Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС реши: Всеки прокурор може да разследва Гешев

17 коментара
Иван Гешев, снимка БГНЕС

Конституционният съд единодушно реши в четвъртък, че главният прокурор няма право да контролира разследванията срещу себе си. Това означава, че редови прокурор, който намери основание да образува наказателно преследване срещу Иван Гешев, може да го направи, съобразявайки се единствено със закона, доказателствата и своята компетентност.

Главният прокурор ще загуби право да се меси по този случай и да разпорежда на своя подчинен.

Както Mediapool вече съобщи, конституционните съдии стъпват на принципа, че никой не може да бъде съдия по собствения си случай. Решението все още не е публикувано.

То развързва ръцете на Народното събрание да извърши мащабна съдебна реформа, която да сложи край на недосегаемостта на главния прокурор. За тази цел няма да се налага промяна в конституцията.

Решението на КС създава единствено възможност за реформа. Настоящото състояние на прокуратурата не дава надежди, че институцията може да осъществява качествен вътрешен контрол.

Механизмите на кадрови подбор през Висшия съдебен съвет, повишенията и управлението в прокуратурата през последните години доведоха институцията до пълно подчинение. В огромното си множество прокурорите са превърнати в съучастници на единоначалието и задкулисните битки за овладяване на съдебната система. Те се активираха под строй да подкрепят кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор, след като им бе наложена единодушно от Прокурорската колегия на ВСС.

След това прокурорите се хвърлиха да бранят Гешев от протестиращите граждани и президент, като по този начин реално се намесиха в политически процеси.

След решението на КС всеки смел прокурор, който дръзне да проверява или разследва главния прокурор, ще е принуден да прави това във вражеска среда, под обсадата на свои колеги, които са подчинени на разследвания от него началник.

Независимият прокурор най-вероятно няма да може да разчита на подкрепата на полицията и колегите си, което ще обрече на провал всяко усилие за всеобхватно разследване. След края на делото, смелият прокурор отново ще бъде подчинен на своя шеф, когото е дръзнал да разследва.

Единственото решение на тази ситуация изглежда създаването на независима структура, която да следи за действията на ръководството на държавното обвинение. Едновременно с това е нужно прокуратурата да бъде поставена под гражданска и парламентарна отчетност. Конституционните промени могат да се фокусират върху Висшия съдебен съвет и намаляването на политическото влияние там.

Решението на Конституционния съд идва след внесено през декември м.г. искане на правителството за тълкуване на основния закон, за да разбере дали фигурата на "независимия прокурор" е възможна. Всичко това се случи заради Венецианската комисия, която за пореден път препоръча радикална реформа на конституцията и Висшия съдебен съвет.

Международната институция към Съвета на Европа обяснява от години, че без дълбока реформа няма как да се премахне недосегаемостта на главния прокурор в България. Това означава не толкова промени в конституцията, които да засягат прокуратурата, колкото Висшия съдебен съвет, чрез който главният прокурор мултиплицира огромното си влияние върху системата.

Премиерът Бойко Борисов и правосъдният министър Данаил Кирилов обаче игнорираха напълно Венецианската комисия и внесоха набързо скалъпен законопроект в парламента само няколко дни след доклада на комисията. С него се предлагаше създаването на фигурата на независим прокурор, който да може да разследва главния прокурор.

И този проект обаче съхрани основния дефект на съществуващата система: кой би подкрепил въпросния независим прокурор в едно тежко разследване срещу най-влиятелната фигура в съдебната власт?

Два дни по-късно президентът Румен Радев критикува правителството и обяви, че сам ще предложи промяна в основния закон, но след провеждането на широки обществени дебати. Това така и не се случи, включително заради бойкота на управляващите и започналия вече конфликт между него и главния прокурор. Радев ще получи нов шанс след 23 юли, когато КС излезе с решението си.

Именно критиките на Радев обаче накараха Министерския съвет да оттегли законопроекта си и да попита КС в опит да изземе политическата инициатива от държавния глава. Още тогава конституционни съдии коментираха, че нагласата е да се произнесат в полза на ограничаване на огромната власт на главния прокурор чрез тълкуване на основния закон. Те наричат тази процедура "демократизиране на държавността".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един препатил
    #17

    След предстоящите избори "всеки смел прокурор, дръзнал да проверява или разследва главния прокурор" ще трябва първо да се нареди на опашката.

  2. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #16
  3. lindentown
    #15

    ВСС днес си даде 2-месечна ваканция, за да се покрие от отговорността да разследва уронил ли е престижа на съдебната система гл. прокурор и евентуално поиска оставката на Гешев. Самият Гешев внезапно реши да излезе в отпуска, за да избяга изслушването си в парламента, изчаквайки той да излезе след няколко дни в отпуска до септември.
    Ясно е на всчки за какво става въпрос. Оставка на Гешев и послушниците на мафията във ВСС, които го избраха.
    Във ВСС, има само 4 човека, всички от съдийската колегия

  4. Калико Джо
    #14

    Че то сигурно и по Живковата конституция е могло да се съди председателя на Държавния съвет, но който само си го е помислял се е събуждал в затвора като народен враг. Сега не е по различно!

  5. lindentown
    #13

    ВСС днес си даде 2-месечна ваканция, за да се покрие от отговорността да поиска оставката на Гешев.

    Ето състава на ВСС , избран края на септември 2017, който избра Гешев: https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/09/20/3045119_koi_koi_e_v_noviia_vissh_sudeben_suvet/

    Съдийска колегия

    Лозан Панов - председател на ВКС ( гласува против Гешев)
    Георги Чолаков - председател на ВАС
    Боян Магдалинчев- т.н. представляващ ВСС
    (зам.-председател на Върховния административен съд, ГЕРБ; през

  6. Десен бесен
    #12

    Всеки може и да псува шефа си, но после жална му майка.

  7. По БНР новини 15:00 обясниха, че за разследване на главнияпрокурор е необходима и промяна в конституцията. Защото никой не може да разследва началника си.

  8. Stan
    #10

    Председател на КС не е ли братиньо или Борето примерно? Какво може да реши КС освен дивотия? Там всички са подвластни на диктатора Борисов. За това всички в купом трябва да си отидат. Чудя се къде е моралът и достойството на братиньо, че още не си е подал оставката. Оставка.

  9. Отговор на коментар #7

    А твоя Бойко Пеевски отива под закона, а?

  10. Boso Garev
    #8
    Отговор на коментар #7

    А ти забеляза ли какво каза съда за “тежките доказателства” срещу съветника на президента след въоражената акция в президентството? Съда каза “какви са тези глупости, които ги имало и по-медиите точно тогава”, а службите потвърждават, че товане е секретна информация. Нещо си изпуснал май.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.