Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата с Катар разкрива отдавнашни семейни разправии в Залива

2 коментара
Доха, Катар, сн: ЕПА/БГНЕС

Арабските държави от Залива често са разглеждани като едно голямо семейство, тъй като много управляващи племена са свързани с бракове и имат отдавнашни връзки, датиращи още от времето, преди петролът да превърне прашните рибарски села в осеяни с небостъргачи огромни градове.

Но ако събитията от последните дни доказват нещо, то е, че във всяко семейство има разправии.

Дипломатическата конфронтация между Катар и неговите съседи разкрива отдавнашни разломи, преминаващи точно под повърхността на регионалната организация Съвет за сътрудничество в Залива, която има за цел да служи като противотежест на Иран. А тъй като нито Катар, нито Бахрейн, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства изглеждат склонни да отстъпят, това поставя под въпрос единството на съвета тъкмо в момент, когато той иска да следва линия на противопоставяне на Иран.

"Новата твърдолинейна политика свидетелства за край на продължаващата от десетилетия традиция в Съвета за сътрудничество в Залива, при която се търси запазване на диалога независимо от различията в политиката", написа директорът за Близкия изток в "Юрейша груп" Айхам Камел, който определи като "непоправима" вредата за отношенията в Залива.

"Отношенията на Саудитска Арабия с президента Тръмп са основният елемент от новия подход на Рияд. Скритото послание към всички лидери от Залива е, че Саудитска Арабия продължава да е центърът на тежестта в политиката в района."

Съветът за сътрудничество в Залива, известен със съкращението си ССЗ, беше създаден през 1981 г. след ислямската революция в Иран, при която беше свален шахът и на власт дойде правителство, контролирано от духовенството. Мастилото на споразумението още не беше изсъхнало, когато Ирак нахлу в Иран, разпалвайки продължителна, кръвопролитна война между двете страни, която се разля във водите на Персийския залив и разтревожи сунитските арабски членове на съвета.

По традиция влиятелната Саудитска Арабия определя важните външнополитически решения в съвета, чиято централа е в кралството. Саудитска Арабия, където се намират най-свещените места за исляма, се смята и за защитник на сунитската вяра. Тя и Обединените арабски емирства също така смятат, че осигуряват необходимата за противодействие на Иран военна мощ, особено след ядрената сделка, която Техеран сключи със световните сили през 2015 г.

Винаги обаче е имало пробойни. Султанатът Оман отдавна се държи на дистанция, служейки като решаващ посредник между Иран и Запада. Кувейт, където сунитите и шиитите живеят заедно в мир, също служи като посредник.

Но за разлика от тези страни, които тихо стоят настрана, Катар шумно привлича вниманието. Макар да практикува уахабизма - ултраконсервативна версия на исляма, общоприета в Саудитска Арабия, Катар позволява на жените да шофират и на чужденците да пият алкохол.

Катар открито подкрепя представители на сунитската ислямистка организация "Мюсюлмански братя", която други държави от Залива разглеждат като заплаха за наследственото им управление. Той поддържа отношения с Иран, като споделя голямо крайбрежно находище на природен газ с Ислямската република. А неговата новинарска мрежа "Ал Джазира", установена в Доха, не се поколеба да възприеме твърда линия към авторитарните управници при протестите от Арабската пролет през 2011 г.

Това заедно с отдавнашните твърдения на Запада, че Катар позволява или дори насърчава финансирането на сунитски екстремисти, изглежда е нещото, което окончателно тласна Саудитска Арабия и други да предприемат действия. Даже президентът на САЩ Доналд Тръмп, изглежда, застана на тяхна страна, като написа във вторник в Туитър: "Вероятно това ще бъде началото на края на ужаса на тероризма."

Външният министър на Катар шейх Мохамед бин Абдул Рахман ал Тани предупреди, че кризата поставя "голяма въпросителна" за съвета в Залива.

"Това повдига истински въпроси за бъдещето на държавите от ССЗ, които по същество са един народ, споделящ един и същ език, и имат значителни родствени връзки помежду си", каза той пред "Ал Джазира". "Все пак обаче ние отхвърляме това, че някои в ССЗ се опитват да налагат волята си на Катар или да се намесват във вътрешните му работи."

Въпреки силните думи на шейх Мохамед Катар е уязвим. Той внася повечето от храната си, като голяма част от нея минава през затворената сега сухопътна граница със Саудитска Арабия.

Правителствените служители на Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия не казват нищо конкретно за това какво се надяват да постигнат с изолирането на Катар. Има обаче някои предположения.

Султан Соуд ал Касеми, който е виден член на управляващото семейство на шейхството Шарджа в ОАЕ, написа в понеделник, че "вероятно този път държавите от Залива ще поискат пълното спиране на телевизионната мрежа на "Ал Джазира", преди да може да има каквото и да е посредничество". Той изброи и други катарски медии, които може да бъдат спрени, и каза, че ще е необходимо да бъдат изгонени членовете на "Мюсюлмански братя" и Хамас.

"Трябва да се намали напрежението в медийното отразяване и да прекъсне връзките с екстремистки организации, включително, но не само, "Мюсюлмански братя" и групировки в Йемен", написа Ал Касеми в статия за уебсайта "Нюзуик". "Ако се съди по катарската реакция досега, изглежда, че търпението на държавите от Залива ще бъде подложено на изпитание."

В случая тонът беше по-мек в сравнение с други статии, включително една в свързания със саудитското правителство ежедневник "Араб нюз", в която катарските служители бяха наречени "патологични лъжци". Други предупредиха, че Катар стои пред дипломатическа пропаст.

"Катар не може да продължава да върви по два пътя, подкрепяйки групи и режими, които активно вредят на региона", написа притежаваният от държавата вестник "Нешънъл" от Абу Даби в редакционна статия във вторник. "ССЗ е клуб с общи цели. Ако Катар не може да се съгласи с тези цели, той не би трябвало да се надява да остане част от клуба."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #2

    Мони, освен че тролваш не по темата, пишеш глупости. Първата глупост - за обратното изкупуване - това че няма такова в договора опровергано преди няколко дни - т.е. вече лъжеш. Другата глупост - представяш, като че ли "обратното изкупуване " се инициира от купилата акции страна (Катар), щото бягала. А това си е напълно невярно - такова нещо се инициира от продаващата, а не купуващата страна, т.е. "обратното искупуване " може да се задейства от Роснефт, ако го е имало в договора. Само че такова няма и такава операция няма да се провежда. вярно че ти дават текстовете, но поискай с малко повече истина.

  2. Катарският фонд ще си получи обратно милиардите дадени за "приватизацията" на част от "златната кокошка" роснефт. Нарича се обратно изкупуване и го има в договорът. Всички бягат от руски акции, особенно когато управлението на фирмата остава в ръцете на некадърните и крадливи приятелите на късия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.