Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Криза в турските тв сериали

8 коментара

През последните два месеца 19 турски сериала бяха свалени преждевременно от екран. Звездата на турското кино Кадир Инанър коментира, че има криза в сектора на сериалите. Според него една от причините е липсата на добри сценарии, съобщава БТА в сряда в кореспонденция от Истанбул.

Екранизирането дори на известни творби не е спасение, ако няма добри сценаристи, които да ги адаптират, казва той. Забуксува дори "Великолепният век ", който през миналия сезон бе безспорният фаворит. След смъртта на сценаристката Мерал Окай, сценаристите от новия екип представят на екрана главно интриги в харема, заговори, убийства, които доста свалиха темпото и качеството на лентата.

Премиерът Реджеп Тайип Ердоган "наля масло в огъня ". Той отправи остра критика към популярния турски сериал заради начина, по който представя султан Сюлейман. "Ние не познавахме такъв законодател, такъв султан Сюлейман", каза Ердоган и подчерта, че тридесет години от живота на този султан са преминали на гърба на коня, а не в двореца, както е показано в сериала. Ердоган заяви, че порицава пред народа режисьорите на този сериал, както и собствениците на телевизията, която го излъчва.

Тази критика взриви общественото мнение. Този път дори онези, които в началото критикуваха сериала заради отдалечаване от историческите факти, сега го бранят поради заканата на премиера, че очаква правосъдието да се намеси. Консервативната част от обществото се зарадва на критиките на премиера, но либералната част скочи в защита на правото на свобода на изкуството и на творците. Другата посока на полемиките е, че премиерът няма право да се меси в художествена творба, тъй като не влиза в неговите задължения според конституцията.

"Ако Хюррем беше жива, кой знае колко щастлива щеше да се чувства, че 500 години след смъртта ѝ, в Турция на 21-ви век премиерът Ердоган много повече се ядосва на интригите в харема, отколкото тя самата", коментира популярният анализатор Мехмед Барлас.

Коментаторът Юксел Алтуг подчерта, че "Великолепният век" не е документален филм, а телевизионна поредица и каза, че "приживе сценаристката Мерал Окай успяваше да поддържа баланса между адаптацията и историческата истина, но след нейната смърт този баланс е бил нарушен".

Ердоган обича да дава мнения по въпроси, касаещи изкуството. Още се помни негово изказване за паметника, посветен на турско-арменската дружба, който премиерът нарече "уродлив" и по негово настояване по-късно бе демонтиран.

Сега, след критиката към "Великолепният век", пред сериала има две възможности. Или ще повиши позападналия си рейтинг, защото сигурно ще започнат да го гледат дори и онези, които досега не са знаели за какво става дума, или създателите ще се изплашат от гнева на премиера и ще го превърнат в "документална лента за завоеванията на Великолепния Сюлейман " и с това ще го довършат.

През 2011 г. турските телевизионни сериали са събрали 150 милиона зрители в 76 страни в цял свят. Самият Ердоган преди време бе нарекъл популярността на турските сериали "меката власт" на Турция в света.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    niama stra6no kato vleze Tyrcia v ES 6e e parvata v recesia i 6e doide kraia na TS-li.YRA!

  2. Анонимен
    #7

    № 5 Ние никога няма да видим хубав американски филм, защото струва много пари. От друга страна хубав, стойностен, интелигентен филм в България няма да покрие разходите, защото няма да има посещения. Голяма част от българската публика няма око за истински стойностни продукции.

  3. Анонимен
    #6

    Браво, № 5. Американците имат най-добрите инструменти, но вече се чудят какво да правят с тях. А сръднята на Ердоган му прави добър пиар. Няма да спре сериала, но ще начеше крастата на консерваторите. Пък и е прав за коня - империя така се завоюва.

  4. Анонимен
    #5

    №2, точно сценариите са СЛАБОТО МЯСТО на американското кино. Прекрасни актьори, перфектна камера и монтаж, невиждани спецефекти, музика, осветление, а съдържанието тъпо, при това тъпотата е съзнателно постигната. Карибски пирати, Трансформъри, Железни хора, Умиращи трудно, Прилепи, зомбита, вампири. Най-хубавите американски филми са независимите, направени с припечелените от масовата плява пари.

  5. Анонимен
    #4

    Турския Бойко Борисов :-)

  6. Анонимен
    #3

    Ох,дано,че тия от "Капалъ чарши ти ви" ни напълниха главите.Дано ги спрат поне за един месец.

  7. Анонимен
    #2

    То винаги проблем е липсата на добър сценарий. Ако има такъв то артисти и режисьор ще се намерят. Не случайно силата на американското кино е в сценария. А и добри артисти-звезди, с натрупани милиони, могат да бъдат привлечени само от добър сценарий, парите се подразбират и идват на второ място.

  8. Анонимен
    #1

    Не са добре нещата в Турция откъм свобода на словото. Но истината е, че в Турция не видяха изобщо рецесия, а напратови през цялото време имаха 5-6% годишен растеж, който едва напоследък малко се забави. Докато Ердоган им осигурява растеж на икономиката те ще продължат да го преизбират...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.