Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КТБ никога не е била банка, а машина за обезценка на активи

Бащата на Валутния борд у нас препоръчва гарантираните влогове да се изплатят с пари от Фискалния резерв

11 коментара
Стив Ханке

Затварянето на "Корпоративна търговска банка" (КТБ) и отнемането на лиценза ѝ няма да повлияят по никакъв начин на икономиката, на банковата система, след като хората с гарантирани вложения получат парите си. Всъщност КТБ никога не е била банка, а огромна машина за обезценяване на активи и влошаване на икономиката. Това заяви американският финансист Стив Ханке, който се смята за бащата на Валутния борд у нас, в интервю за БНР.

Той упрекна БНБ, че има вина за случилото се с банката, заради слабия контрол и посочи, че при извършваните проверки в КТБ Централната банка е трябвало да чете по-добре документите и да види, че КТБ не е банка,. Според него регулаторът е трябвало отдавна да отнеме лиценза на банката и хората с гарантирани влогове да бъдат обезщетени.

"Затварянето на банката и отнемането на лиценза ѝ няма да повлияят по никакъв начин на икономиката и на банковата система, след като хората с гарантирани вложения получат парите си. Причината е, че КТБ никога не е оперирала като нормална банка и няма важни икономически връзки. Всъщност, КТБ никога не е била банка, а огромна машина за обезценяване на активи и влошаване на икономиката. 76% необезпечени заеми, те просто са унищожили тези пари. 76 % загуба - това е фантастично", каза Ханке.

Той определи казуса с дъщерната на КТБ Търговска банка "Виктория" като друг аспект от некомпетентността на БНБ, която разрешава купуването ѝ от КТБ само два месеца преди поставянето на "Корпоративна банка" под особен надзор.

"Това, което трябва да бъде направено сега, е да бъдат установени хората, които са теглили заеми от банката и не са ги върнали. Те със сигурност трябва да бъдат преследвани от закона", каза още проф. Ханке.

Според него БНБ при регулярните проверки на банките, които той образно описа като оглед на кошницата с ябълки, становището на регулатора е било, че средното състояние е добро, но не е открита "гнилата ябълка КТБ".

Американският финансист също смята, че по-добрият вариант за осигуряване на недостигащите 1.5 млрд. лв. във Фонда за гарантиране на влоговете за изплащане на депозитите до 196 хил. лв., трябва да се осигури от Фискалния резерв, а не чрез държавен заем. Същото предложиха преди ден и от българската търговско-промишлена палата и от българската стопанска камара.

В никакъв случай държавата не трябва да поема нов дълг заради кризата с Корпоративна търговска банка, смята Ханке и посочи, че Фискалният резерв е именно за критични ситуации като тази с КТБ.

Неговото мнение е, България не трябва да влиза в Европейския банков надзорен механизъм, защото така ще признае, че не може да се справи със ситуацията. Според него грешка ще е и влизане на страната в механизма ЕРМ ІІ – т.нар чакалня за влизане в еврозоната, тъй като това ще е отрази върху финансовата стабилност, гарантирана в момента от Валутния борд, и страната ни да последва съдбата на Гърция.

Ханке коментира още, че след управлението на предишното правителство, което той определи като "бедствие", сега е обясним свръхдефицитът, който ще се появи в държавния бюджет. Именно овладяването на този свръхдефицит ще е тестът за способността на новото правителство да се справи с управлението на страната, смята експертът. По думите му, кабинетът на Бойко Борисов трябва да предложи план за връщането на баланса в бюджета и да се види как той ще бъде приложен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #11
  2. boby1945
    #10
  3. Филка Русофилка
    #9
  4. Евроатлант
    #8

    КТБ бе съборена от проамериканската олигархия, зорлем-понеже бе с руски капитали. Надали ще открият нещо чуждите "консултанти", освен че основните акционери са били навреме предупредени и са си изтеглили депозитите, както стана в Кипър. Ясна е работата. Народът ще плати и тоя път от мизерията си.

  5. Dedoto
    #7

    Стига де, нецензурни думи или обиди... А глупостите на Стив Ханке ги публикувате...

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  7. Kiril Manolov
    #5

    Г-н ханке може да е голям специалист,но в случая мисля,че не всичките му констатации и съвети са точни! 1. Не виждам нищо лошо във влизането ни в банковия съюз! Нима другите голями и финансово стабилни държави в него признават,че не могат да се оправят сами? 2. Фискалния резерв е основно "на книга",защото в него се броят очаквани пари от ЕС,а повечето от тях вече са определени за други цели!3. Как няма да се повлияе икономиката,ако големи държавни предприятия,общини и болници загубят най-малко половината от депозитите си,които са над гарантираните суми? Изобщо,добре е да се слушат хора,катоСтив Ханке,но не винаги и не за всичко!

  8. boby1945
    #4
  9. boby1945
    #3

    Слушайте какво ви казва Стив Ханке, той наистина разбира от тези работи.... И не теглете заеми като улави.... ползвайте фискалния резерв... Освен да слушате Стив, добре еда си записвате, а ако имате съмнения и да го питате......

  10. Sin
    #2

    "Това, което трябва да бъде направено сега, е да бъдат установени хората, които са теглили заеми от банката и не са ги върнали. Те със сигурност трябва да бъдат преследвани от закона" .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.