Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Критиките срещу (без)действията на американската администрация в Ирак се увеличават

0 коментара

Критиките срещу (без)действията на американската администрация в Ирак се увеличават
Милен Минчев*, Вашингтон
20 май 2003

Близо 20 дни, след като президентът Джордж Буш обяви края на военните действия в Ирак, ситуацията в страната продължава да буди безпокойство. Неспособността на американската администрация да се справи с безредиците и да задоволи основни битови потребности на местното население започна да предизвиква недоволство не само в Ирак, но и в САЩ. В един от водещите американски вестници - "Вашингтон поуст" се появи критичен материал, в който се казва, че Пентагона не е извлякъл поуки от умиротворителните операции по света през последното десетилетие.

Броени дни, след като пристигна в Багдад, новоназначеният шеф на американската временна администрация в Ирак Пол Бремер побърза да оповести, че най-трудното е вече минало и че ситуацията е под контрол. "В по-голямата част от Ирак животът вече се подобрява. Режимът, страхът и репресиите вече ги няма, каза Бремер. Откакто съм пристигнал аз обикалям всеки ден Багдад, където виждам отворени магазини, както и хора, които се връщат към нормалния си живот."

Оптимизмът на Пол Бремер обаче въобще не е споделен - нито от журналистите, отразяващи случващото се в Ирак, нито път от експертите, следящи от Вашингтон ситуацията в страната. Продължаващите трудности, които среща временната администрация при възстановяването на реда и при задоволяването на основните битови потребности на населението в Ирак, ярко контрастират на обещанията, които правителството на Буш даваше преди и по време на войната. Тогава официални представители твърдяха, че разполагат с план за бързо възстановяване на основните нужди и услуги, така че иракчани да могат веднага да почувстват разликата в сравнение с управлението на Саддам Хюсеин.

Седмици след края на войната обаче администрацията все още отчаяно се опитва да изпълни тези цели, пише вестник "Вашингтон поуст". Временно управляващите не успяха в плановете си да наложат бързо ред по улиците, а усилията им за възстановяване на електричеството и водоподаването имат само частични успехи, отбелязва вестникът. Повечето експерти, които говорят пред американската преса или в рамките на различни слушания пред комисиите в Конгреса са на мнение, че Пентагона и администрацията като цяло не е извлякла поуки от негативния опит на умиротворителните операции на Балканите, в Хаити, Сомалия или Афганистан през последните десетина години.

Едва миналата седмица представители на администрацията във Вашингтон постепенно започнаха да говорят публично за проблемите в Ирак. Тези проблеми според тях обаче не се дължат на действията или бездействието на местната администрация в Ирак, а на съвсем други фактори. Преди няколко дни помощник секретарят по въпросите на отбранителната политика в Пентагона Дъглас Фейт заяви по време на слушания пред комисията по външна политика в Камарата на представителите: "Съществуват хуманитарни проблеми, най-вече в областта на електричеството и доставките на вода, но като цяло ситуацията не е отчайваща, каза Фейт. Войната донесе доста по-малко щети, отколкото мнозина очакваха. Най-сериозните проблеми произтичат от нерадостното състояние на инфраструктурата от преди войната, както и от следвоенните насилия, организирани от членове на Баас или от обикновени престъпни елементи."

Твърденията на Фейт обаче не се споделят от политическите анализатори от неправителствените кръгове. "Вашингтон поуст" припомня, че още през януари авторитетният Център за стратегически и международни изследвания е предупреждавал в свой доклад за необходимостта от ясен следвоенен план за действие, благодарение на който да бъде избегнат вакуума в сигурността след края на бойните действия. Месец по-късно с конкретни предложения за действие в следвоенния период излезе и Американския институт за мир, но както по всичко личи и те са били игнорирани от администрацията. Според "Вашингтон поуст" тя е била по-скоро повлияна от твърденията на заместник-министъра на отбраната Пол Улфовиц, че американските войници ще бъдат посрещнати като освободители в Ирак - т.е. че те няма да имат проблеми в следвоенния период.

Това очевидно не се случва. И това кара дори представители на републиканското мнозинство в Конгреса да признаят, че САЩ, които постигнаха забележителен успех на бойното поле, са застрашени да изгубят мира в Ирак. По този повод конгресменът Кристъфър Шейс наскоро заяви: "Трудните уроци от Босна, Косово, Сомалия, Хаити и Афганистан очевидно не са били взети предвид при изготвянето на военните планове за битката за Багдад".

Милен Минчев*, РСЕ
Вашингтон

<< назад | начало >>

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.