Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата "стопи" 38 млрд. лева от стойността на жилищата у нас

14 коментара
Кризата "стопи" 38 млрд. лева от стойността на жилищата у нас

Съвкупното богатство на българските домакинства (финансово и жилищно) възлиза на 140 млрд. лв. в края на 2009 г., докато в края на 2008 г. то е било 176 млрд. лева. Това става ясно от доклад на независимата изследователска група “Индъстри Уоч” (Industry Watch), публикуван във вторник. Внушителният спад се дължи на обезценяването на имотите заради кризата, като очакванията на анализаторите от "Индъструи Уоч" са, че поевтиняването на жилищата ще продължи и в следващите 6-7 месеца.

Обезценяването на жилищата е забавило хода си в последното тримесечие на 2009 г. и е стигнало 2% в края на годината спрямо третото тримесечие, казват от "Индъстри Уоч". Така жилищата на българите се оценяват на 104 млрд. лева през декември, докато през септември стойността им е била 102.9 млрд. лева.

Заради обезценяването на имотите покупателната способност на средната работна заплата на българина, измерена в квадратни метри жилищна площ, се увеличава с 50% през 2009 г., казват от "Индъстри Уоч".

Финансовото богатство на българските домакинства възлиза на 36 млрд. лева в края на 2009 г., като сумата е със 7% по-голяма от тази в края на 2008 г. Годишният темп на растеж обаче е забавил хода си, тъй като миналата година богатството на домакинствата регистрира ръст от 8%, а през 2007 г. - 28.5%.

В сумата от 36 млрд. лева са включени и дълговете на домакинствата – кредити и лизинги. Миналата година дълговете на българите бяха една трета от брутното им финансово богатство, сега задлъжнялостта е намаляла, казват от "Индъстри Уоч", но не уточняват с колко.

Кризата и високите лихви по депозитите стимулира спестовността на българите и нормата на спестяване в България достигна 20% от БВП към края на 2009 г. в сравнение с 16% през 2008 г. В банките българите държат 59 хиляди депозити в размер над 50 000 лв., като общата им сума възлиза на 6.9 млрд. лв. (или 28% от всички влогове на физически лица).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганий
    #16

    Мчи държавата дигна оценките бая...Кое е вярно:(1) че цените падали - тогава що държавата дига оценките!(2) или че цените се дигат и държавните оценки ги догонват!?А?

  2. Роси
    #15

    Като си гледам данъчните оценки, посмъртно не бих могла сега да продам жилище на тази цена... Ама поне имам самочувствие:-))))

  3. СССРейчо
    #14

    Сега апартаментите в София са под данъчната оценка .... Мутри !!!!

  4. Ха-ха
    #13

    се беше "наклала" с 38 млрд. лева? Това за спекулативните цени на жилищата в страната е по-важния въпрос.

  5. perekly
    #12

    Банките ще станат крупни собственици на непродаваема недвижима собственост.Нищо ново...

  6. тики
    #11

    Хайде сега пропорционално да се намалят и размерите на отпуснатите кредити за жилищата за които са отпуснати, тъй като кризата е форсмажорно обстоятелство и никой не е предвиждал тя да се случи като ги е сключвал.

  7. Ганий
    #10

    Примерно: САЩ имат държавен дълг 12,5 трилиона (трилиона!) долара държавен дълг...А с дълга на домакинствата и фирмите е 55 трилиона (трилиона!) долара...Щото някои все за дълговете говорят... А най-задлъжнели са САЩ и американците...Ма тез, дето го говорят за дълговете, не оплакват САЩ и американците...

  8. Ганий
    #9

    Ако си свалиш костовите очила, ще разбереш, че чрез мен говори Мъдростта...Мдаааааа.........

  9. Boomadafaka
    #8

    домакинстваTASHAK, s izwinenie!

  10. Българин
    #7

    Нормализация се нарича това, а не стопяване. За да има в бъдеще пазар на жилища цената на едно жилище от 60-70 кв. м. не трябва да превишава 60 средни работни заплати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.