Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС обяви: Плевнелиев назначава служебен кабинет, Радев насрочва нови избори

3 коментара
КС обяви: Плевнелиев назначава служебен кабинет, Радев насрочва нови избори

Конституционният съд (КС) отхвърли във вторник като недопустимо искането на президента Росен Плевнелиев за тълкуване дали в последните три месеца от мандата си държавният глава насрочва нови парламентарни избори, без да е разпуснал Народното събрание.

Според съдиите разпоредбите на Конституцията са ясни и президентът няма правомощие да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат, но може да състави служебно правителство. Неотложна задача на наследника му на поста - Румен Радев ще е да разпусне парламента и да насрочи нови избори.

Тълкуването беше поискано преди седмица от Плевнелиев, според когото имало неяснота в разпоредбата на конституцията, която гласи: "В случаите на ал. 5 и 6 президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат". Държавният глава поиска тълкувание може ли освен назначаване на служебен кабинет да посочи и дата на предсрочен вот.

"Той (действащият държавен глава - бел.ред.) има правомощието да назначава служебно правителство, но няма правомощие да разпуска Народното събрание. Несъмнена е забраната. Нормата е императивна", се казва в определението на съда. В него се посочва, че правомощието за съставяне на служебно правителство е предоставено на държавния глава – действащия президент, независимо че той е в края на своя мандат. "И да тече тримесечният срок, щом са налице предпоставките – оставка на правителството и действащ (неразпуснат) парламент, президентът може да назначи служебно правителство. Щом президентът не може да разпусне Народното събрание, не може и да определя дата на изборите за ново Народно събрание", обясняват конституционните съдии.

"С оглед същностните изисквания за допустимост на едно искане за задължително тълкуване на конституционна разпоредба, е необходимо да се констатира (въз основа на искането) неяснота или двусмислие на разпоредбата, наличие на ясно очертан конституционноправен проблем и правен интерес от задължителното тълкуване, с което да се постига разрешаване на значим конституционен въпрос", посочва КС в определението си за прекратяване на делото.

Съдът заявява, че разпоредбата, чието тълкуване иска Плевнелив, е "пределно ясна" и напомня, че в неговото решение № 20/23.12.1992 г. по к.д. № 30/1992 г., е посочено, че тази уредба е гаранция за установения парламентарен режим на управление. Тя е гаранция и срещу преминаването към непарламентарен режим на управление.

КС посочва, че няма празнота в конституционноправната регламентация, защото определянето на датата на изборите е свързано с разпускането на Народното събрание, каквото правомощие президентът с мандат в периода на последните три месеца няма. "Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание", цитира КС второто изречение на ал. 5 на чл. 99 от Конституцията.

"Текстът показва неразривната връзка между разпускането на съществуващото Народно събрание и насрочването на изборите за ново Народно събрание, което трябва да се извърши едновременно. Посоченото конституционно положение е в съгласие и с чл. 64, ал. 3 от Конституцията, който постановява, че избори за ново Народно събрание се произвеждат най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на предишното", пише още в определението.

Съдът посочва, че разпускането на Народното събрание и свързаните с него нови избори са действия, които са изключени от правомощията на действащия президент с неизтекъл мандат от по-малко от три месеца, но са сред първостепенните неотложни задължения на новоизбрания държавен глава след встъпването му в длъжност.

Голяма част от определението си конституционните съдии са посветили на това да обяснят кога е налице правен интерес да бъдат сезирани с искане за тълкуване на основния закон. От мотивите им става ясно, че те не искат да бъдат използвани за конюнктурни политически интереси.

"Конституционният съд не е консултативен орган, а упражнява правомощие за задължително тълкуване, когато има обоснован интерес от това. Няма конституционен проблем, няма противоречиво разбиране и опасност от противоречиво прилагане на разпоредбата на ал. 7, изр. първо на чл. 99 от Конституцията. При липсата на неяснота и непълнота в правната регламентация, липсата и на различно виждане и правен спор между държавните институции, да се извърши абстрактно задължително тълкуване би било излизане вън от компетентността на Конституционния съд за провеждане на задължително тълкуване", се казва в определението на съда.

То е подписано с особено мнение от съдиите Кети Маркова и Анастас Анастасов. Филип Димитров е подкрепил решението, но е публикувал отделно становище по него.

Кети Маркова и Анастас Анастасов смятат, че искането на държавния глава е допустимо и следва да бъде разгледано по същество. Те посочват, че по-голямата част от дадените от КС мотиви "съдържат констатации, съображения, анализ и изводи, които представляват именно развита тълкувателна дейност". Според съдиите е необходимо КС да излезе с тълкувателно решение по питането на президента и то е трябвало да обхване и анализ на обема, съдържанието и съотношението между отделните правомощия на държавния глава.

"Сезирането с поставения конкретен въпрос следваше да се разглежда и като възможност практиката да бъде доразвита и обогатена, тъй като само по себе си спазването на изискването за пълнота и всеобхватност по отношение на въведения предмет на тълкуване, би представлявало логично продължение на разрешенията, дадени с посоченото по- горе тълкувателно решение", се казва в особеното мнение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #3

    Съвсем неаддекватно питане на Плевнелиев. Борисов подаде оставка на 14 ноември, а ГЕРБ и БСП заявиха че ще вънат мандата веднага и няма да подкрепят ново правителксво. Така че Плевнелиев вместо да се разпотава и да пита за ясни неще, можеше бързо да приключи играта с възлагането на прочувателни мандати и да назначи служебно правителство в рамките на максимум 7-8 дни от оставката на Боривсов, т.е. до 22 ноември. Когато Радев встъпи след два месеца, той ще разпусне парламента и ще назначи дата на избори.

  2. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #2

    България 2016-11-22 20:10:54 Найден Зеленогорски: Атакуват РБ, искат той да се разпадане Той се надява и следващото правителство да бъде дясноцентристко

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.