
Двата антикорупционни проекта – на правителството и на БСП – ще влязат почти по едно и също време в парламента при втори опит за приемане на такъв закон, след като миналото Народно събрание отхвърли проектозакона, внесен от втория кабинет на ГЕРБ. В четвъртък социалистите започват консултации с организации на магистратите по своя проект, който анонсираха като алтернативен. Депутатът от БСП Крум Зарков обаче смята че може да се намери правилното сечение между двата законопроекта, с участието на експертната и гражданската общност.
"Графикът съвпадна, така че започваме консултациите със Съюза на съдиите. Не третираме тези, които критикуват, като врагове. Ще отразим бележките, които ни се струват разумни.
Това е сложен законопроект – като всеки, който създава нов орган", коментира той пред БНР преди срещата със съдийския съюз.
"За нас са важни: първо, съществуването на този орган, второ, ясната цел – борба с корупцията. Няма да допуснем тази цел да се размива. И трето, различните гаранции, които сме предвидили вътре. Една от тях е председателят да се назначава извън изпълнителната власт", каза Зарков.
БСП предвижда шефът на антикорупционния орган да се назначава от президента, а членовете му – с квалифицирано мнозинство от парламента. ГЕРБ не са съгласни с това.
"Щом такъв орган трябва да има, трябва да бъде ефективен. Превенцията е важна, но без заплаха от наказания тя няма да работи", каза още Зарков.
"И в двата проекта се предвижда широка възможност за намеса. В нашия проект тя ще може да работи върху много ограничен контингент – тези, които оперират с власт. При проекта на ГЕРБ тя може да работи върху всеки. При нас се ограничава кръгът лица и кръгът престъпления. Гаранциите са, след като има големи правомощия, да се акцентира само върху определени хора и техни действия", обясни депутатът от БСП.
Той обаче допълни, че "всеки закон зависи от хората, които ще го четат и прилагат. За съжаление, имаме много негативни примери".
Въпреки че президентът Румен Радев ще е последният, с когото БСП ще консултира законопроекта си, преди той да бъде утвърден от партийното ръководство, Зарков каза, че текстовете не са "съгласувани особено с президентската институция".
"Ние не правим закон заради името на президента, а заради функциите на президента. Да, отговорността ще бъде голяма и се изисква смелост, за да се поеме", каза той.
"Считам, че нашият закон отговаря повече както на аспирациите на гражданите, така и на препоръките на ЕК, който всички се задължихме да следваме. Проектът на ГЕРБ няма ясно зададени цели и форма. Мисля, че има място за консенсус и трябва и двете страни да проявят разум. Може да се намери правилното сечение между двата законопроекта, с участието на експертната и гражданска общност. Борбата с корупцията куца и от това страдаме всички.
Политически консенсус означава разумно да разглеждаме предложенията си", каза още Крум Зарков.
Очаквайте подробности

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент