
Конституционният съд допусна до разглеждане искането на БСП да се установи дали е противоконституционна видеорегистрацията на болни и карантинирани депутати в заседания на Народното събрание.
През ноември 54 депутати от БСП внесоха в КС искането си за установяване на противоконституционност. Мотивът им - в конституцията е записано, че заседанията започват, когато "присъстват повече от половината народни представители".
През ноември ГЕРБ и "Обединени патриоти" промениха правилника на парламента, който е със статут на закона, за да дадат възможност депутати, поставени под карантина, да участват дистанционно в регистрацията и заседанията. Това обаче важи само за народните представители, които са били в контакт със заразен от коронавирус или самите те са заразени. Болните от друго нямат такава възможност.
До изменението се стигна, след като от БСП и ДПС отново спряха да се регистрират в началото на заседанията, а мнозинството изпитваше трудности да осигури кворум, дори с подкрепата на "Воля".
След промяната вече няколко пъти именно "онлайн депутати" спасиха кворума в началото на заседанията на парламента. Те участват само в осигуряването на поне 121 народни представители за започване на работата на Народното събрание, както и в гласуванията по някои законопроекти. Карантинираните обаче не се изказват по самите законопроекти.
Според БСП ако КС приеме аргументите и уважи жалбата, това ще постави под съмнение всички взети решения и приети законопроекти, гласувани след като бе дадена възможност за дистанционно участие в заседанията.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент