Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС отмени импийчмънта на тримата “големи” в съдебната власт

39 коментара

Конституционният съд (КС) отмени със 7 на 4 гласа във вторник правото на Народното събрание да прекратява преждевременно мандата на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд. Това научи Mediapool от източници от съда.

КС е решил, че 40-тото Обикновено народно събрание е превишило компетентността си и е взело решение, което е от правомощията само на Велико народно събрание.

Според правилника на съда най-малко 7 от общо 12-те конституционни съдии трябва да гласуват по един и същи начин, за да бъде взето едно решение.

Очаква се официалните мотиви да бъдат оповестени в сряда.

През март НС гласува нова ал. 6 към чл. 129 в основния закон, който въвеждаше правото именно НС да освобождава предсрочно тримата висши магистрати. Вариантите пред КС да отмени тази поправка бе да счете, че процедурата за промяна на конституцията не е спазена или както реши, че 40-то Обикновено Народно събрание е превишило компетентността си.

Конституционна жалба срещу Третата поправка в конституцията бе подадена от Пленума на Върховния касационен съд (ВКС) през юли и бе приветствана от еврокомисаря по правосъдието Франко Фратини.

В отсъствието на председателя на КС Неделчо Беронов, който е кандидат-президент на десницата, заседанието е било ръководено от съдия Васил Гоцев.

КС ще има второ заседание в сряда, в което трябва да реши дали да отмени и втората атакувана от ВКС промяна в конституцията – за увеличените правомощия на правосъдния министър.

Във вторник съдът е разгледал и това дело, но до решение не се е стигнало. Дебатите са били доста оспорвани, като петима съдии са гласували за отмяната, а шест – за оставането на оспорваните текстове.

Тези две конституционни поправки, приети от управляващото мнозинство на БСП, НДСВ и ДПС през март,  бяха счетени от Брюксел като намеса в делата на съдебната власт и в прав текст се поиска нова поправка в основния закон именно, за да бъдат отменени. Въпреки това все още водещи юристи от БСП като председателя на парламентарната група на левицата Михаил Миков защитават промените с мотива, че те имат за цел да повишат отчетността на съдебната система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Diana
    #40

    Dobre,4e Evropa ni natiska, ta da ne priemame glupostite na trojnata koalicia! Aman ot monarho-turko-komunisti v taja dyrjava!

  2. Бодил
    #39

    Коя отчетност защитава Михаил Миков? Тази пред "нашата Партия", както казваше Лилов? Че те и сега повечето се отчитат там и пазят гърба на червените мафиоти!

  3. Ivo
    #38

    Bravo,be deputati (upravljava6ti)!Za nagrada deto gaf sled gaf pravite, sega novi 40 avtomobil4eta 6te si kupite! Bezsramni al4ni gadini!

  4. Ivo
    #37

    Bodil,kaji ne6to za geroja ot Siri6nik-Goce!

  5. Independent
    #36

    И в пълно съответствие с принципа на разделение на властите. Един чудесен удар по популизма, властващ в момента в България.

  6. БЕЗПАРТИЕН
    #35

    и техните безумни решения. Само дебили и отявлени мръсници могат да одобряват управлението на комунистическо-ченгесарската паплач, наречена тройна коалиция.

  7. ABC
    #34

    Не знам какъв трябва да е механизма в България, но отзоваване задължително трябва да има за всеки пост в държавата. При положение, че процедура по empeachment има за президента, следователно такава трябва задължително да съществува и за висшите магистрати. Президентът е избран от пряко от народа, а онези хитри магистрати са плод на "компетентен избор". Част от демокрацията е обратната връзка, която всъщност е процедура по отзоваване. В Европа тя не се среща много често. Затова САЩ са номер 1 и като демокрация и като световна сила. Всичко при тях е гениално измислено.

  8. DEF
    #33

    V USA chlenovete na varhovnia sad ne mogat da badat "otzovavani".

  9. usa
    #32

    V USA ne samo vurhovnite sudii no i apelativnite sudii na federalno nivo ne se izbirat ot naroda.

  10. Independent
    #31

    В САЩ съдиите (освен върховните) се избират от народа. Не мисля обаче, че в Бг трябва да се въведе това, поне не сега. Българинът няма правна култура, а и от политическите му гласувания се вижда, че първо гласува, а после мисли. От друга страна, ВСС е напълно порочна структура. Може би добър вариант е съдиите да се избират и освобождават от Общи събрания на ВКС и ВАС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.