Никола Филчев Асоциация на прокурорите в България пък заяви, че критиките на посланика са "безчестни" и не отразяват мнението на САЩ.

Джеймс Пардю има дългогодишен стаж в Държавния департамент, над 30 години професионален опит и изказванията му не могат да се тълкуват като следствие от липса на дипломатически опит, каза по този повод неговият заместник в София и допълни, че поведението на американското посолство в София е активистко.

Помолен да коментира позицията на СДС, че като дипломатически представител на чужда страна, посланик Пардю има право да обявява в непублични срещи своята загриженост, но не му е работа да дава публични изявления, за проблеми, чието решение е отговорност на правителството, Джефри Левин заяви: "Бихме искали нашето мнение да се изразява официално, защото отразява позицията на Държавния департамент на САЩ".

Надявахме се думите на Джеймс Пардю да предизвикат дискусия в обществото и това се получи, каза Джефри Левин. Джеймс Пардю е голям приятел на България и иска да каже, че американският интерес тук е България да върви напред, каза дипломатът с ранг съветник в йерархията на Държавния департамент.

Костов: Пардю е прав да бъде критичен

Проблемите на вътрешния ред и сигурността в България са проблеми и на НАТО и от тази гледна точка американският посланик не само има право да изразява позицията на САЩ, но и да бъде достатъчно критичен, каза няколко часа по-късно в кулоарите на парламента лидерът на Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов.

Той беше сред малцината, съгласили се да коментират потвърждението на Левин, че критиките на Джеймс Пардю са официална позиция на Вашингтон. Депутати от НДСВ, БСП и ДПС предпочетоха да не вземат отношение.

Със САЩ сме братя по оръжие в НАТО, проблемите на вътрешния ред и сигурността в България са проблеми и на Алианса, така че всеки посланик от НАТО може откровено, но и критично да си казва мнението, коментира още Костов. В момента той е единственият политически лидер, който открито критикува прокуратурата и предлага чрез промени в конституцията тя да бъде извадена от съдебната власт и поставена в изпълнителната, където ще подлежи на парламентарен контрол.

Това, което става в България, този отказ от правосъдие и от търсене на истинско правосъдие, не е само български въпрос, а въпрос на целия Алианс, смята Костов.

Според него, вместо да се каже дали казаното от Джеймс Пардю е вярно, умишлено е бил направен опит въпросът да бъде изместен умишлено към това дали посланикът е имал право да прави подобен коментар.

Винаги, когато са в трудно положение, бившите служители на Държавна сигурност използват този похват да не отговарят на въпроса, а отклоняват наивността на хората в друга посока, обясни Костов. "Този път обаче сбъркаха, те се опитаха да кажат, че това едва ли не е солова акция на американския посланик, но сега се разбира, че това е позиция на САЩ", коментира той.

За мен е особено разочароващо, че на тази позиция застана и СДС чрез своя говорител Николай Младенов, допълни Костов.

Според лидера на ДСБ проблемите на главната прокуратура не произтичат от личните качества на главния прокурор, а от факта, че той не подлежи на никакъв контрол.

Прокуратурата в момента е с йерархията от времето на сталинизма, там има почти военизирана структура с принципа на единоначалието. Всеки по-високопоставен прокурор може да решава вместо подчинения си. Това го няма в никоя демократична държава, каза още Костов.

Това негово мнение бе подкрепено от алтернативното Национално сдружение на българските прокурори, което във вторник поиска с открито писмо оставката на Филчев заради неговата авторитарност, стремеж към власт и използване на правомощията за политически цели. Сдружението, оглавявано от Васил Миков обаче е против изваждането на прокуратурата от съдебната власт, тъй като всички проблеми произтичали от личността на Филчев.

Т. Дончева: Промените в структурата на съдебната власт са належащи

В отговор на призива за оставката на Филчев депутатът от НДСВ Наско Рафайлов заяви пред БНТ: "Това са боричкания вътре в прокуратурата, които вървят отдавна....Аз не бих се ангажирал с мнение дали фигурата на главния прокурор е тази, която спъва противодействието на организираната престъпност".

"Мисля, че не сме подготвени за поставянето на прокуратурата в изпълнителната власт", добави Рафайлов, който е член на комисията по вътрешна сигурност.

Депутатът от левицата Татяна Дончева обаче е на обратното мнение.

"Преосмислянето на структурата на съдебната система е належащо и според мен никой не може да го подмине. Дали то ще бъде решено следващия месец или следващите 6 месеца или следващата година, това е друг въпрос", заяви Дончева.

Тя коментира, че бившият премиер Костов и цялото правителство, "които наредиха този пъзел в прокуратурата и сега на собствения си гръб изпитват резултата от собствените си действия, смятам, че на 15-ата година трябва да сме стигнали до следното - че за всяка демокрация са важни хората и че правилните хора, означават хора, които се справят с определен вид работа, които могат да допринесат за изграждане на една нова държава, а не слагането на зависими от нас хора, които някога да управляват и когато спрем да сме властта и тези хора се обърнат срещу нас, защото вече нямат полза от нас, да не плачем като големите крокодили".

По повод изявленията на посланик Пардю депутатът от СДС Христо Кирчев призна пред Mediapool, че явно е необходимо да има критика от страна на посланици, защото "България има манталитет на бананова република и все някой трябва да ѝ казва какво да прави". Той подчерта, че като член на НАТО и бъдещ член на ЕС държавата трябва да играе по правилата на партньорите си.

Борислав Цеков от "Новото време" заяви, че всяка държава, която е в НАТО, има право да критикува, но веднага добави, че не приема начина и тона на тази критика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.