Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата увеличи шест пъти фирмите за събиране на дългове

Българинът най-честно не плаща кабелна тв, парно и вода

13 коментара

Бизнесът със събиране на вземанията от граждани и фирми по време на криза се разраства. Причината е, че фалитите на фирмите и гражданите се увеличат, а от там расте и невъзможността да плащат сметките за телефон, ток, парно, вода, кредити и ипотеки.

За тази година очакваме около 350 фирми да фалират, което е близо двоен ръст спрямо 2010 г., каза Ивайло Тосков, мениджър отдел "Щети и събиране" в "Кофас България". Анализът на компанията показва, че най-много фалити се очакват в търговията, строителството и промишлеността.


Междуфирмената задлъжнялост пък се е увеличила с около 20% през 2011 г. спрямо година по-рано. Срокът на забавяне на плащанията между фирмите е нараснал от 78 дни през 2010 г. на 105 дни през тази година, показват още данните на "Кофас България".

Затова не е изненада, че броят на фирмите, занимаващи се със събиране на вземания, се е увеличил шест пъти по време на кризата. Ако до преди три-четири години компаниите в бранша бяхме десетина, основно дъщерни фирми на големи чужди оператори, то сега техния брой е около 60 – 65, каза Райна Миткова-Тодорова, управител на българския офис на "ЕОС Матрикс" и председател на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ). Според нея това са прекалено много фирми за малка България.

Асоциацията за събиране на вземанията от длъжници е създадена през юли. Целта ѝ е да подобри имиджа на бранша, който се свързва с яки момчета, чрез въвеждането на етични правила и практики, посочи Райна Тодорова.

Към момента в асоциацията членуват само пет компании, като всичките са дъщерни дружества на чужди фирми. Това са "ЕОС Матрикс", "Мелон България", "Кредит реформ", "Кофас България" и "Сайкъл Кредит България".

Растящи приходи

Общият оборот на членовете на асоциацията за 2010 г. възлиза на 18.6 млн. лв., което е ръст от близо 33% спрямо 2009 г. Общо печалбата на петте дружества също е нараснала през 2010 г. с 45% спрямо година по-рано и достига 1.3 млн. лв. Това показват финансовите отчети на компаниите.

Оборотите на фирмите от асоциацията в хил. лв.
Kомпания приходи 2010 г. приходи 2009 г. печалба 2010 г. печалба 2009 г.
ЕОС Матрикс 5358 5432 797 739
Мелон България 7267 2234 1265 -323
Кофас България 1987 1589 632 304
Кредит реформ 3462 3214 196 596
Сайкъл кредит България 588 32 0 0
Източник: Финансови отчети

Най-голям ръст на печалбата има "Мелон България", но той се дължи основно на успешната продажба на касови апарати за банките и по-малко на събирането на вземанията. От петте дружества единствено печалбата на "Кредит реформ" е намаляла през миналата година спрямо 2009 г. от 596 хил. лв. на 196 хил. лв. "Сайкъл Кредит България" пък са на нула през двете предходни години.

В криза оборотите ни растат, залети сме с работа, но печалбата пада, коментира Райна Миткова-Тодорова. По-думите ѝ причината за това са растящите разходи. Ако преди кризата, един специалист е обработвал около 1000 клиента месечно, то сега времето му стига за 400 – 500 души. В момента се водят повече преговори с един длъжник, събраните суми са по-малки, а комисионната остава без промяна от преди кризата, посочи управителят на "ЕОС – Матрикс". "Със сигурност не бих казала, че този бизнес е златна мина", допълни Райна Миткова – Тодорова. По думите ѝ печалбата на "ЕОС Матрикс" през 2010 г. спрямо 2007 г. е намаляла два пъти.

Комисионната, която събират фирмите за вземания, се движи от 0.5% до 35%. Тя зависи от два основни фактора – средният размер на задължението и колко старо е то, посочи Райна Миткова-Тодорова.

Етично събиране на вземанията

 

Меко събиране, посещение на място и стигане до съд са трите форми на събиране на вземания, които прилагат членовете на асоциацията.

 

Мекото събиране на вземания става под формата на телефонни обаждания, напомнителни писма и SMS. Когато този метод не даде ефект, тогава служител на фирмата за вземане посещава длъжниците в дома им или на работното място за преговори. Наблюденията на компаниите в бранша показват, че българинът предпочита да се крие и за това в 80% от случаите се стига до събиране на задълженията чрез съд.

 

Като цяло кредиторите също не искат да се стига до съд, защото това са допълнителни инвестиции за тях в плащането на държавни такси, разноски за консултантски услуги и адвокатски хонорар. Те отиват в сметката на длъжника, едва след като бъде осъден.

