Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата с вируса в Италия укрепи позициите на премиера Конте

2 коментара
Премиерът на Италия Джузепе Конте

Действията на италианския премиер Джузепе Конте по време на кризата с коронавируса му позволиха да се отърве от репутацията си на безволева марионетка на други партии и дори подобриха имиджа на страната му в чужбина, пише агенция Франс прес, като се позовава на мнението на италиански експерти и проучвания на общественото мнение.

Италия - по едно време епицентърът на епидемията в Европа, убила от февруари досега около 34 000 души в страната - бавно излиза от най-продължителното в света затваряне, което съсипа нейната икономика. В същото време рейтингът на преди подценявания неин премиер сега се извиси.

"Управлението на кризата от страна на Конте бе високо оценено от мнозина", казва пред Франс прес Алесандро Джаконе, преподавател по политическа история в Болонския университет.

Проведено наскоро от Института Ixe проучване установи, че 59 на сто от италианците имат доверие в Конте, който използва "Фейсбук" и прави преки изявления по националната телевизия, за да отправя своите послания към масите.

"Конте не е възприеман като традиционен политик, а по-скоро като свободен агент, който дава информация по независим начин", казва Джанфранко Паскуино, преподавател по политическа история в клона на университета "Джонс Хопкинс" в Болоня.

В условията на политическата култура в Италия, известна със своята шумна и гръмка реторика, Конте е възприеман като човек с трезв поглед върху нещата, който не се опитваше да спести на италианците трудната реалност през последните няколко месеца, но който говореше ясно и директно за предстоящите предизвикателства.

Същевременно той прояви политическа смелост при вземането на потенциално непопулярни решения като продължителното затваряне на Италия, което помогна да бъде спряно разпространението на коронавируса, въпреки че навреди драстично на нейната икономика.

Това решение ще виси над главата на Конте, докато страната се опитва да стъпи на крака икономически след кризата.

"Той се справи много добре с някои аспекти от кризата и не толкова добре с други", каза Винченцо Галасо от миланския университет "Луиджи Бокони".

Задаване на тона

Когато Конте бе номиниран за премиер през юни 2018 г. от антисистемното Движение "Пет звезди" (ДПЗ), с което е идеологически близък, той беше напълно неизвестен. Този преподавател по право без политически опит бе описван от печата като марионетка, чиито конци ще бъдат дърпани от двамата вицепремиери - Луиджи Ди Майо от ДПЗ и особено от Матео Салвини, лидера на крайнодясната партия "Лига".

Всичко обаче се промени, когато през септември Конте състави ново коалиционно правителство между ДПЗ и левоцентристката Демократическа партия.

"Конте укрепи своите позиции, той има много повече пространство за маневриране, без вицепремиери, които да му пречат", коментира Джаконе. "По време на коронавирусната криза мерките на правителството бяха централизирани и премиерът излезе на преден план на политическата и медийната сцена", каза той.

Въпреки че стереотипната представа за Италия като прахосническа страна, спъвана от структурни слабости, си остана, "в крайна сметка резултатите бяха горе-долу същите като в повечето големи европейски държави, така че имиджът на Италия бе подобрен" заяви Джаконе.

След Китай, където коронавирусът първо се появи през декември, Италия, "почти пряко волята си, зададе тона: експериментът със затварянето и неговото смекчаване започнаха в Италия. Страната беше нещо като лаборатория", каза Джаконе.

Заедно с Франция и Германия Конте също така е движеща сила зад плана на стойност 750 милиарда долара за възстановяване на Европа, договорен миналия месец.

Салвини залязва

Конте се облагодетелства и от лекото намаляване на подкрепата за крайнодесния лидер Салвини, който извърши стратегическа глупост, когато свали своето коалиционно правителство миналата година.

Анкетата на Института Ixe установи, че само 30 на сто от италианците имат доверие в Салвини. Неговата партия "Лига", за която преди година възнамеряваха да гласуват 35 процента от избирателите, сега има подкрепа от едва 25 на сто, въпреки че остава най-популярната отделна партия в Италия.

Това може да бъде ориентир за Конте, но когато се очертае пълната картина на икономиката на Италия - третата по големина в ЕС. Страната е изправена пред най-тежката рецесия след Втората световна война, като 45 на сто от италианците бяха без работа в края на март, а заплатите на една трета бяха орязани.

"Италия спря. Пазарът на труда бе ударен тежко и по толкова неравномерен начин, защото бяха засегнати предимно нискоквалифицираните - тези, които не могат да работят от дома", каза Галасо. По думите му "въпреки че още не е напълно видимо, това е потенциална бомба със закъснител".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #2

    "Действията на италианския премиер Джузепе Конте по време на кризата с коронавируса му позволиха да се отърве от репутацията си на безволева марионетка на други партии и дори подобриха имиджа на страната му в чужбина, пише агенция Франс прес,":):):) И ОБЯСНЕНИЕТО: "Заедно с Франция и Германия Конте също така е движеща сила зад плана на стойност 750 милиарда долара за възстановяване на Европа, договорен миналия месец." А че "Салвини залязва"....ма да.:):)

  2. Real ''Mickey''
    #1

    Има ли учудени че според МСМгЪзетите, либерасттткия корона-вирус и смъртните случаи от него, помагат за свалянето подкрепата за НЕлибирастките политици и увеличава подкрепата на либерассстките плитици. Освен това ползването на Туитър е отвратително действие за политик, но ползването на Фейсбук е похвално:

    "Проведено наскоро от Института Ixe проучване установи, че 59 на сто от италианците имат доверие в Конте, който използва "Фейсбук" и прави преки изявления по националната телевизия, за да отправя

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.