Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата в Италия се изостря, Меркел призова за "нова Европа" на две скорости

22 коментара
Снимка: БГНЕС

Цената на разходите на Италия по обслужване на държавния ѝ дълг достигнаха повратна точка в сряда, след като настояването на министър-председателя Силвио Берлускони за избори, вместо за преходно правителство, отвори пътя към продължителна нестабилност и отложи икономическата реформа, предаде Ройтерс.

Процентът на десегодишните правителствени облигации по обслужване на дълга на страната надмина психологическата граница от 7%, в късния следобед удари 7.4%, което е абсолютен максимум за целия период от съществуването на еврото досега. Инвеститорите се опасяват, че Италия може да стане следващата жертва на дълговата криза и продават облигациите, което от своя страна оскъпява финансирането на дълга.

Нивото от 7% се смята за твърде високо и беше точката, при която Португалия, Гърция и Ирландия бяха принудени да търсят помощ от ЕС и МВФ.

Курсът на еврото на световните пазари спадна с 2% до най-ниското си равнище през този месец спрямо долара - 1.3838 долара.


Наполитано се опитва да разсее опасенията за по-дълъг вакуум във властта


Няма съмнение, че премиерът Силвио Берлускони ще подаде оставка, след като в парламента бъде одобрен законът за финансовата стабилност, което ще стане в рамките на няколко дни, увери в сряда президентът на Италия Джорджо Наполитано.Така той разсея съмненията относно обещанието на премиера.

Опитвайки се успокои финансовите пазари, Наполитано подчерта, че или в най-скоро време ще бъде съставено ново правителство, или парламентът ще бъде разпуснат и ще започне предизборна кампания.

Опасенията, че Италия ще остане дълго време без правителство и с бездействащ парламент са напълно неоснователни. Съществува възможност спешните разпоредби да се приемат по всяко време, ако е необходимо", каза Наполитано. Той не поясни какви спешни разпореди има предвид.


Меркел: Време е за пробив към нова Европа

Германският канцлер Ангела Меркел обаче обяви, че положението е толкова "неприятно", че са нужни бързи структурни реформи и че останалата част на света няма да чака. "Това означава повече Европа, не по-малко Европа", посочи Меркел на конференция в Берлин.

Тя настоя за промени в договорите на Евросъюза, след като френският президент Никола Саркози препоръча Европа на две скорости, в която страните от еврозоната да ускорят и задълбочат интеграцията помежду си, а останалите страни от ЕС да останат по-слабо свързани със 17-те от единната европейска валута. Това е сигнал, че някои страни членки може да се наложи да излязат от еврозоната, ако междувременно цялата структура не се разпадне.

Време е за пробив към нова Европа, каза Меркел. Общност, която казва, независимо от това какво се случва в останалия свят, няма никога повече да променя базисните си правила, тази общност просто не може да оцелее, заяви германският канцлер.

Португалия и Ирландия бяха заставени да търсят спасителен пакет от ЕС и МВФ, след като разходите по обслужване на дълга им стигнаха нивата, на които сега е Италия.

Европейската централна банка, единствената ефективна бариера срещу атаките на пазара, без да губи време започна да изкупува италиански облигации в огромни размери. "ЕЦБ купува агресивно", коментираха източници от пазара, цитирани от Ройтерс.

Италия измести Гърция като център на дълговата криза

Италия измести Гърция като центъра на европейската дългова криза и не е изключено спасителният пакет, от който се нуждае, да не може да бъде предоставен от Европа.

За разлика от Гърция, евентуален фалит на Италия заплашва съществуването на еврозоната. Промените в договорите на ЕС биха отнели поне година, ако не е повече. Рим няма толкова много време.

След като загуби парламентарното си мнозинство при ключов вот във вторник, Берлускони потвърди, че ще подаде оставка, след като бъде одобрен планът за реформи, изискван от ЕС. Той заяви, че след това в Италия трябва да се проведат избори, в които той няма да участва.

Берлускони отказва каквато и да е форма на преходно правителство или правителство на националното единство, каквото в момента се формира в Гърция, чийто премиер Папандреу официално подаде оставка в сряда. Берлускони каза, че провеждането на избори е малко вероятно преди февруари, оставяйки три месеца политически вакуум, през които пазарите могат да нанесат големи поразии.

