Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата с Пхенян подлага на изпитание американска геостратегия

0 коментара

Кризата със Северна Корея подлага на изпитание новата американска геостратегия, предвиждаща превантивни удари срещу страни, застрашаващи с оръжия за масово унищожение САЩ или техните съюзници.

Администрацията на Буш засега залага на дипломацията, докато властите в Пхенян оценяват американската реакция на решението на Северна Корея да поднови ядрената си програма като обявяване на война.

"Мисля, че дипломацията ще свърши работа", заяви вчера Буш, потвърждавайки в същото време решимостта си да стигне при необходимост до конфликт с Ирак.

"Различните обстоятелства налагат различни стратегии", посочи още американският президент, подчертавайки обаче, че САЩ "няма да толерират никаква заплаха към сигурността им".

Допреди няколко месеца Вашингтон проявяваше по-голяма твърдост: "Пасивността крие по-голям риск и това засилва аргументите в полза на превантивните действия при самоотбрана, дори в случай на неясноти върху момента и мястото на вражеските нападения. За да предотвратят подобни враждебни действия от страна на противниците си, САЩ ще действат при необходимост превантивно", сочеше през септември документът за новата американска геостратегия.

Подобно превантивно действие, което важи за Ирак, засега както изглежда, не се отнася за Северна Корея.

А севернокорейски ракети, снабдени с ядрени бойни глави, са в състояние да застрашат пряко Южна Корея, Япония и дори Съединените щати- в Хаваите или Аляска.

Преди една година Джордж У. Буш постави Северна Корея, заедно с Ирак и Иран в така наречената ос на злото.

"Групирайки тези три страни президентът вдигна летвата много високо", подчертава Ли Фейнстейн експерт в областта на международната политика и стратегия към Центъра за международни отношения във Вашингтон. Според него връзките между тези три страни са ограничени и подходът към всяка от тях е много различен.

Фейнстейн смята, че американската администрация сама се е поставила натясно, изпращайки през октомври помощник държавния секретар Джеймс Кели в Пхенян, за да уведоми севернокорейските власти, че САЩ знаят за ядрените им разработки за военни цели.

"Администрацията се изненада, че севернокорейците незабавно потвърдиха това", допълва Ли Фейнстейн.

Скандалът избухна когато по американска инициатива бяха прекратени доставките на мазут за Северна Корея, необходими за оцеляване на икономиката ѝ, докато под международен контрол бъдат изградени две атомни електроцентрали.

Тогава Пхенян реши да пусне собствените си АЕЦ и заплаши да денонсира Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

"Прекратяването на разговорите постави американската администрация в патова ситуация и позволи на севернокорейците за диктуват развоя на събитията. Това е много опасно, защото те са непредвидими и често залагат на риска", смята експертът.

Той обаче споделя мнението на американската администрация, че Северна Корея не се стреми към военна конфронтация, а напротив иска да получи нови гаранции от Съединените щати, че няма да бъде атакувана.

Възможно е реториката за "оста на злото" и за превантивни удари срещу "неблагонадеждните държави" да е в основната на кризата с Пхенян. Севернокорейските власти биха предпочели сами да предизвикат и направляват кризата, вместо един ден да се окажат притиснати като Ирак в момента.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.