Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата заплашва начина на живот в Европа

20 коментара
Кризата заплашва начина на живот в Европа

Изборите във Франция и Гърция отразяват гнева и разочарованието, което се надига из цяла Европа в момент, когато прословутият начин на живот, на който европейците дълго време се наслаждаваха, и дори приемаха като даденост, е подложен на натиск в тези кризисни времена.

Въпреки че ситуацията варира от север на юг, Европа преминава през дълбока промяна - от изискания си начин на живот до високо ценените социални помощи и усещането сред много европейци, че са елита на света.

Ето някои от сферите, където Европа се сблъсква с промени:

СОЦИАЛНАТА ДЪРЖАВА:

Шестседмични платени отпуски. Пенсиониране преди 65 години. Щедри помощи за болните и безработните.

Системата на социални помощи от люлката до гроба, която бе стълб на европейския живот десетилетия наред, "изтънява" с всеки следващ пакет със строги мерки за икономии. В много страни пенсионната възраст се увеличи над 65 години. Шведският премиер дори подхвърли идеята хората да работят до 75 години.

Европейците няма да се откажат от легендарния си социален модел, но могат да очакват негова орязана версия в бъдеще. "Не смятам, че системата на социалната държава се руши", заяви Ребека Адлер-Нисен, доцент в Центъра за европейска политика в Копенхагенския университет. "Става дума най-вече за това какво можем да направим в бъдеще", каза тя.

НАЧИН НА ЖИВОТ:

Бонвивани или безделници? Когато става дума за баланса живот-работа, европейците са "в час" или напълно са си изгубили разсъдъка, в зависимост от това кого попитате. Но икономическата реалност сега принуждава най-стресираните страни да поставят под въпрос някои дълбоко вкоренени навици.

Дългите обеди вече намаляват из целия континент. Испания обмисля промени в навика на служителите, които, идвайки на работа, незабавно се отправят към най-близкото кафене за половин час или повече закуска.

Друг свещен въпрос на мушката е навикът да се удължава уикенда - когато четвъртък е празничен ден и петък се обявява за неработен.

В Ирландия кризата оказа влияние върху легендарните традиции да се ходи на "пъб" (кръчма). Ирландците все повече си общуват по домовете, като избягват кръчмите, в които бирата и други напитки са няколко пъти по-скъпи, отколкото предлаганите на промоции в германските супермаркети, които сега никнат навсякъде в Ирландия.

ПОЛИТИЧЕСКИ КРАЙНОСТИ:

Националният фронт във Франция, Златна зора в Гърция, Партията на свободата в Холандия, Финландците.

В Западна Европа и в части на Източна Европана ход е крайната десница. Европа има дълбоки традиции на толерантност и плурализъм, които се коренят в Просвещението през 18-и век. Но европейската история предлага и най-крайните примери на расистки национализъм.

Макар и откритите нацисти да са незначително малцинство днес в Европа, икономическата криза подхрани силите в дясно, които се противопоставят на имигрантите и на самата идея за европейска интеграция.

От другата страна на политическия спектър, левите партии, които смятат Европейския съюз за капиталистическа свръхдържава, подтискаща работническите класи, спечелиха във Франция, Испания, Гърция и Дания.

ЕВРОПА В СВЕТА:

Светът все още се възхищава на френското изкуство, италианската храна и испанския футбол. Но в световната икономика, мързелива Европа е по-неатрактивна в сравнение с бързоразвиващи се икономики като Китай, Индия и Бразилия. Това е удар върху егото на континент, който е свикнал да смята, че има централна роля в историята.

Безконечната дългова криза в Европа сериозно накърни доверието в проекта за обща валута. Междудържавните препирни също опетниха имиджа на Европа като модел за това как страните могат заедно да градят мир и просперитет.

КУЛТУРА И ИЗКУСТВА:

Не се безпокойте, дълговата криза няма да затвори Лувъра в Париж или Виенската държавна опера.