Това е стъпка в правилна посока, коментира шведският финансов министър Андрес Борг по повод решението на италианския премиер да подаде оставка. Според него няма точно разбиране за проблемите, пред които е изправена Италия.

Дори оттеглянето на човека, който стана символ на скандали и празни обещания, за Италия няма да е лесно да убеди пазарите, че може да съкрати огромния си дълг, да либерализира трудовия пазар, да се справи с избягването на данъци и да повиши производството.

Анализатори смятат, че няма гаранции, че наследникът на Берлускони ще е в състояние да свърши по-добра работа.

Шефът на МВФ Кристин Лагард предупреди по време на финансов форум в Пекин, че европейската дългова криза рискува да потопи световната икономика в "загубено десетилетие". Тя изрази надежда до декември да бъдат готови техническите детайли по разширяването на Европейския фонд за финансова стабилност в размер на 1 трилион евро. Страни извън Европа призовават ЕЦБ да поеме по-активна роля, както правят останалите централни банки, действайки като кредитори от последна инстанция.

Германия обаче е против, тъй като по този начин ще се заплаши независимостта на централната банка.

Берлускони: Очаквам избори през февруари, аз няма да се кандидатирам

Силвио Берлускони заяви в сряда, че очаква в началото на февруари да има предсрочни парламентарни избори, на които той няма да се кандидатира. "Ще се оттегля веднага щом бъде приет законът (за бюджета) и тъй като смятам, че не е възможно друго мнозинство, очаквам да бъдат произведени избори в началото на февруари. Аз няма да бъда кандидат на тях", заяви Берлускони.

По думите му кандидатът на десноцентристите за министър-председател ще бъде главният секретар на неговата партия Народ на свободата и бивш министър на провосъдието Анджелино Алфано.

Сравнения с Мусолини

Пред "Стампа" Берлускони се оплака, че не е разполагал с достатъчно власт като премиер, и се сравни с бившия фашистки диктатор Бенито Мусолини, който също съжалявал, че може само да прави препоръки.

Уморен съм от това, че не успявах да диктувам курса и не можех да провеждам политиката, която бих желал. Чувствам се по-могъщ като свободен гражданин, а не като председател на министерския съвет, заявява Берлускони..

Чета една книга за писмата на Мусолини до Кларета, където той в един момент казва: "Ти не разбираш, че не ме броят за нищо, аз мога само да правя препоръки". Ето, аз се чувствам в същото положение, обяснява 75-годишният Кавалиере.

В отговор на въпрос за разликите с фашистката диктатура премиерът заявява: "Естествено не съм диктатор, нищо че вие го пишехте години наред. Искам обаче да кажа, че бащите на нашата конституция - тъкмо от страх историята да не се повтори, прекомерно отслабиха изпълнителната власт".

Във вторник Берлускони загуби абсолютното си мнозинство в парламента, когато бюджетните разходи на правителството за 2012 г. бяха подкрепени с 308, а не с 316 гласа в 630-местната долна камара.

Настоящият парламентарен график предвижда мерките и реформите да бъдат одобрени на 18 ноември в Сената и до края на месеца в Камарата на депутатите. Тези мерки предвиждат либерализация на някои професии, опростяване на административните процедури, продажбата на държавни активи с цел намаляване на дълга.

Краят на една епоха

Настъпи краят на една епопея, отбелязва френският вестник "Фигаро". Берлускони най-накрая се убеди, че няма да може да управлява до 2013 г., когато изтича мандатът му. В последните дни на власт се очаква той да окаже натиск върху опозицията да гласува за плана за оздравяване на италианския бюджет, съдържащ мерките, поискани от Брюксел. Опозицията ще го направи на драго сърце, защото вече чу обещанието на премиера, че след това гласуване той ще се оттегли.

Вестникът припомня, че  италианският премиер е поредната жертва на дълговата криза в еврозоната. Другите бяха ирландският премиер Брайън Кауън, португалският му колега Жозе Сократиш, словашката премиерка Ивета Радичова, гръцкият премиер Георгиос Папандреу. А следващата жертва ще бъде испанският премиер Хосе Сапатеро, който обяви, че няма да се бори за нов мандат на идните парламентарни избори.

