Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Кронен Цайтунг": Меркел гледа към София с безпокойство

12 коментара
"Кронен Цайтунг": Меркел гледа към София с безпокойство

Протестите в България поставят ЕС пред дилема, пише в коментар на австрийският вестник "Кронен цайтунг" за ситуацията у нас, предаде БГНЕС.

Някой трябва да бъде лошият. Вече повече от три седмици българите излизат по улиците, за да протестират срещу правителството на премиера Бойко Борисов. Срещу корупцията в икономиката и в правосъдната система. И за свободата на словото.

Досега от Брюксел се чуха само слаби критики срещу държавата от Европейския съюз с проблеми в областта на върховенството на закона. Затова си има причини. Както Виктор Орбан в Унгария, така и българският премиер Бойко Борисов използва ролята на "лошо момче" в своя полза.

Само част от бежанците, които искат да отидат в Европа, пресичат българската граница. Защо? Гърция е част от Шенгенското пространство, а България не. Пътят е по-дълъг, а българските гранични власти имат лоша слава. Много мигранти се оплакват, че са били малтретирани. ЕС обаче си затваря очите.

България има влияние: Западни Балкани и Турция

България е важен съюзник за приобщаването на Западните Балкани към Европа. Това стана ясно и от неформалната среща на върха по тази тема в София през 2018 г. Според твърдения на правителствени служители, това е също в интерес и на Австрия.

Министър-председателят Бойко Борисов и турският президент Реджеп Тайип Ердоган са свързани с "мъжко приятелство" от времето, когато и двамата бяха кметове, съответно, на София и на Истанбул.

Като посредник и арбитър между ЕС и Анкара той се надява да получи нещо в замяна. Миналия октомври той заяви: "Защитавам нашите граници, така че България също трябва да бъде приета в Шенген и в еврозоната".

Това няма да стане толкова бързо. България има най-нисък икономически ръст в ЕС, заема 77-мо място по индекс на възприемане на корупция на "Трансперънси Интернешънъл", което я поставя в дъното на класацията на държавите от ЕС.

По отношение на свободата на словото България заема 111-то място от 173. Протестите в София са насочени и срещу това. Те настояват коалиционното правителство на Борисов да подаде оставка. Протестиращите се опасяват, че голяма част от средствата, които България ще получи от общия бюджет на ЕС, ще бъдат незаконно присвоени от Борисов и неговите доверени хора.

ЕС трябва да внимава да не се промени настроението

България има напредък в областта на върховенството на закона и правосъдието, смята Европейската комисия. От службата на германския канцлер, обаче, се чува друго мнение. Меркел гледа към София с безпокойство.

"Те ни готвят неприятности", сподели с "Кронен Цайтунг" близък до канцлера. Въвеждането на еврото в България "не се очаква в близко бъдеще. Въпросът с присъединяването към Шенген също се обсъжда от години". Без перспективи за подобрение.

Брюксел обаче трябва да внимава да не се обърнат нагласите на населението. След като ЕС не огласява подкрепата си за върховенството на закона, демокрацията и съдебната реформа в България, рискува да я изгуби като проевропейска държава. Защита на външните граници за сметка на ценностите на Европейската общност? Това е дилемата пред Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Никола Ташев
    #12
    Отговор на коментар #8

    Ти нещо май не си си пил хапчетата скоро!

  2. Никола Ташев
    #11

    Потурите да се чете чотурите, грешка на редактора на телефона! И естествено, като уникална "медия" нямате възможност за редактиране на пост! Смешници!

  3. Никола Ташев
    #10

    Фейкмедияпул, защо лъжете, а!? Първо за миналата година България е на трето място по икономически растеж, факт, доказан от статистиката! Второ за десет години България е с двоен ръст на доходите, справка в проценти това означава 100%, ама това не е удобно да го пишете, нали и ако не беше експеримента "Орешарски" и по-висок щеше да е ръста на доходите! Трето България е на 111 място по свобода на словото според една платена и измислена организация каквато е "Репортери без граница", това не е официална

  4. dimitardi100
    #9

    Както обикновено постно и повърхностно австрийско коментарче за България в жълто вестниче .

  5. Valpet
    #8
    Отговор на коментар #6

    Според немската полиция протестиращите са били 20 хиляди и то в началото. Организаторите твърдят, че към края станали 800 хиляди!?Но колкото и да са били, събитието няма как да не безпокои Меркел, при положение, че след половин година "епидемия", мнозинството учени вече събраха достатъчно фактически материал, за да публикуват убедителни аргументи против ковид-пропагандата. Последната става все по-скучна и неубедителна, като много от първоначалните й апологети бяха компрометирани (Фаучи в САЩ, Фергюсън в UK). Има опасност, сегашните здравно-политически искания да прераснат в социално-икономически, което би било безславен край за "ерата Меркел".

  6. Десен бесен
    #7

    И какво си мислят? Че, ако Боко падне от власт България ще пусне тарамбуките да вършеят? Да ми дадат власт на мен и ще видят за какво става дума. Ще има антитерористична акция, която ще почне обаче първо от Росенец и хотел Берлин!

  7. Коментарът е изтрит в 18:09 на 13 август 2020 от автора.
    #6
  8. асен
    #5

    меркелица удари ножа на европа с жъвите, които напуска през 2015 и продължава да кани.

  9. USA Doctor
    #4

    Меркел ще си ходи и тя горката

  10. Лизи Гугуткова
    #3

    България се забавя в процеса на сближаване с развитите страни членки на Европейския съюз и заема 29 място от 35 европейски страни, подредени по скорост на "настигане" на старите членки на блока. Това показват резултатите в Индекса на настигането за 2019 г., обобщени в доклад, озаглавен „Да караш на изпарения“. Индексът регистрира процесите на сближаването и раздалечаването в Европа като измерва представянето на 35 страни: държави членки на ЕС, страни кандидати и потенциални кандидати за членство в ЕС, като се използват 47 индикатора в четири категории „Икономика“, „Качество на живот“, „Демокрация“ и „Управление“.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.