Българинът не плаща предимно за кабелна телевизия, парно и вода

 

Българинът първо плаща ипотеката на дома, а след това сметките за ток, показват данните на асоциацията. Причината е, свързана с факта, че домът е едно от най-важните неща за българина, коментира Димитринка Гринко, директор на "Сайкъл Кредит България". Обяснението за тока е, че компаниите много лесно спират електричеството на нередовните клиенти.

 

Около една пета от българите бавят погасяването на вноските за автомобила, плащанията по потребителски кредит или кредитна карта, показват още данните на асоциацията.

 

Най-висок е процентът на забавените плащания за кабелна телевизия - 66%. Сметките за парно пък не плащат редовно 60% от абонатите, а за вода - 55%.

Близо една четвърт от българите не си плащат сметките поради невъзможност, показват данните на асоциацията. Това се дължи на факта, че са останали без работа, болни са или пък се е случил някакъв инцидент в семейството.

 

Една значителна част около 35% от забавените плащания са на българи, които са заминали в чужбина.

 

Всеки десети българин не чете договорите, които подписва, и това води до недоразумения, коментира Димитринка Гринко. Тя даде пример с "взех си пердета, а не кредитна карта", което показва неразбиране на ангажиментите.

 

При други случаи не се познават задълженията по договора и например при напускане на апартамента, не се звъни на кабелния оператор, за да се прекрати договора с него.

 

При 6% от българите е налице т.нар. синдром Андрешко – не желаем да плащаме и да издържаме монополисти на наш гръб, посочи Гринко.

Средностатистическият длъжник е мъж на възраст между 41 – 50 години. Той има семейство, работи и живее във Видин, Враца, Монтана или Русе, показват наблюденията на асоциацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  2. Анонимен
    #12

    Като се изреждатфирми за събиране на дългове,защо не се публикуват адресите им.Защо журналиста "констатира",че хората не плащат сметките си за вода и ток?Кои "хора"или коя група от хора?Журналиста не пише нищо и за дейноста на тези фирми /наши и чужди/,които не изплащат заплати въпреки ,че са осъдени въпреки ,че не могат да бъдат "открити",бизнеса на съдии изпълнители повсеместно не ги издирва с мотива "не можем да нарушим закона"?!/Разбирай търговския закон/,а прокуратурата и икономическа полиция,въпреки наличието на влязло в сила решение на съда и изпълнителен лист,както и груби,доказани престъпления на съдии изпълнители във всички случаи "нямат достатъчно доказателства"....?!!!

  3. Анонимен
    #11

    Ами аз само ще им кажа това, което ми казаха наскоро от едно държавно ведомство от което очаквам да получа услуга, за която съм си платил: "Ами, че чекате"

  4. emma
    #10

    СИК,ВИС,НАП,НАП,НАП!

  5. Анонимен
    #9

    И ЗА ДА НЕ БЪДА ГОЛОСЛОВЕН,ТЕЛЕФОНА ОТ КОЙТО ТОРМОЗАТ ПОЛУПАРАЛИЗИРАНАТА ЖЕНА С ПРЕКАРАН ТРЕТИ ИНСУЛТ Е 024006898 атанасова.

  6. Анонимен
    #8

    Делът на необслужваните лизингови договори достига нов рекорд от 22,79%, или 847 млн. лв., към 30 септември 2011 г., показват данни на БНБ. Преди година този дял бе 18,4%, като сумата по необслужваните договори се увеличава с 8% за периода. Лошите и преструктурирани банкови кредити също достигнаха рекордни стойности, като делът им е 21,56% към края на септември 2011 г.

  7. emma
    #7
  8. Анонимен
    #6

    НАСКОРО МАЙКА МИ ИСКАРА ТРЕТИ ИНСУЛТ И Е ПОЛУПАРАЛИЗИРАНА,ТИЯ САДИCТИ НЕ СПИРАТ ДА Я ТОРМОЗЯТ ПО ТЕЛЕФОНА.ТЯ БИ ГО ИЗКЛЮЧИЛА,НО ТОЙ Е И Е ЕДИНСТВЕННАТА ВРЪЗКА С СВЕТА,Е НЕМА ТАКАВА ОТBРАТ,НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА ВЕРВАЙТЕ МИ!!!

  9. Анонимен
    #5

    Нищо няма да ви плащам,щото не аз съм докарала тази криза,а алчните банкери и финансовата олигархия.Ще плащам когато имам.А дали ще имам и кога зависи от Дянков и Тиквата поставен за Министър-председател в територията Бантустан.Тъй,че ще се наложи да чакате.

  10. Анонимен
    #4

    НА ПЪРВО МЯСТО Е МУТРЕНСКАТА ГРУПИРОВКА НА ДЯНКОВ НАП!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.