Някои италиански медии обаче продължават да изразяват съмнения в искреността на Берлускони. Според в. "Република", например, той може да протака нещата, за да направи по-сложен прехода към ново правителство на широкото съгласие и впоследствие да се отметне от обещанието си да не се кандидатира отново на избори. Вестникът припомня и за още един план на Берлускони - президентския пост. Приемникът на Джорджо Наполитано предстои да бъде избран скоро, през 2013 г..

В. "Джорнале" съобщава, че Берлускони е бил подготвен за случилото се вчера. Доказателство за това е, че в понеделник на събирането на негови приближени във вилата в Аркоре край Милано вече се е говорило за предсрочни избори през февруари. Била е посочена дори датата 20 февруари и са били обсъждани първите предизборни лозунги и послания. Набелязани са били местата за първи предизборни прояви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    Без реална конкурентна икономика, никакви леви или десни решения за изход няма!За което трябват капиталовложения в разработки на технологии , а не в ресторантьорство и хотелиерство по нашенски.Индийците вложиха пари в компютърното обучение и сега са номер едно във компютърното програмиране.Ама явно имат повече акъл от колкото нашите балкански елити.

  2. Анонимен
    #21

    До 20: Аман от зомбита като тебе!Каква лява политика в Италия при Берлускони бе? За да ти светне малко в чутурата пействам едно простичко обяснение:"нещата са простички.
    1 евро и в Германия и в Гърция е 1 евро. То е в обращение и в двете страни, независимо дали става въпрос за размяна на Опел и Мерцедес между Ханс и Гюнтер, маслини и портокали между Янис и Петрос, или Опел срещу маслини между Ханс и Янис. И какво става :
    -
    Опела на Ханс струва 10 000 евро, а маслините на Янис само 1000. Янис взима

  3. Анонимен
    #20

    Както се вида досега всички залитащи наляво раздаващи пари на калпак правителства, като това в Гърция и Италия, закъсаха, а последното и поради мафиотските си наклонности и похвани и връзки с другаря Путин

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #19
  5. Анонимен
    #18

    Капитализмът фалира - вкл. и САЩ, които ги чака фалит догодина. Днес округ Джефферсън, най-гъстонаселеният в щата Алабама, обяви началото на процедура за фалит заради дългове от $4,1 млрд, съобщава Associated Press.

  6. Анонимен
    #17

    АЛО 8-и,какви ги дрънкаш,като си толкова голям на новата ти Европа бегом към нея а истинските българи си желаем нашета национална,духовна и всякаква друга независимост.ЯСНО глупак такъв.

  7. Анонимен
    #16

    Хора,бягайте от тази страна,това явно не се търпи.Как издържате не знам.Това ако бяха някакви чужденци до сега милиони пъти да са вдигнали революция и да има кръвоприлития.Не знам как търпите тоя Геноцид? Това да работиш за 400 лв на месец е чисто самоубийство и Мазохизъм!

  8. Анонимен
    #15

    И кой спечели Студената война ? Ха-ха-ха. Залезът на запада, абсолютна класика, ама няма кой да чете! И сега, към Китай - спасете ни, помогнете ни, все едно гледам Ну погоди! И сцената с лъва! Историята е най-големия учител на живота, ама важното е, че в скоро време агент Телериг ще открие и скрижалите на Тасос. Ако някой обвини Шпенглер в популизъм или левичарство - да е жив и здрав до следващата криза! Ха-ха-ха.

  9. Анонимен
    #14

    И на една,и на сто и една скорости-положението е " хуже губернаторское"!Всички,които тръгнаха да управляват национални икономики,без да са управлявали дори ТКЗС и доведоха народите си до това положение,да се стягат за Хага!В България "изчезнаха" 2 млн за 22години!Преизчислено-по 300 човека на ден , допълнително към тези,които "компенсират" новородените! Вече сме пак 10 ноември!Не е ли време вдъхновителите, организаторите и ръководителите на "от-ДЕМО-КРАДЦИТЕ" на държавата да дадат отчет за свършеното от тях за 22г!

  10. Анонимен
    #13

    Защо всезнайкото Иван Костов още не се е изходил по въпроса за дълговата криза? Липсва ми неговата нагла псевдомесианска муцуна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.