Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС: Мораториумът върху правителството на Борисов беше незаконен

23 коментара
КС: Мораториумът върху правителството на Борисов беше незаконен

Недопустимо е с решение на Народното събрание да се налагат забрани върху правомощията на останалите власти. Това обяви Конституционният съд в своето решение за мораториума, който наложи 45-ото Народно събрание върху работата на правителството на Бойко Борисов в оставка.

На 21 април парламентът наложи мораториум върху сделките и назначенията на правителството в оставка, формирано от ГЕРБ и "Обединени патриоти".

Депутатите наложиха изрична забрана за отдаването на концесии, теглене на дълг, продажбата на държавни и общински болници и назначенията в държавната администрация, регулаторните органи и предприятията с над 50% държавно участие.

Една от най-сериозните последици от решението е забраната за емитиране на вътрешен дълг до назначаването на служебно правителство

Предложенията за мораториума бяха две внесени от БСП и "Изправи се! Мутри вън" (ИСМВ), но още тогава бе ясно, че това е противоконституционно решение на парламента. Отделните власти имат право да налагат забрани само в рамките на своите компетанции.

"Недопустимо е с решение на Народното събрание временно да се спира изпълнението на установени от Конституцията и развити в законите правомощия на президента, на изпълнителната власт, включително и когато Министерският съвет изпълнява функциите си, на други държавни органи, установени от основния закон и на съдебната власт", се казва в решението на КС, което е публикувано близо пет месеца след отпадането на мораториума.

Съдът допълва, че правителство в парламентарната държава наистина е отговорно пред парламента, но това не създава за правителството статус на подчиненост.

"Сферата на вземане на важните държавни решения не е резервирана единствено за парламента като национален представителен орган; в тази сфера има място и за политическия връх на администрацията, който е правителството. Спазвайки законите, изпълнителната власт има своя запазена територия за самостоятелна функция, основана на необходимостта от пълноценно регулиране на обществените процеси", се коментира в решението на КС.

Съдът допълва, че изпълнителната власт е също толкова независима и самостоятелна, колкото и законодателната в рамките на нейните компетенции, поради което Народното събрание не може със свое решение да прегражда пълноценното осъществяване на оперативни управленски функции от страна на Министерския съвет.

В решението се напомня, че парламентът има възможност във всеки момент да постави в ход механизмите на парламентарния контрол, ако сметне, че правителството не си изпълнява задълженията добре.

"Парламентарният контрол и политическата отговорност на правителството пред парламента оказват влияние върху упражняването на изпълнителната функция на правителството, но без да премахват неговата самостоятелност или да ограничават правомощията му", уточнява съдът.

Мораториумът върху работата на Министерския съвет отпадна с встъпването в длъжност на служебното правителство. Поради това решението на КС има единствената задача да попречи на други моментни мнозинства в парламента да осъществяват незаконна намеса в действията на другите власти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ясен от Герман Тракторист
    #23

    Не ми ясно, троловете на Демократичен Буджак какво расъждават ...наши съдии, ваши съдии в КС!?!? Решението е прието единодушно от 11-те конституционни съдии! Но е ясно, че юмручните, латиноамерикански революционери на Резидента Радев нарушават Конституцията на РБ! Това не е демокрация , а превратаджииски похвати на еднолична тоталитарна власт! Както, Хитлер с Райхстага и Радев си измива ръцете с Народното събрание!

  2. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #22
  3. Филка Русофилка
    #21

    Вчepa „cивoлът нa пpoмянaтa“ - бившият нeзaкoннeн cлуж.-миниcтъp Киpчo - бeшe зaпитaн в eднa ТВ кaквo peшeниe нa Кoнcтитуциoнния cъд oчaквa пo нeгoвия cлучaй. Киpчo зaяви гope-дoлу cлeднoтo:
    1. КC щe ce cпpaви c тaзи „глупocт“ в кoнcтитуциятa, чужд гpaждaнин дa нe мoжe дa cтaвa бългapcки миниcтъp. Oтceгa нaтaкък, нo и cъc cтapa дaтa, нeзaкoннитe пo кoнcтитуция миниcтpи щe ce cмятaт зaкoнни;
    2. Никoй нe мoжeл дa гo нaкapa нacилa дa ocтaнe кaнaдcки гpaждaнин. В мoмeнтa, кoгaтo e кaзaл, чe нe щe дa

  4. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #20
  5. Аз–казах
    #19

    НС е избрано директно от народа. Членовете на КС са посочени. НС има по-голяма представителност. И ако КС наистина имаше интерес към справедливост щеше отдавна да се занимава с прокуратурата и истинските закононарушители. Но то май освен да познаваш и тълкуваш законите трябва да имаш и морал. А аз такъв не виждам.

  6. eagle_eye
    #18

    Не съм съгласен с КС! Много трябва да се внйкмава кого избират за конституционен съдия! Хора които си плюят на суратите заради кефа на една партия не са подходящи ни най-млако! Правомошията на Премиера произтичат от НС. От къде на къде НС да не може да му спира правомощията? Ни най-малко не би било нарушение на КОнституцията, ако НС напирмер реши да ограничи по принцип правомошията на прмеиери в оставка, за да не бъдат вършени дивотии в периода на властова трансформация.

  7. Becko
    #17
    Отговор на коментар #14

    Без значение откъде коментира Мюнхен, неговото становище е напълно правно издържано, за разлика от конюнктурното отношение по казуса на КС и твоите предположения. В случая става въпрос за решение на най-висшия орган в парламентарна република - Народното събрание. При липса на време за законодателна промяня, Народното събрание логично и разумно налага ограничен във времето и фунциите мораториум на изпълнителната власт...

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  9. ефрейтора
    #15

    Не е виновно " Народното събрание" , виновни са тези депутати , от тези партии , които гласуваха това антиконституционно решение . Затова-трите им имена и партията им , за да се знае кои нарушават Конституцията !

  10. rusonefil
    #14
    Отговор на коментар #9

    Дочакаме от Мюнхен да ни тълкуват българските закони. Колко самонадеян може да бъде някой, за да смята, че може да тълкува законите по-добре от КС. Съответно и коментарът ти е нескопосан. Изглежда не ти е ясно що е разделение на властите и задължението на НС да спазва законите, които само е гласувало. Ако гласува нови е друг въпрос. Според действащите решението е незаконно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.