Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС призова за по-големи права за собствениците на имоти за отчуждаване

4 коментара

Държавните и общинските власти са длъжни да издирят и лично да уведомяват всеки собственик за взетото решение за принудително отчуждаване на неговия имот, вместо да обнародват актовете в "Държавен вестник". Това заявява Конституционният съд в свое решение, с което обявява за противоконституционни разпоредби от Закона за държавната собственост и Закона за общинската собственост.

Делото бе образувано по искане на омбудсмана Константин Пенчев.

Задължението за лично информиране на гражданите при вземане на решение за отчуждаване на имот е предпоставка за ефективно реализиране на правата на гражданите, заявяват от КС и отменят текстовете в двата закона, които постановяват, че само обява в "Държавен вестник" е достатъчна.

Конституционният съд приема и решение, с което определя кога обезщетението при отчуждаване е равностойно на стойността на имота.

"Обезщетението е равностойно в три случая – когато е определено с акта за отчуждаване и собственикът е съгласен с неговия размер, когато не е съгласен с размера на обезщетението, но не е обжалвал административния акт в съответния срок и когато е влязло в сила съдебното решение по спора, повдигнат от собственика за размера на дължимото обезщетение", се казва в решението на КС.

Съдът смята, че не може да се допусне принудително отчуждаване, когато пред съда е оспорен размерът на обезщетението и няма влязло в сила решение по въпроса.

Съдиите Благовест Пунев, Румен Ненков, Кети Маркова и Анастас Анастасов обаче не са съгласни с тази част от решението и са излезли с особено мнение. Според тях няма пречка да се допусне принудително отчуждаване, когато има спор по предварителното обезщетение, защото съдебното решение може да коригира само окончателната сума, която да бъде изплатена впоследствие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Перфектно решение в частта за личното уведомяване на собствениците, спор няма! Колкото до предварителното отчуждаване без да чака съдебно решение по оценката, проблемът е не в нормата, а в съдебната практика. След въвеждането на този ред съдът започна масово да потвърждава оценките под натиска на изпълнителната власт. Колкото дали - толкова, пък и вече са го взели. Ами щом съдът го кара през просото, да се върне старият ред!

  2. Анонимен
    #3

    До 1! Е това е извратеното и при законодателите, и в съдебната власт, че още не могат да забравят онова "славно" и гадно минало, когато от името на държавата отчуждаваха и правеха каквото си искат със собсобствеността. Реално и сега няма закони, които да гарантират т.нар. "неприкосновеност" на частната собственост. А за Пунев, не зная това корумпирано говедо какво още търси в КС!

  3. Анонимен
    #2

    Честно казано, аз не разбирам как може да има такова нещо като принудително отчуждаване без значение по какви причини (извън съдебно решение за дългове и неустойки, разбира се), ама айде... Иначе и аз не мисля, че може да има отчуждаване, докато няма окончателно решение, тъй като на теория може и да е така, както казват съдиите, но на практика поставя гражданите в неравнопоставено положение - земята вече е взета, какъв интерес има държавата да се пазари.

  4. И.Иванов, Швеция
    #1


    НЕЩАСТНИЦИ, НЕПОЗНАВАЩИ, НЕРАЗБИРАЩИ ИЛИ НЕПРИЗНАВАЩИ КОНСТИТУЦИЯ, КОЯТО ТРЯБВА ДА ЗАЩИТАВАТ !

    """ Съдиите Благовест Пунев, Румен Ненков, Кети Маркова и Анастас Анастасов обаче не са съгласни с тази част от решението и са излезли с особено мнение. Според тях няма пречка да се допусне принудително отчуждаване, когато има спор по предварителното обезщетение, защото съдебното решение може да коригира само окончателната сума, която да бъде изплатена впоследствие. """

    МОМЕНТ, КОНСТИТУЦИОННИ НЕГРАМОТНИЦИ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.