Културата ще играе централна роля в европейския живот в близко бъдеще. Но в каква степен трябва тя да бъде финансирана от правителството? Това е въпрос, който си задават много европейски столици със свиването на бюджетите.

Като част от мерките за строги икономии, новото консервативно правителство на Испания сля министерството на културата, което беше отделна институция, с ведомствата на образованието и спорта. Програма за субсидиране на испанското кино, което си спечели име по света с режисьори, носители на Оскар като Педро Алмодовар, беше прекратена.

В Швеция правителството реши постепенно да сложи край на програма за субсидии, която осигуряваше гаранции за доживотни приходи за творците, считани са особено важни за шведската култура.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    18: Pich, gledai si ovcete tam na selo

  2. Анонимен
    #19

    Европата нсъмнено има проблем, но той се дължи преди всичко на осезаема промяна в демографската структура, стояща под непроменен социален модел: днес европейците живеят много по-дълго и имат по-малко деца. Това обаче не е основание да четем полуграмотни съчинения, които разни тъпанари пишат с назидателен тон. (а други им ги публикуват)

  3. Анонимен
    #18

    Не знам какъв сеир гледат в Америка, ама имат на 1/10 от социалните програми в Европа и пак не могат да вържат федерален и повечето местен бюджет. Това, което в момента ги отличава от Европа е якото печатане, хехе. Най-добре всеки да си гледа неговото, че всички сме в кюпа тоя път.

  4. Анонимен
    #17

    На времето един макрикономист Нобелов лауреат Леонтиев мисля се казваше , беше оприличил икономиката на една държава с платноходка.
    За да се движи итрябва вятър , платна и рул. Вятърът това е личната заинтересуваност , платната са икономическия климат, рулят държавното регулиране.
    Ако платната са много ,а рулят не ефективен се постига голяма скорост но вместо дадената цел може да се блъснем в скала или да подминем целта си. Това е либералното управление. Социалистическото управление е кораб с огромен

  5. Анонимен
    #16

    "Кризата заплашва начина на живот" Кризата не е причина, тя е следствие

  6. Анонимен
    #15

    Абе ние сме според либерастите дянкоикономисти № 1 по бюджетна дисциплина. Само че според Google резултатите за БНП на глава от населението изглеждат такав БГ: 2010 - US$ 13440 на калпак 2011 - US$ 7700 на калпак. Цитирам данните на ЦРУ за да не ме обвините в рубладжийство. Нещо не се вързват нещата. Румънците , които ужким са по-зле от нас , нямат такъв спад въпреки кризата.

  7. Анонимен
    #14

    God bless America! Nie, typite amerikanci, vi gledame seira

  8. Анонимен
    #13

    Аз пък мисля, че статията е балансирана - социалния модел осигурява възможност за поддържане на продуктивноста и иновациите. В краткосрочен период диктарури и монархии могат да бият демокрациите при правилни лидери, но в дългосрочен период предимствата им не се задържат. И в Европа, както и в щатите става въпрос за връщане на баланса (щатите не са социална държава, но и те имат дългов проблем - както на федерално, така и на местно ниво). Очевидно социалните програми трябва да се сведат до разумни

  9. Анонимен
    #12

    "Шведският премиер дори подхвърли идеята хората да работят до 75 години". Аз му подхрърлям,хайде да си сменим работните места!?

  10. Анонимен
    #11

    Преди 20 години беше публикувано изследване на ЦРУ според което значението на Европа ще намалее за сметка на Азия и развиващите се страни. Доста ме озадачи тогава това търдение, но като европеец не му повярвах. Днес обаче всичко говори че това е абсолютно верно. Европа не е в състояние да спре упадъка си. Христоматиен пример са гърците които хем искат да живеят богато, хем не искат да работят и плащат дълговете си. Това е верно в една или друга степен за повечето европейски страни. Социалният модел на Европа охайлази народите и.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.