Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Куба по пътя на възможен, но все още далечен национален диалог

1 коментар
Сн. ЕПА/БГНЕС

В Куба се надигат гласове с призив за национален диалог след безпрецедентните демонстрации, откроили силното разделение в обществото. Според експертите обаче пътят на диалога изглежда все още трудно се възприема от крайното крило на единствената управляваща партия.

Пред призивите на демонстрантите: "Свобода", "Гладни сме" и "Долу диктатурата", президентът Мигел Диас-Канел призна необходимостта кубинското правителство да си направи "самокритика" и призова за "дълбоко преразглеждане на методите ни за работа".

Изявлението му не умилостиви протестиращите независимо от временните мерки, предприети с цел удовлетворяване на исканията за достъп до храна и лекарства. А сблъсъци между демонстранти и привържениците на правителството последваха в отговор на призива на Диас-Канел за "защита на улиците".

Според драматурга Юниор Гарсия, арестуван по време на протестите, приключили с един убит и десетки ранени, "правителството прекрати диалога", като извърши стотици арести в страната. "Време е то да признае многообразието, което съществува в Куба", казва той пред АФП.

За да се запълни пукнатината в обществото, кубински университетски дейци и политолози настояват да започне реален диалог.

Страните в този диалог според тях трябва да са хора от Кубинската комунистическа партия (ККП) и от опозицията, както и представители на диаспората. Но без да се намесват САЩ.

"Като изключим една твърде радикализирана част от диаспората", присъствието на тези страни в диалога ще бъде прието от повечето кубинци вътре в страната и в чужбина", отбелязва пред АФП Ивет Гарсия от Хаванския университет.

Тя смята този диалог за "необходим и възможен", тъй като общият знаменател между всички е "интересът да излезем от системната криза, прераснала в криза на управлението, като запазим суверенитета и вътрешния мир", за да се избегне "кървава развръзка".

За момента правителството се прави, че не чува, и според г-жа Гарсия трескаво се вкопчва "в традиционната риторика - без особен разум и политическа визия". Изследователката прогнозира, че дори властта да склони на диалог, то тя ще го ограничи чрез множество предварителни условия.

"Нищо не би коствало на една държава да разговаря дори с онези, които нямат своя програма", гневно коментира в своя блог Силвио Родригес, кубински китарист и преводач.

Въпросът за "климата на доверие"

Много капани обаче са заложени на пътя на диалога - държавните медии пренебрегват неофициалните гледни точки, а липсва и пространство за съгласуване между опозицията и ККП, призната от конституцията за единствения ѝ възможен събеседник.

"Екстремизмът спъва диалога, когато не отстъпва от позициите си и в името на защитата на революцията отхвърля всички форми на критика", посочва политологът и бивш дипломат Хесус Арболея, визирайки най-крайното крило на ККП.

Хесус Арболея и Ивет Гарсия изключват и радикалната десница в изгнание в Маями, която все тъй се противопоставя на всякакъв диалог с кубинската власт.

Призиви за диалог вече прозвучаха на 27 ноември 2020 г., когато 300 млади творци излязоха на безпрецедентна демонстрация пред министерството на културата с искане за повече свобода на словото и в отговор на призива за радикални политически промени, отправен от други опозиционни структури, като например от Съвета за демократичен преход начело с бившия политик Хосе Даниел Ферер.

Вицепрезидентът на този съвет Мануел Куеста Моруа смята, че е "възможен диалог вътре в обществото между различните сектори и въз основа на плуралността, появила се в публичното пространство". Според него обаче още не са налице всички условия за "политически диалог между държавата и обществото".

Непроменящата се структура на държавата, подкрепяна от ККП, и нейната непоклатимост "не създават необходимия контекст и климат на доверие за напредък в тази насока", твърди г-н Куеста Моруа.

Ивет Гарсия се надява, че резервите на партията спрямо евентуалния национален диалог се дължат "на напрежението в момента, на натрупаните травми и на факта, че липсва опит от подобен диалог" в Куба.

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #1

    До къде я доживяхме комунисти и демокрация в Куба. Комунистите са свикнали да командват и да поддържат личния си рахат. На тях им дреме за бедния и гладен народ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.