Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Крути мерки срещу шума ще засегнат заведения, магазини и митинги

Закон на Валери Симеонов предлага допълнителни мерки и по-високи глоби

6 коментара
сн: http://www.clevescene.com

Със затоплянето на времето и приближаващото лято вицепремиерът Валери Симеонов отново се захвана да решава проблемите с шума от заведенията. Вместо да проверява шумните дискотеки, този път той е внесъл поправки в Закона за защита от шума в околната среда. Те предвиждат по-големи санкции за нарушителите, възможност за затваряне на заведения за един месец, за конфискуване на озвучителната им техника, както и проверка на шума при регистрацията на работното време на търговските обекти.

Освен това се предвижда да се въведат и максимални стойности на шума от заведения и търговски обекти не само в околната среда т.е. навън, но и в помещенията в жилищни и обществени сгради. Така търговците ще бъдат глобявани, ако причиняват шум в апартаментите или хотелските стаи наоколо.

Промените в закона са внесени съвместно от вицепремиера Симеонов и министъра на здравеопазването Кирил Ананиев.

Нов контрольор

С поправките се въвежда изискване за представянето на нов документ от търговците, когато подават заявление за одобряване на работното време в общината. Става въпрос за становище от регионалната здравна инспекция, че заведението или магазинът няма да причиняват дискомфорт на хората наоколо. Такова становище ще се иска за обекти в жилищни сгради или в такива със смесено предназначение.

При подаването на искане за въпросното становище ще трябва да се представя и решение на общото събрание на собствениците и изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици на жилища – непосредствени съседи на обекта. Трябва да се представи и документ, че въпросната сграда е въведена в експлоатация. Иска се търговецът предварително да е замерил нивото на проникващия шум в съседни жилищни помещения, които са в непосредствена близост до обекта или граничат с него. Такова замерване може да се направи от акредитирани лаборатории.

Регионалната здравна инспекция ще прави собствени замервания на шума в съседните апартаменти при проверката на обекти, за които се предполага, че вдигат шум. В тази графа влизат заведения за хранене и развлечения, производствени обекти и други подобни. Такова замерване ще се прави и при подаване на сигнал за шумни заведения. Ако здравната инспекция засече нарушение, ще дава 14 дни дни на търговците, за да влязат в нормите. След това ще се прави повторна проверка. Ако се окаже, че шумът от заведенията в съседните апартаменти продължава да е наднормен, те няма да получат становището, нужно за одобряване на работното време от общината и на практика не могат да работят.

Според предложените промени и вече регистриралите работно време търговски обекти трябва да дадат на общините становища от регионалните здравни инспекции за шума в апартаментите. Максималните стойности на шума, който заведенията могат да причиняват в съседните жилищни помещения, ще се определят след приемането на закона в специална наредба.

Забрани

Измененията предвиждат и промяна в часовете, в които е забранено озвучаването на градините на заведенията. В момента музиката навън трябва да се спира между 23 и 7 часа. Сега се предлага удължава не забраната с 1 час - до 8 часа сутринта. Въвежда се и изискване за тишина от 14 до 16 часа. Тези ограничения не важат за териториите на жп гари, автогари, летища и морски гари, както и за системите за предупреждения и оповестяване на бедствия и аварии.

Търговските, производствените обекти и складовете в жилищни сгради или с такива със смесено предназначение ще трябва да отварят или да бъдат зареждани час по-късно от сега. Те няма да може да работят или да се зареждат за времето между 23 и 8 часа. Сега забраната е до 7 часа сутринта.

Ако тези разпоредби не бъдат спазени, полицията може да затвори обектите-нарушители за срок до 7 дни. При повторно нарушение в рамките на година те може да спрат да работят за 30 дни. Обжалването на актовете за затваряне не спира изпълнението им. Това означава, че дори и съдът да реши, че наказанието е незаконна, то така или иначе ще бъде изтърпяно, тъй като е почти невъзможно подобно дело да се реши за седмица или месец.

Със законопроекта се въвежда и изискване озвучаването на откритите площи на заведенията да става само с техника с автоматични регулатори на нивото на звука, които не позволяват превишаване на максималните нива.

Променят си е часовете, в които не може да се правят събрания, митинги и протести. Сега те не са допустими за времето от 22 до 6 часа сутринта. Според новия законопроект не могат да се провеждат в часовете за следобедна дрямка - между 14 и 16 часа, както и във времето между 23 и 8 часа сутринта.

Наказания

Законопроектът, внесен от Валери Симеонов и министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, предлага и сериозно завишаване на глобите за смутителите на тишината и спокойствието. Според новите текстове глобата за наднормен шум за заведенията може да е между 5000 и 10 000 лева. В момента тя е между 1000 и 3000 лева.

При повторно нарушение санкциите са двойно по-големи - между 10 000 и 20 000 лева при 4000 до 10 000 лева в момента.

Същите глоби ще се налагат и за неспазване на забраните за музика на открито и зареждане и работа на търговски обекти в жилищни сгради.

Освен това уредбите, колоните и всякаква друга техника, която е използвана при вдигането на наднормен шум, ще се отнема в полза на държавата.

Валери Симеонов вече приложи този текст от закона миналата лято, когато при негова акция беше конфискувана озвучителната техника и лаптопа на диджея, който пускаше музика в дискотека "Оксижен" в Слънчев бряг. Самият диджей - Станчо, беше задържан при акцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пеперлиев
    #6
  2. edin.drug
    #5
  3. Калико Джо
    #4

    Не мога да разбера защо няма наредба за глоби и против вдигането на шум от всякакви източници (например партито на съседа), а трябва да се говори за търговски обекти?! Защото от тях могат да се вземат рушвети ли?

  4. edin.drug
    #3

    Всичко това, добре. Но понеже аз лично имам такъв проблем и знам как се процедира, искам да попитам следното: как ще се установяват нарушенията? Викаш полиция - идва патрулката. От прозореца си виждаш, как полицаите влизат в заведението, в което се бавят половин час. Свидетели не биват викани. Излизат, музиката е намалена (малко). 15 минути след като са си тръгнали музиката отново гърми. Случвало ми се е да викам полиция над 10 пъти за една нощ. И проблемът продължа години. Засега само един екип полицаи е направил протокол и е извикал свидетели. Дано не са ги разжалвали.

  5. Камен Илиев
    #2

    Нека да има мерки срещу шума, преди да станем пълна джунгла.

  6. pepe
    #1

    Митингите могат направо да се забранят - за да не нарушават ничие спокойствие. :) А бъдещите заведения как точно се предвижда да замерват /предварително/ шума в околните помещения? Имам предвид - идва комисия със измервателната апаратура в спалнята ти, от съседното бъдещо заведение си надуват уредбите на макс, ти със семейството се криеш под юргана, а комисията мери ли мери? :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.